| RAY a întrebat:

Singurul Dumnezeu este banul?

26 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Banul nu poate fi numit Dumnezeu, ar fi o blasfemie.
Banul e o unealta ajutătoare, dar nu e scopul nostru in viața.
Vezi marii bogați ai lumii, de ce ajung totuși să se sinucidă, in pofida faptului că au bani?

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Sinuciderea nu tine de situatia fianciara

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Dar problemele emoționale și, ulterior psihice, cam da

| RAY explică (pentru Hyperion7):

De exemplu cei cu cancer terminal pentru ei sinuciderea este mai bine, indiferent de situatia sociala, parerea mea trairea la extreme este nebunie, de exemplu
sa pui banii pe primul rand
sa iti ignori copii si sotia dar sa te miri ca esti un strain pentru ei
sa iti ineci amarul in alcool crezand ca rezolvi ceva sau in droguri
iti recomand un film https://www.cinemagia.ro/filme/click-click-zapand-prin-viata-8822/
eine lied https://www.youtube.com/watch?v=k5CVC7c0BKw

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Uite,hai sa îți zic o teorie care nu tine neapărat de religie, dar care zice multe
Teoria asta nu este inventată de mine din burta, ci medicii o aruncă pe masa și zice că emoțiile provoacă bolile
https://www.doc.ro/sanatate/cauze-afectiuni-emotii-negative
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/stresul-si-cancerul
Am incercat sa iau materiale din surse cat de cat ok,dar poți căuta în mai adâncul lucrurilor și o să găsești ceva.
Ori daca omul ăla care muncea cu anxietate,stres mult sau ce-a mai făcut el, nu banul l-a îmbolnăvit, ci propriile sale emoții, interesant, nu?
Și asta nu se aplica numai la locul de munca, ci și în afara.Un exemplu sunt oamenii răutăcioși, bârfitori, invidioși, frustrați.Desi o să spui cum e posibil sau poate că nu are vreo legătură,e,ba cam are.
Adică acel om (luam exemplul tau )de a ajuns la cancer,cel mai sigur a avut de-a face cu niște momente foarte stresante,desigur,poate și momente in care a mâncat haotic și nu foarte sănătos (emoțiile și hrana merg mana in mana).
In cazul prezentat de tine,da,poate că asta ar fi o soluție buna.
Legat de situația socială,cam așa, pentru că dacă ai bani,ai stres,nu ai bani,ai frustrări,dușmănie etc +o masa deloc sănătoasă și baam,tot iei boala.
Problema la aia cu bani multi e că pun banii presus de toate însă constată că nu au ce au și ceilalți oameni (iubire,liniște sufletească,o familie,poate nu au ce nu au alți milionari etc) și uite așa ajung ca gândurile sa ii poarte în toate direcțiile, până la sinucidere.
Din nou,exemplul tau este unul valid,adică dacă îți neglijezi familia,nu doar că-iti piezi familia,dar survine și depresia, anxietatea,stări care accentuează sentimentul singurătății,iar dacă omul are un caracter slab,până chiar la ucidere.
O să mă uit și la fiiiiilm,dar sa mai zic un lucru:D
De aceea exista mentalitatea pozitivă(e chiar autovindecătoare,daca e canalizată corect),de aceea oamenii încearcă să fie optimiști, pentru că de când cu modernismul in lume,oamenii văd numai moartea ca fiind soluție,ceea ce e greșit!
Adică de ce sa mori,pe când ai putea face chestii super mari? Uite,alt exemplu, colonelul Sanders, fondatorul KFC, deși omul a avut numeroase eșecuri, ce-ar fi fost dacă s-ar fi ucis mai devreme pentru nereușite? Ar mai fi apărut KFC? Sigur nu, dar ar fi apărut alte companii de fast food, asta e clar:D

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Alimentatia proasta strica sistemul imunitar din burtica ceea ce duce la lipsa serotinei,serotina se produce in burtica,lipsa ei duce la depresie,anexitate,si eu am observat asta,cand trec pe un regim sanatos ma simt mult mai bine, am si ficatul gras, de asta spun ca e bine sa gasim un echilibru in viata asta, conteaza si familia si banii, sanatatea, dezvoltarea ratiunii

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Repet,nu numai ce bagi in gura e cauza,mai e și ce simți.
Pentru că un om muribund,când aude ce boala are,se afunda și mai tare in gânduri negative,chiar depresie și ajunge sa se îmbolnăvească și mai rău,cu toate regimurile din lume,acel om,odată acaparat de negativism,tot moare,până nu lucrează la mentalitate!
Un exemplu personal,când eram încărcat în gânduri nașpa și eram și foarte anxios, răceam foarte des,acum, de când am schimbat mentalitatea, răcesc mai rar, in ciuda faptului că interacționez cu oameni răciți, ies pe afara mai mult.
Deci da

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Vezi si de zinc ajuta si ala, eu unu nu am racit desi nu am facut foc anul asta, cand aveam caldura faceam, organismul trebuie intarit

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Poate și asta,dar eu pun mai mult pe seama emoțiile pozitive, pentru că am incercat și încerc să evit cat de mult pot medicamentele.
Acum c-o fi,că n-o fi,eu prefer varianta de fi pozitiv indiferent de context.
Mă simt împăcat cu mine,nu mai am anxietatea foarte ridicata și pot merge încrezător pe drum,fata teama că mă judecă x,y, pot sa fiu mai curajos și să privesc cu ochi buni viitorul.
Pentru mine cel puțin, gândirea pozitivă a fost un lucru care a meritat lucrat, acum na, fiecare alege!

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Ma bucur doar ca idealismul vine cu dezamagiri

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Prefer idealismul,in detrimentul negativismului constant și a blocării pe orice plan
Plus că, asemenea fondatorului KFC, cat trăiești, înveți! Adică dacă el o reușit abia la vârsta a treia, pot și eu să fac orice
Mergem pe premisa mai bine sa facem ceva, decât nimic, indiferent de rezultat big grin

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Nu trebuie mers nici pe negativismului constant și a blocării pe orice plan si realist, eu vad totul in probabilitati bazate pe trecut

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Discuția e foarte ampla,facem puțin spam,dar asta e.
Gândindu-ne in trecut, potențăm nereușita!
Asta pentru că, de cele mai multe ori, suntem focusați pe "ce-ar fi fost dacă " in loc de "se poate și mai bine" și în loc să îți dai voie sa evoluezi, privești lucrurile dintr-o perspectivă greșită și te autosabotezi, e sau nu e așa?

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Suntem de acord ca soarele il vom vedea si maine? de asta putem siguri si daca sunt nori tot e soarele e acolo vs maine o sa fac sex cu selena gomez sunt cam 1% sanse, asta e diferenta, evenimentele sunt repetabile nu extrem de rare

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Da,și asta
Dar sa luam in calcul ca putem muri peste noapte (deși nediagnosticatat cu vreo boala) și șansele să mai vezi soarele a doua zi scad cu vreo 30 de procente
Rămâne la latitudinea fiecăruia cum privește viața,dar sa știi că o schimbare de mentalitate este binevenita oricând și nu zic neapărat de tine, cat despre multi care zic că "gata, am o vârstă, eu ce sa mai învăț?"
Atâtea! Daca vrei poți învăța fizica cuantica când ești ieșit la pensie, dar sa vrei și să fii dispus să o înțelegi

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Nu vedem noi dar alti vor vedea, sansa e mica sa mori tanar, dar se mai intampla pentru ca suntem multi si se exagereaza ca cu covid, ce e aia 1 milion de mort la 8 miliarde nimic, traim in epoca extremelor

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Din păcatesad

| Theo94 a răspuns:

Pentru multi da.

| LisaJulie a răspuns:

Pentru majoritatea oamenilor materialiști din ziua de azi eu zic ca da!

| RAY explică (pentru LisaJulie):

Biserica crestina are trilioane de dolari dar cica iisus a spus sa dai averea saracilor, numai vb de modul cum sa crestinizat lumea, prin sabie, sclavie, furt

| EestiSodalane a răspuns:

Fiecare om își alege Dumnezeul său. Dacă pentru tine e banul e problema ta. Pentru alții viața e văzută din alte perspective.

| RAY explică (pentru EestiSodalane):

Care alti ca biserica voastra este ceea mai bogata

| T0Teu a răspuns:

Poate singurul Dumnezeu al celor lacomi de avere

| Răzvănykă a răspuns:

Pai...DAwinking fara entitati fictive poti trai, dar fara bani nu...

| RAY explică (pentru Răzvănykă):

Biserica crestina are trilioane de dolari dar cica iisus a spus sa dai averea saracilor, numai vb de modul cum sa crestinizat lumea, prin sabie, sclavie, furt

| RAY explică (pentru Răzvănykă):

Averea imobiliară a Bisericii Catolice este colosală Vaticanul nu este sărac, așa cum arătatu câteva rapoarte. Bilanţurile sale nu au fost publicate până acum, aprecierile experţilor oscilând între unul şi 12 miliarde de euro