| rox_8767 a întrebat:

Este democratia cel mai avantajos tip de regim politic?

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da, cand e aplicata
Nu, cand e prost inteleasawinking

| Bacemi a răspuns:

Studiaza despre Agora si gasesti raspunsul.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Depinde de popor. Termenul de democraţie vine din greacă, unde demos = popor şi kratos = putere. (sper că nu invers).
Cât timp poporul are un iq cât de cât, ar fi avantajos.

| Psihoyounger a răspuns:

Avantos pentru cine? Pentru noi, muritorii de rând sau pentru "ei", ăia de sus? Sigur că pentru ei da, dar câteodată pun la îndoială dacă este sau nu şi pentru noi. Suntem chiar aşa de liberi precum susţinem? Gândiţi-vă!
Psihoyounger

mira
| mira a răspuns:

Alternativa este dictatura. Ti-ar conveni?

| Emeraude a răspuns:

Daca ma gandesc bine, niciun regim politic nu e bun, exista mereu avantaje si dezavantaje...in democratie depinde daca furi sau esti cel furatrolling on the floor.

| ionut1980 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Democra%C5%A3ie nu este cel mai avantajos ci doar cel mai la indemana intr-o societate care isi aroga dreptul de a fi democrata - ca orice sistem politic tinde un pic spre utopie- aici intervin alte discutii.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Winston Churchill declara "Democratia este un sistem politic prost, dar este cel mai bun din cele inventate pana acum". Nu sunt de acord cu ce zice dar daca as fi fost de acord, declaratia asta ar fi spus totul.

| johny_9421 a răspuns:

Are si multe dezavantaje, dar pot afirma ca da...Democratia este cel mai avantajos regim politic, fara indoiala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice regim politic va avea mereu adepti si adversari.Trebuia sa o pui la stiinta si filozofie in locul alora religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai avantajos...ma duce gandu` ca faci o comparatie intre celelalte regimuri. Toate sunt niste regimuri politice si toate presupun aceleasi urmari.
Democratia, fiind puterea poporului, presupune ca noi, cetatenii, ar trebui sa ne alegem viitorul nostru si al tarii. Crezi ca asa se intampla in Romania? confused

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Democratia este un sistem politic foarte bun, cel putin asa am auzit. Eu stiu democratia decat ca definitie, ca la noi in Romania nu o fie democratie vreodata, ci doar minciuna, furt, etc.