| anonim_4396 a întrebat:

Care sistem regim politic se identifica cu legea data de către Iisus? Cum ar trebui sa traiască crestinii?

Comunismul,nazimul,democratia, facismul, Platon a propus mici comunitati in care sa se ajute unii pe alti?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

O dictatura totalitara ideologica, precum nazismul si comunismul, dar in care ideologia totalitara sa fie sustinuta cu citate din Biblie. Ca si orice regim totalitar, crestinismul iti impune ce sa crezi, peste tot in Noul Testament se spune ca esentiala este credinta, ceea ce crede omul, si ca numai cei ce cred ca Isus este mesia merg in rai, toti ceilalti merg in iad. Trebuie sa crezi ceea ce ti se impune sub amenintare, nu ceea ce este adevarat.

| girada79 a răspuns (pentru minrest):

Mântuitorul Hristos promovează iubirea smerită ce vindecă orice rană. Simt pe pielea că este singura stare ce mă face să mă simt bine și fericit.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Toate societatile au incercar sa imprumute cate ceva din Cele 10 Porunci. TEOCRATIA este sistemul politic care se imbina cu Legea Lui Dumnezeu. Sistemul se practica la poporul evreu INAINTE de avea primul Imparat.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Atunci cum se face că din toate cele 10 porunci la noi și mai în toată Europa/America numai 2 sunt legi?
Hai să vedem cum ar fi cu adevărat dacă ne am baza legile pe cele 10 porunci.
Prima poruncă „2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.„
Intrăm în probleme de la prima poruncă pentru că contrazice principiul de separare al bisericii față de stat. Dacă asta ar fi o lege toți am fi obligați să venerăm zeul evreiesc și să ne convertim la iudaism. Asta poate merge la anumite țări musulmane, dar noi nu facem asta în țările civilizate. Numai prima poruncă și deja ne-am lovit de o dogmă care a motivat lumea să comită războaie religioase și masacre în numele religiei lor. Good job God!
2.„4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, 6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele."
Ignorând faptul că Dumnezeu s-a declarat un zeu gelos și a spus că pedepsește oamenii pană la a 4 a generație, dovedind că pană și Corea de Nord are legi mai bune decat el, ai măcar idee ce înseamnă porunca asta. În primul rand, dacă ar fi o lege, nu numai că ar trebui să îi persecutăm pe hinduși, dar ar trebui să scăpăm de catolici și ORTODOCȘI întâi, având în vedere că venerați icoane. De asemenea, legea asta spune să nu avem niciun fel de asemănarea cu vreun lucru din cer pământ sau ape. Asta ar însemna că arta și animalele de pluș încalcă legea asta.
3.„7. Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui."
Dacă asta ar fi o lege atunci ai fi obligat legal să venerezi acel zeu, chiar dacă crezi într-un zeu diferit, mai mulți zei sau niciun zeu. Asta găsești numai în teocrațiile musulmane. Nimic bun de o Europa civilizată!
4.„8. Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti.9. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau.10. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.11. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o."
Din nou, o lege religioasă pusă pe gatul oamenilor. Altă violare a libertății religioase și de credință. Tu poți să ții sabatul, dar nu ai dreptul să le spuneți altora să țină sabatul. Să nu mai vorbim că legea asta promovează mitul creației care clar este doar o poveste antică și are ZERO valoare de adevăr. Să nu mai vorbim că biblia menționează sclavii, chiar și în aceste porunci, și în vechiul și în noul testament. Deci dacă ne-am baza legile pe cartea asta, am avea în continuare sclavi! Să nu mai vorbim de urmarea încălcării acestei legi. Adică moartea. VT cere pedeapsa cu moartea pentru orice!
4 din această listă de 10 porunci servește doar la promovarea religiei, fără niciun fel de beneficiu pentru umanitate!
5 „12. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.„
Drăguță lege, dar să nu menționăm urmarea încălcării, Exodul 21:15 și 17, Deuteronomul 21:18-21 Lege susținută și de domnul vostru Iisus Hristos. Din nou ceva ce ai mai găsi numai în țările arabe, pentru că legea mosaică este foarte asemănătoare cu legea Sharia! Doar că ăia își iau în serios religia, noi nu!
6 „13. Sa nu ucizi.„
Prima care este o lege și astăzi. Ironic având în vedere că vine de la un zeu care a cerut oamenilor lui să execute un om care strângea bețe sâmbăta, care a omorât 42 de copii care își băteau joc de un profet și care a omorât toți întâi născuții egiptenilor. Dar lăsând asta la o parte, legea se găsește în cam toate celelalte coduri de largi din istorie, fiind la fel de veche ca legea însăși. Codul lui Ur-Nammu este cel mai vechi cod de legi existent, datând din 2100 î.Hr. prima lege fiind împotriva crimei. Deci YHWH nu primește niciun credit pentru asta.
7 „14. Sa nu preacurvesti.„
Împotriva adulterului. Este asta o lege? Nu, evident că nu, dar dacă ar fi atunci ar trebui să verificăm dormitoarele oamenilor, ceea ce ar fi ciudatlaughinglaughinglaughing
8 „15. Sa nu furi."
A doua și ultima poruncă care este o lege și în ziua de azi. Ceea ce am spus la punctul 6 se aplică și aici
9 „16. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau."
Asta nici nu ar putea fi o lege pentru că nimen nu a ajuns la un consimțământ legat de ce înseamnă. Unii spun că e vorbă de mărturii la tribunal, dar nu poate fi asta pentru că cele 10 porunci sunt un cod moral destinat ca legamant etern cu Israel, nefiind interesați de ceva atat de mărunt. Altă interpretare e o prohibiție pentru minciună, dar nici asta nu poate fi versiunea corectă, pentru că dacă nu poți minți niciodată, cum ai putea avea religie?
10. „7. Sa nu poftesti casa aproapelui tau; sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tau."
Pe lângă faptul că promovează sclavia și sexismul din nou, această lege îți interzice libertatea de gândire, totalitarism în forma cea mai pură. Dar aș fi curios de urmările respectării acestei legi. Dacă nimeni nu mai poftește nimic din ceea ce al altora, atunci adio capitalism.
Dap, clar baza pentru democrația noastră!

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Nimeni nu te obliga sa respecti LEGEA UNIVERSULUI, de aia nici nu ai parte de ceea ce exista acolo si de aia omenirea se scalda in mocirla si moarte. Dreptul fiecaruia de a alege, marea majoritae a omenirii alege moartea, dreptul fiecaruia. De aia nu avem cele 10 Porunci obligatorii. P.S. Asas analiza a celor 10 porunc i-a ta sfideaza cretinismul ducand IDIOTENIA mpe cele mai inalte culmi. P.S. "Democratia" este un mic copil al Socialismului combinat cu ceva Satanism "evoluat".

| Celcestietot a răspuns:

Noi nu promovam niciun regim mentionat mentionata practic, noi promovam regimul divin unde ne este bine tuturor indiferent de varsta. Nu o sa vezi tu asa ceva pe pamantul asta niciodata.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e vb de promovare, e vb de cum sa traiasca crestini, primele comunitati crestine traiau impreuna, se ajutatu uni pe alti, nu era bine?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ba era foarte bine asa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Comunismul.
Si in comunism toata lumea se vrea egala, numai ca in realitate nimeni nu e egal cu nimeni.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ai perfecta dreptate oamenii nu sunt egali.

| chuckmanson a răspuns:

Iisus a fost socialist

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Adica promova doctrina comunista?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Nu dar a avut idei socialiste fără îndoială

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Poti argumente te rog

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Matei 19:24. „Va mai spun iarăși ca este mai ușor sa treacă o cămila prin urechea acului, decât sa intre un bogat în Împărăția lui Dumnezeu."
Matei 19:21. "Daca vrei sa fii desăvârșit", i-a zis Isus, "du-te de vinde ce ai, da la săraci și vei avea o comoara în cer! Apoi vino și urmează-Ma."
Matei 6:24. Nimeni nu poate sluji la doi stapani. Caci sau va uri pe unul si va iubi pe celalalt; sau va tine la unul si va nesocoti pe celalalt; nu puteți sluji lui Dumnezeu si lui Mamona.25. De aceea va spun: nu va îngrijorați de viata voastră, gândindu-va ce veți manca sau ce veți bea; nici de trupul vostru, gândindu-va cu ce va veți îmbracă. Oare nu este viata mai mult decât hrana, și trupul mai mult decât îmbrăcămintea?"
Mamona este un termen folosit în noul testament desemnând banii.
Luca 12:15. Apoi le-a zis: "Vedeți și păziți-va de orice fel de lacomei de bani; căci viata cuiva nu sta în belșugul avuției lui."
Luca 3:11. Drept răspuns, el le zicea: "Cine are doua haine sa împartă cu cine n-are niciuna; și cine are de mâncare sa facă la fel."
Aș putea să continui la nesfârșit, dar cred că am spus ce trebuia spus. Dacă versetele astea nu dovedesc că Iisus a fost primul socialist, atunci nu știu ce o facelaughing Ar trebui să îi trimitem versetele astea prietenului nostru Daniellaughinglaughinglaughing

| fanernest123 a răspuns:

Crestinismul poate exista in orice sistem politic atat timp cat politicile statului nu contravin legilor bisericesti.