| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce as putea face din punct de vedere legal daca eu am avut in torpedou un parfum destul de scumpicel in jur de 700 de lei iar acesta mi-a fost furat de catre o persoana? Faza e ca eu nu stiu cine a fost aceea persoana totusi am cativa suspecti...
Ce as putea face?
Sa sun la politie?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal poti face plangere penala pentru furt, dar va trebui sa dovedesti ca ai avut parfumul in masina si sa indici persoanele care au fost in masina ta intre data cand ai vazut ultima data parfumul si data cand nu l-ai mai vazut.
Nu este sigur ca politia va face cercetari, s-ar putea sa invoce lipsa de interes public.

| darrio2007 a răspuns:

Faci taximetrie daca nu stii cine si cand s-a urcat la tine in masina?

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa stii pe cine ai avut in masina, in fata, langa tine, ca numai acela ti-ar fi putut fura parfumul.

Oricum, Politie nu va veni sa-ti investigheze cine ti-a luat tie parfumul din torpedou, asta este clar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu suni, te duci și faci o plângere. Bineînțeles că probabil nu își va bate politia capul, dar dacă tu vrei să încerci

| anonimg a răspuns:

Poliția va primi plângerea ta, dar nu are niciun punct de pornire. Sunt oameni care își aduc prieteni în casă, iar la plecare unii nu pot să plece nici în ruptul capului cu mâna goală.
Dacă ei au fost invitați, iar mașina sau casa nu o fost spartă, nu s-a intrat prin efracție, plângerea va rămâne pe rafturile poliției fără a fi soluționată.
Se fură telefoane și bijuterii mai scumpe - dar nu se poate face nimic.
Mai demult s-a dat o știre că un norvegian și-a găsit bicicleta pe site-ul olx din România. Asta te sfătuiesc și eu să faci în următoarele 4-5 luni începând de acum. Contactezi "vânzătorul" doar prin mesaje scrise și de pe un alt număr de telefon. Posibil ca parfumul tău să fie ajuns deja pe mâini străine. N-ai altă șansă decât să îl cumperi din nou (adică să îl răscumperi așa cum a făcut Dumnezeu cu noi).

| johnnny123 a răspuns:

Tu poți să faci plângere pentru furt, dar, realist vorbind, ce crezi că va face poliția? Crezi că se vor apuca să ia amprente din mașină, apoi să interogheze, să amprenteze și să percheziționeze toată lista ta de "suspecți" pentru un parfum (pe care este oricum aproape imposibil să demonstrezi că-l aveai în torpedou și a fost furat)?

| Madaxo97 a răspuns:

Nu cred ca poliția are vreo putere in cazul tau, nu poți dovedi nimic, nici ca ai deținut sau cumpărat parfumul, poate doar daca mai ai bonul, nici ca s-a urcat persoana x sau y in masina ta, poate doar daca ai o camera video de bord in mașină. Daca nu, din pacate nu se poate face nimic, decat sa confrunți persoanele care stii tu ca s-au urcat in masina ta sa le întrebi direct, poate îți vei daca seama singur care din ei minte si il convingi sa ti-l dea înapoi. Altădată nu mai tine lucruri de valoare la îndemâna altora, daca stii ca se suie mulți in masina ta nu lasă bani sau lucruri de valoare acolo.