| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit că merele sunt bune dacă ai probleme cu acneea. Cam cum ar trebui să le consum ca să aibă efect?
Mai știți și alte alimente care ajută?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 7QA3 a răspuns:

Capsune, struguri, afine.
http://www.ziare.com/articole/fructe+acnee
Pe langa asta, sugerez o hidratare si alimentatie adecvate! Consumul echilibrat de vitamine, proteine si alti nutrienti echilibreaza organismul si lupta mai bine impotriva infectiilor, deci si a acneii. Succes!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de o mască pe bază de acid salicilic.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Le poti incerca si pe acestea:
Tratament pe baza de coaja de portocala

Coaja de portocala este considerata unul dintre cele mai eficiente forme de tratament pentru acnee. Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa radeti coaja de portocala, dupa care sa o amestecati cu apa si sa aplicati pe zonele afectate.

Tratament pe baza de lamaie

Aplicare frecventa a sucului de lamaie direct la nivelul zonelor de piele unde se manifesta acneea s-a dovedit o forma eficienta de tratament pentru aceasta conditie medicala.

Tratament pe baza de usturoi

Usturoiul si-a dovedit eficienta pentru tratarea celor mai severe forme de acnee. Pentru ca rezultatele sa fie cele scontate este necesara masarea zonelor afectate de acnee cu usturoi crud de cateva ori pe zi. Mai mult decat atat, utilizarea topica a usturoiului poate curata pielea nu numai de acnee si ci de pete sau abcese. Totodata, administrarea zilnica, pe cale orala, a 3 seminte de usturoi ajuta la detoxifierea sangelui, unul dintre cei mai importanti factori de prevenirea a acneei.

Tratament pe baza de coriandru si suc de menta

Un alt remediu benefic pentru indepartarea acneei si a punctelor negre este reprezentat de amestecul sucului de coriandru cu putina praf de sofran. Aceasta combinatie trebuie aplicata la nivelul pielii, seara inainte de culcare, dupa ce zona a fost curatata bine. Deasemenea sucul de menta poate fi utilizat in acelasi mod ca sucul de coriandru.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-acnee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este cand esti adolescent!
Cumpara-ti (zinerit) pentru cosurii...

| HolyPotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Am încercat zynerit, dar nu a funcționat.

| deeah2elen a răspuns:

Fructele in general ajuta la disparitia de acnee. poti consuma orice fruct.

| Comandantul a răspuns:

Nu stiu cine ti a spus asta cu merele (cred ca e la fel cu telina la barbati) in fine..Acneea nu prea e bine sa te joci cu ea. Spun asta pentru ca daca aplici creme/fructe/lichide care nu fac bine tenului tau sau in general corpului tau s-ar putea sa te trezesti mai tare cu probleme decat cu ele rezolvate.Asa ca eu te sfatuiesc sa mergi la medicul endocrinolog sa vorbesti cu el de problemele tale, apoi el iti face mici teste si te va indruma ce sa faci.Cu siguranta problemele tale se vor rezolva mai repede decat cu "o cura de mere". Sper sa te fi ajutat cu ce am zis.Ai grija de tine si spor la treaba.