| IoanaElena23455566 a întrebat:

Bună!
Sunt mama a unui băiat de 12 ani, lucrez destul de mult deoarece îl am singura în grija pe copilul meu.
În timpul zilei acesta mai cheamă copii acasă la noi sa se joace. De vreo doua săptămâni s-a împrietenit cu o fata din vecini, tot de 12 ani. Nu mi s-a părut nimic neobișnuit.
Vineri, am ieșit cu 2 ore mai repede de la munca, când am ajuns acasă, am găsit ușa dormitorului băiatului deschisa, iar înăuntru mi-am văzut copilul și fata despre care v-am povestit dezbracati, intretinand reacții intime.
Ei nu m-au văzut asa ca am plecat din casa neștiind ce sa fac. Am revenit după ceva tip unde i-am găsit pe cei doi jucându-se normal ca în fiecare zi.
Nu știu cum sa reacționez după acest incident, nu am lăsat sa se înțeleagă ca am văzut ceva, dar totuși nu as vrea sa las lucrurile asa.
As vrea un sfat va rog.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Alina! Inteleg ca te a șocat ceea ce ai vazut, tu inainte trebuia sa vorbesti cu baiatul tau despre sexualitate si relatii intime cu fetele, intr-adevar el este prea mic ca sa i si inceapa viața sexuala, ma gîndesc mama fetei colegei cu care baiatul tau a facut sex ce o sa zica cand o sa i spuna fata ei, esti tu sigura ca ei doi chiar au facut sex real sau doar sau jucat adica sau dezbracat si poate au mimat un act sexual, totusi sunt prea mici pentru o relatie sexuala ca aceea dintre doi adulti, tatal ui ce spune ai discutat si cu soțul tau despre ceea ce ai vazut? Acum trebuie sa i ti faci timp sa vorbesti cu băiatul tau sa i spui ca sexul nu este o joaca este ceva foarte serios, nu cred ca vrei sa devii bunică asa rapid.Sanatate multa.

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reactia unei mame normale era sa-i opreasca si sa intervina prompt, chemand si parintii fetei la acest incident, nu sa pretinzi ca nu ai vazut nimic, plecand de acasa.
Incearca sa-i faci educatie copilului si sa intervii prompt atunci cand este cazul, fiindca iti pot aduce numai probleme comporatmentului copilului, care a ajuns la 12ani si habar nu are ca ce face este gresits au poate provoca o sarcina.
Contacteaza acum, cat nu este prea tarziu, parintii fetei pentru ca orice este posibil si risti sa fie gravida fetita, sau sa acuze baiatul ca a violat-o si sa-l vezi in puscarie juvenila.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa ii opresti atunci cand i-ai gasit asa. Daca taci, vor continua sa o faca in continuare.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu consider gresit, deoarece fructul oprit este cel mai ravnit.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Probabil nu esti departe de varsta ei. Se intampla si pe vremuri asa ceva. Numai ca postarea nu-si are rostul pe site. Asta denotă ca nu este o mamă responsabilă daca cere ajutorul altora in asemenea situatie.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, inteleg ce spui, dar... cui sa ceara un sfat: vecinei, rudelor care apoi sa umple toata localitatea cu o asemenea "stire"?
A fost pusa in fata unei probleme inedite si nu stie cum sa procedze, deoarece nu are cunostintele necesare si nici nu este in mers cu vremurile.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Nu trebuia sa faca copii. Totusi, are 12 ani in „meseria" de mamă.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

E o vorba romaneasca: P... nu stie carte.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Nu se aplica in acest caz.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Dar purtatorul ar trebui sa stie.

| sadrian46 a răspuns (pentru darrio2007):

Dacă îl oprea, îl traumatiza grav. Apoi ar fi continuat. dar relația cu mama ar fi fost distrusă.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

De multe ori si mai ales in asemenea cazuri, instinctul animalic este mai puternic decat psihicul. E o voba: in asemenea cazuri de multe ori se "gandeste" cu capul de jos, nu cel de sus.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai procedat bine. Acum urmează greul. Să discuți cu el ce e bine și ce e rău legat de viața sexuală, și să reușești să rămâneți totuși prieteni.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda

| Mosotti a răspuns:

Si daca au intretinut relatii intime ce? Lasa-i in pace ca doar e placere, rau nu face.
Doar nu cumva sa ramana fata gravida, deci sa se protejeze.

Sexul n-a omorat pe nimeni, lasa chestiile asa.
Sa nu lasi lucrurile asa cand fac ei ceva rau si periculos, nu ceva placut si bun.

Nu stiu de ce multi din voi feresc copiii de sex ca de spanzuratoare.
Fiti domne moderni in gandire, in occident fac ei asta si la lume li se pare normal.

| LoveSleep a răspuns:

Spune-i ca stii ca face sex. Nu-i zice cum ai aflat.

Spune-i ca crezi ca e prea mic sa faca asta, dar intelegi ca nu ai cum sa ii interzici sa o faca, dar vrei sa stii ca e responsabil si nu face ceva ce ar putea regreta mai tarziu. Asa ca il intrebi daca face sex cu prezervativ, dupa care il intrebi daca stie la ce riscuri se expune, ce ar face daca ea ar ramane gravida, etc. Si te asiguri ca e 100% informat.

De interzis nu ai cum sa o faci.
Daca il iei si incepi sa aveti "acea discutie" fara sa il faci sa inteleaga ca stii deja ca face sex, o sa i se para enervant si n-o sa te ia in seama.

Trebuie de asemenea sa-i spui ca poate vorbi orice cu tine si ca putea sa-ti spuna ca si-a inceput viata sexuala, ca ai fost si tu de varsta lui si ca il intelegi.

| LoveSleep a răspuns:

Fa ce zice Jassmina si o sa iti pierzi orice urma de comunicare pe care ai avut-o cu el.

Si o sa faca sex in continuare oricum, nu ai cum sa il opresti.

| Lukasssz a răspuns:

Bine ca nu i-ai oprit laughing

| mi25 a răspuns:

1. Trebuie sa actionezi in asa fel incat sa nu-l traumatizezi, deoarece la varsta lui este o fiinta foarte sensibila in acest domeniu.
2. Un sfat bun ti-a dat LoveSteep, mai putin sa nu-i reprosezi ca nu ti-a spus ca si-a inceput viata sexuala.
3. Ti-as recomanda sa stai de vorba cu un psiholog, dar in nici un caz sa nu-l duci pe el la psiholog.

| Mosotti a răspuns (pentru mi25):

De ce sa vb la psiholog? Te duci la psiholog cand copilul tau face ceva nasol, cand se simte prost, nu ca face ceva placut, ca sexul aduce placere, altceva nu face rau.
Doar sa se protejeze totusi, sa nu cumva sa ramana aia gravida, ca daca simte nevoi deja, inseamna ca biologic deja femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E serioasă întrebarea?laughingA folosit prezervativ?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă e serioasă întrebarea, nu-l mai lăsați să aducă alți copii la voi acasă. Partea bună e că știți sigur că-i plac fetele.laughing
Cam devreme să vorbiți cu el despre sex, dar în situația asta, este necesar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să vină cu alți copii să se joace doar atunci când sunteți și dvs. acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca i-ai vazut si explica-i cum sta treaba cu sexualitatea si ce trebuie sa faca. E ok sa fie invatati de la o varsta asa mica, mult mai bine decat sa faca vreo greseala. Dupa parerea mea, poti sa ii interzici pana are sa zicem 16-17 ani, dar tu fii descuiata la cap si vorbeste cu el si invata-l

| Ciprian09 a răspuns:

Părerea mea este sa începeți educația sexuala din timp, în ziua de azi exista tentații și provocări oriunde, net, strada etc etc.nu mai merge cu rușinea și respectul ca pe "vremuri"

| mi25 a răspuns (pentru Ciprian09):

Nici pe vremuri nu exista rusinea si respectul pe care-l crezi.
Imi spunea un om de peste 70 de ani, cand am ridicat si eu astfel problema, cum, cand avea zece ani se jucau copiii de-a tata si mama si mergeau in alta camera. Cand s-a dus si el cu "partenera ce i-a revenit", aceasta a zis: hai sa o facem. Dar nu au putut deorece cand au incercat i-a durut.
Mai stiu si alte cazuri, dar nu vreau sa le mai povestesc.
Asa ca mai incet cu moralitatea straveche. Singura deoasebire ca se facea in secret si nu era atata tehnica de pozat si publicat.