| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca Biblia in Ioan 8:44 ne invata ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca este cel mai mare ucigas de oameni, cum credeti ca trebuie vazuta biserica crestina tinand cont de trecutul ei criminal?
Ca fiind sfanta sau diabolica?

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti doar un alt fraier care nu crede in Dumnezeu si pui intrebari la misto sa ne induci pe noi in eroare.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Am pomenit eu ceva de mama ta?
Eu pun intrebari doar celor care se simt capabil sa raspunda si nu fraierilor care se cred dashtepti!
Macar te duce capul sa intelegi intrebarea, ca fac pariu ca nu esti in stare sa raspunzi la ea!

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Pai... pornind de la Biblie, aflam ca diavolul este cel mai mare ucigas de oameni. Insa, tot din Biblie aflam ca Dumnezeu a ucis enorm de multi oameni, printre care foarte multi nevinovati. As putea trage concluzia, conform Bibliei(ironic) ca Biblia in sine si invataturile ei reprezinta diavolul. Asta daca ar exista Dumnezeu sau Satana.

| Moisie explică (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Eh... se pare ca tu esti unul care gandeste in loc sa inghita asa a proasta nerumegat si unul care a inteles ca Biblia este o maculatura!
Evident ca ai dreptate!
Ca sa intelegi mai clar iti recomand sa citesti primele versete din Biblia cu ochii mintii largiti ca sa intelegi mai clar si vei vedea ca la Creatie, Dumnezxeu habar nu avea ca Lumina este buna!
Oare cum de nu stia ca lumina este buna?
Nu cumva ca este zeul Intunericului si al Tenebrelor? Adica Tata Dracilor numit si Mamona?

| King18name a răspuns:

Din intrebarea ta, mi se pare ca nu faci diferenta dintre biserica adevarata, si o biserica, doar cu numele! Biblia vorbeste despre Biserica lui Hristos!
-explica, la ce te referi cand zici : ''trecutul ei criminal''!

| Moisie explică (pentru King18name):

Cand am spus despre "trecut criminal" m-am referit la realitatea istorica a unei biserici apartinand unei religii care nu a pornit de la Dumnezeu ci de la un criminal, o religie legalizata de un imparat roman criminal in serie, si o religie care s-a impus prin crime si amenintari cu moartea.
Pai si eu la fel ca si Biblia ma refeream la biserica lui Christos, si nu la biserica lui Isus pentru ca Isus fiind RABIN de religie mozaica. inseamna ca "biserica" sa, s-a numit SINAGOGA!

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Citeste >2 Petru 3:9!
Eu cred ca in acele vremuri era un interes politic si tot masacrul acela, a fost facut de niste oameni care erau in frunte!
Isus este Hristos si Fiul lui Dumnezeu, citeste noul testament si fi atent la modul de viata a lui Isus!
-Daca nu crezi in Dumnezeu sau crezi ca Isus a fost altcineva decat spune biblia, te invit sa citesti noul testament, sau ceva si mai usor, pune-l pe Dumnezeu la incercare, zii sa iti arate un semn, sau ce vrei tu!
Daca vei citi Biblia, vei vedea ca Dumnezeu este plin de dragoste!
Cu toata opozitia oamenilor si a guvernelor de-a lungul timpuli, Crestinismul e in crestere si in ziua de azi! doar in acea scurta perioada, a fost o libertate mai mare pentru. crestini! ( comparat la timpul total)
PS. scuze daca am fost pe langa subiect! big grin

| Moisie explică (pentru King18name):

Ce legatura are Petru cu discutia noastra?
Vrei sa spui ca in 2 Petru 1:18 el recunoaste ca Christosul va cobori din ceruri sub forma de luceafar, in latina LUCIFER, ca sa si faca biserica sa ...care s-a dovedit a fi Diabolica!
Isus NU este Christosul pentru ca NU a fost UNS in functia de Rege asa cum proroceau profetii. Intelege bine ca Christos Nu este un nume ci un adjectiv atribuit regilor care sunt UNSI in functia de Rege! Ceea ce in cazul dulgherului Isus din Nazareth Nu s-a intamplat niciodata!
Isus NU este Fiul lui Dumnezeu cio Fiul Treimii din care facea si el parte, asa ca Isus este Fiul sau in aceeasi masura in care spui tu ca este fiul lui Dumnezeu. dar faptul ca este propriul sau Fiu si in acelasi timp propriul sau tata, ca parte a Treimii, nascut din incestul pe care l-a comis cu viitoarea sa mama, se poate accepta linistit daptul ca se recunoaste singur ca fiind Lucifer=Luceafar bvezi Apoc.22:16, si ca este seful cheilor Iadului, vezi in Apoc 1:18, sau mai scurt este Diavolul!
Eu nu am nevoie sa mai citesc Biblia pentru ca eu am STUDIAT-o, asa ca mai bine ai studia-o si tu8 decat sa repeti aceleasi balverne penibile care li se baga pe gat celor care nu cunosc Biblia!
Da Dumnezeu e plin de dragoste, dar pentru aceia care au acceptat legamantul propus de el la cortul lui Avraam si in niciun caz nu ii iubeste pe crestinii care ii calca in picioare Legea pe considerentul ca este VECHE si urmeaza o Lege Noua data de acela pe care El il numeste Diavol in Apoc 12.12!
La fel de in crestere este si numarul prostilor care cred totul fara sa STIE nimic! Deci afirmatia ta nu este un argument ci faptul ca planeta este populata in mare majoritate de prosti si idioti! Evident ca persoanele care citesc aceasta postare nu fac parte dintre acestia!
In tarile avansate in care se pune accent pe educatia stiintifica ca baza a progresului social, religia este tratata ca o sarlatanie iar religiosii sunt socotiti niste prosti nu pentru ca deranjeaza pe cineva ce cred ei, ci pentru faptul ca un om educat si inteligent nu poate sta cu fundul intors catre STIINTA, pentru ca intelhenta se dobandeste numai prin Cunoastere Rationala ca metoda de cunoastere stiintifica si in niciun caz prin Credinmta a proasta, adica fara nicio baza de Cunoastere Rationala!

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Eu nu am studiat aceste lucruri. nu pot sa iti demonstrez ca Isus este Hristos si Fiul lui Dumnezeu, pana la urma. Biblia spune ca Duhul Sfant poate sa il convinga pe om ca este pacatos si ca trebuie sa se pocaiasca!
Eu sunt convins de acest lucru, de tot ce spune Biblia, pentru ca am experimentat unele lucruri, si nu doar am auzit. nu pot sa te conving sau sa iti explic mare lucru!
Nu poti sa schimbi aceasta credinta la milioane de oameni care au experimentat ceea ce este scris, citeste marturiile la oameni care s-au intors l-a Dumnezeu! poate intr-o zi o sa-ti dai si tu seama de ce si in ziua de oamenii aleg sa traiasca intr-un mod diferit si sa-l accepte pe Isus ca Domnul vietii lor!
Pace si numai bine!

| Moisie explică (pentru King18name):

Ce scrie in Biblie nu are absolut nicio valoare, pentru ca Dumnezeu nu a inspirat preotii crestini care au FURAT-o ci i-a inspirat pe rabini cu multe sute sau mii de ani inainte de aparitia crestinismului, asa ca daca preotii au FURAT textle rabinilor si le-au schimbat numele si intelesul, inseamna ca sunt texte marsavite de oameni, ceea ce a facut sa se piarda mesajul inspirat de Dumnezeu sub atenta supraveghere a Duhului Sfant ca nu cumva rabinii sa inteleaga gresit mesajul inspirat!
Faptul ca ti-e ca si crestin ti-au iesit/reusit niste chestii nici pe departe nu inseamna ca te-a ajutat Dumnezeu ci sunt dovezi ca ai fost manipulat de Diavol, adica de Dumnezeul religiei crestine cel care i-a inspirat pe preotii crestini sa FURE si sa MINTA ca scriptura le-a fost inspirata lor, asta desi ea exita cu mult inainte de aparitia lor!
Dulgherul Isus care a fost OM toata viata lui si nu Dumnezeu, a murit deja de mult si nu mai poate sa vina, dar Doamne feri sa vina falsul Christos, adica acela care NU a fost uns dar va minte pe voi ca el este UNSUL, adica cel care se recunoaste in Apoc 22.16 ca este Lucifer si apoi se lauda in Apoc 1.18 ca el este seful cheilor Iadului ca va urma prapadul pentru voi crestini, pentru ca el va indepartat de Creator aducand "sfarsitul legii{ si v-a dat liber la faradelege, adica sa primiti in biserica voastra toate curvele, toti talharii si chiar criminalii, pe motivul ca daca se pocaiesc ajung toti in rai.

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Ok. nu are rost sa ma contrazic cu dumneata. ceea ce ai scris tu, acest ultim mesaj, e chiar aberant!
prietene, citeste biblia, roaga-te lui Dumnezeu, si zii ca nu crezi ca Isus este Hristos si fiul Lui! fii sincer, si te asigur ca Dumnezeu nu te va pedepsi, ci iti va descoperi aceasta! Cauta-l pe Dumnezeu si el se va lasa gasit. asa cum scrie si in Biblie!
ioan 3;
17 Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.
18 Oricine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.
19 Şi judecata aceasta stă în faptul că, odată venită Lumina în lume, oamenii au iubit mai mult întunericul decât lumina, pentru că faptele lor erau rele.

| Moisie explică (pentru King18name):

Daca nu crezi ce scrie in Biblie, ca doar vezi bine ca ti-am dat mereu linkuri, atunci nu ma pot astepta sa ma crezi pe mine! Iar faptul ca tu ca si cresincios consideri aberant faptul ca eu in afirmatiile mele zici tu "aberante" ma bazez exclusiuv pe versete biblice, inseamna ca sunteti atat de aberati incat nu mai concepeti sa acceptati o realitate dovedita.
Eu nu am nevoie sa ma rog la Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este conform afirmatiilor lui Isus din Corinteni, chiar in mine insumi, asa ca e suficient sa meditez si sa dialoghez cu Constiinta mea si nu sa ma rog.
Eu din principiu nu cred decat ADEVARURI dovedite, si cum Dumnezeul lui Moise nu are nici acum fii in religia pe care El a dat-o oamenilor, inseamna ca afirmatia ta este o fantezie bazata pe irationalitate.
3) Dumnezeu ne avand fii, implicit inseamna ca NU a trimis pe nimeni pe pamant, dar in schimb in Apoc 12:12 vedem ca l-a AZVARLIT pe pamant pe Diavolul care a venit sa-si faca biserica sa, lucru recunoscut atat de Diavol / Lucifer in Apoc 22:16, cat si de apostolul Petru in 2 Petru 1:19.
Diavolul, adica Lucifer, acela diavol care recunoaste imediat dupa "Inviere" ca este Stapanul cheilor Mortii si ale IADULUI (in Apoc 1.18), unde vedem ca mantuieste ca un adevarat Diavol, adica deschizand larg usile MORTII tuturor oamenilor, si poftindu-i in imparatia sa Iadul pe toti cei care au acceptat sa-l primeasca in suflet!
4 Vad ca dai versete din Biblie fara sa intelegi ce spun ele, De JUDECATA lui Dumnezeu se tem numai curvele, talharii si ucigasii, asa ca scoaterea de sub pedeapsda/blestemul Legii este adresata numai acestora, fapt care dovede4ste ca religia crestina este religia Diavolui care se lasa slavit ca Dumnezeu! Oamenii cinstiti si morali NU au de ce sa se teama de judecata lui Dumnezeu!
Vad ca stai atat de slab la capitolul logica incat nu te duce capul sa intelegi nici macar ce scrii tu cu mana ta, asa ca te rog nu mai continua discutiile cu mine pentru ca nu am nicio placere sa discut cu oamenii lipsiti de inteligenta!
Scuze daca te simti lezat, eu nu vreau sa jignesc dar nici sa ascund adevarul!

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Scuze ca iti zic, dar tu chiar esti pe langa... tot ce incerci tu sa dovedesti pe baza a ce scrie, e doar o penibila interpretare de a ta! cred ca tu esti cel care nu a auzit de logica! Salut tinere!

| Moisie explică (pentru King18name):

Foarte gresit!
Voi crestinii uitati ca religia voastra are radacini IUDAICE tocmai din cauza ca Dumnnezeu a dat oamenilor religia SA adica cea iudaica, asa ca daca vrei sa aflii adevarul, trebuie sa-l cauti acolo in religia data de Dumnezeu si in interprertarea pe care a dat-o Dumnezeu atunci cand a inspirat rabinilor Biblia iudaica, care au scris sub atenta supraveghere a Duhului Sfant ca nu cumva sa greseasca... si nu in religia crestina pentru ca ea este una scoasa din contextul natural si marsavita de oameni astfel ca sa convina sarlataniei politice inventata de imparatul Constantin ca sa salveze Imperiul sau, marsavie politica cu aspect religios care se numeste crestinism!
Iar daca nu te duce comanacu sa pricepi acest adevar atat de simplu, atunci este clar cine are probleme cu logica!

| Moisie explică (pentru King18name):

Ce sa interpretezi penibil daca eu iti dau versetul din Biblie in care Christosu; l se recunoaste singur ca este Lucifer, si ca tot el se lauda ca a fost UNS in functia de Sef al Cheilor Mortii si ale Iadului?
Cum se poate interpreta gresit o afirmatie atat de simpla?
Salut batrane. daca esti batran ..atunci se vede ca ai imbatranit pe degeaba!

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Imi vine sa rad. laughing in primul rand, tu crezi ca exista Dumnezeu?
Am doar 18 ani (deci nu sunt batran), si am citit biblia, dar nu am studiat-o amanuntit..., dar eu cred pentru ca stiu ce inseamna cu adevarat sa te rogi si ca Dumnezeu sa iti raspunda la rugaciuni!
Deci daca tu nu ai nevoie sa te rogi, si te tii doar de lucruri slabe, de interpretari sau despre lucruri pe care le-ai auzit de la alti, treaba ta, dar iti propun sa treci si la lucruri mai profunde cum ar fi, sa te rogi lui Dumnezeu, si sa-i zici lucuri sincere, zii sa iti arate El. si iti va arata!, eu iti mai zic doar atat >2 Timotei 3:16
''Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,''
Nu e cazul sa fii nepoliticos sau sa ma jignesti. eu imi zic parerea la fel ca si tine!
Eu nu am nici-o religie, sunt un om care a inteles ceea ce vrea Dumnezeu de la mine, si iti zic sincer, nu fac nimic din obligatie, e un lucru minunat! si viata mea la fel!

| Moisie explică (pentru King18name):

Pai sigur ca exista Dumnezeu, ba chiar exista Milioane de Dumnezei!
Daca ai fi citit mai atent Biblia ai fi aflat ca deja in Geneza Dumnezeul Biblic afirma de 2 x ca dupa "pacatul lui Adam" toti oamenii care CUNOSC diferenta intre bine si rau, au ajuns Dumnezei.
Sau tu esti atat de chior incat nu-ti dai seama ca Omul a devenit CREATOR si ca imbunatateste Creatia prin modificari genetice?
2 Ce stii tu" ...sa te rogi?
Pai tu nu esti capabil sa intelegi nici macar textul rugaciunii Tatal Nostru
Daca te-ar duce mintea ai intelege ca Faca-se voia Ta precum in ceruri asa si pe pamant, inseamna sa respecti LEGEA SA, si nu sa mictionezi pe ea urmand legea lui Lucifer ca este mai "Noua". Si nici nu te-ai ruga cu "sa nu ma duci in ispita" daca te-ar duce mintea sa intelegi ca in ispoita te duce doar Diavolul!
Evident ca Timotei are dreptate, doar ca tu esti atat de incult ca nu intelegi ca scriptura adevarata la care se refera Timotei este scriptura religiei Mozaice, si daca ai avea cultura ai stii ca Biblia a fost FURATA de la religia mozaica cu tot cu textele ei, asa ca este o lipsa totala de logica sa intelegi in sens crestin un text furat din contextul in care a fost scris!
Ce ai inteles tu?
care Dumnezeu ma Laie" Tu crezi ca daca cineva FURA scriptura unei religii ...automat il fura si pe Dumnezeul din cer al acelei religii?
Sau tu nici macar ata nu stii ca religia crestina are origini iudaice, cu alte cuvinbte a fost FURATA de la evrei fara aprobarea lor!
Te cred ca te simti minunat ca doar nu pe degeaba scrie in Biblie ca "fericiti sunt cei saracui cu duhul!
Eu mi-am cerut scuze daca te simtiu jignit, dar nu este vina mea ca adevarul ii face pe unii sa se simta jigniti, si ti-am mai spus sa ma lasi in pace ca esti prea mic din toate punctele de vedere ca sa imi faca placere sa discut cu tine!
De ce nu ma asculti... ca uite ce patesti?

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Keep calm copile, tu chiar crezi ca ai ceva de zis? tot ce faci e sa ataci persoana cu, care vorbesti, ca doar atat poti! ar fi bine sa tii pentru tine ceea ce gandesti, ca sincer, eu rad cand vad ce aberatii scrii! laughing Salut!

| Moisie explică (pentru King18name):

Eu nu cred ca am ceva de zis, ci STIU ca am ceva de zis, dar de asemenea mai STIU ca sunt multi lobotomizati care nu inteleg ceea ce eu zic!
Si pe acestia ii recunosc dupa faptul ca vad ca nu ii duce capul sa poarte cu mine un dialog bazat pe argumente, si in loc de raspunsuri inteligente fac atacuri la persoana fara sa ma cunoasca! Dar fi linistit in privinta mea ca un om deschis la informatii, adica inteligent, poiate mult mai multe decat o oaie cu aspect uman, (asa se recunosc ei) care nu STIE nimic ci doar CREDE dar si aia asa a proasta, motiv pentru care se recunosc ca fiind credinciosi si nu informati!

| Moisie explică (pentru King18name):

Daca sunt aberatii, si tu esti mare dashtept, atunci de ce nu te duce mintea sa-mi dovedesti ca ce spun eu sunt doar aberatii si ca eu bat campii?

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Ceeea ce zici tu ca stii, de fapt sunt niste lucruri care altii le-au inventat, si tu crezi toate acestea! nici nu vreai sa-ti dovedesc tie nimic! pentru ca am observat tu te bazezi pe ''Biblia a fost furata de catre crestini, c'' si ca Isus este doar un! si atunci stiu ca aceste inventii sunt incercari a satenei de a ascunde adevarul! si interpretari penibile,! cand are o legatura foarte stransa VT cu NT! nu am zis ca sunt inteligent sau altceva, mai am timp sa invat, si sa devin un om mai cult!
PS. EU NU CRED ''A PROASTA'', CI cred lucruri pe care le cunosc personal, fapte reale!

| Moisie explică (pentru King18name):

Credinta in Dumnezeu, nefiind una care este bazata pe dovezi stiintifice, este intotdeauna o credinta bazata pe nimic, iar cand o credinta se bazeaza pe nimic, se numeste credinta a proasta!
Si drogatii care consuma droguri mistice tot experiente personale traiesc.
Problema este ca ce traiesc ei este un efect al drogurilor si NU realitate!
Iardaca ti s-a intamplat ceva bun, nu exista nicio certitudine ca acel lucru bun a venit de la Dumnezeu si nu de la Dracu care te-a ajutat ca sa te atraga de partea lui!

| Moisie explică (pentru King18name):

Nu eu zic ca Biblia este FURATA de crestini ci o spune realitatea istorica, asta daca nu te duce capul sa rationezi corect!
Daca ai rationa corect ai stii ca Biblia religiei mozaice este identica cu cea crestina, doar ca a fost scrisa cu cca 2000 de ani INAINTEA aparitiei crestinismului.