| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am și eu o problemă în legătură cu soacra și cumnata, locuiesc împreună cu cele două și cu soțul. La începutul relației am zis că totul este dulce și frumos însă acum s-a schimbat astea, eu cu iubitul meu am zis plecăm în afară pentru a lucra și a ne face la casă, tot ce avem nevoie dar nu le suport pur și simplu. Acoperim cheltuielile doar noi cucoanele foarte puțin și toate astea mă deranjează, adică mergem să muncim și doamnele se folosesc de ce facem, ajutați-mă cu un sfat.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca prietenul tau nu zice nimic, cu ce sa te ajutam noi? El ar trebui sa fie cel care sa le spuna ceva. Mi se pare normal ca fiecare sa contribuie in mod egal la cheltuieli.

| mi25 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Care prieten? Ca este casatorita!

| Violleta2022 a răspuns:

Un lucrur este clar: cand stai in casa socrilor, esti intotdeauna dejavantajat fiindca nu platesti chirie dar trebuie sa participi cu bani la toate utilitatile si bieninteels la mancare.

Daca nu-ti convine, mergeti si cumparat-va casa sau inchiriati! Atunci va trebuii sa platesti un mortgage sau o chirie, peste care platesti facturile de utilitati, mancare si in felul asta nu mai esti nevoita sa-ti suporti nici soacra si nici cumnata.
Una peste alta, te asigur ca singuri veti platii mult mai mult decat plait acum, cand stati cu soacra.

| Brizbriz a răspuns:

PLEACA, iubitul nu vrea, pleaca singura, nu vine dupa tine, gaseste-ti alt iubit

e chiar atat de simplu, insa, lasa-ma sa recapitulez pentru tine:

3. se profita de pe urma ta
2. esti intr-un mediu toxic

1... asta ar trebui sa fie evident, dar pentru cineva in bagat adanc in situatie, poate e cam greu de vazut:

IUBITUL NU TE RESPECTA sau mai rau E IMATUR

daca te-ar respecta, atunci el, pentru care, daca e matur, e evidenta situatia, ar propune sa plecati, nu tu

0. viata e scurta, si tineretea se duce, acum trebuie sa iti gasesti barbatul potrivit, nu peste 10 ani, cand nu mai esti tanara si aia buni sunt deja luati

| mi25 a răspuns:

Sa o luam cu inceputul: multa lume face confuzia intre proprietate si folosinta.
1. Nu stiu ce acte sunt facute pe numele sotului tau. Ca de proprietate nu se puteau face. Poate de folosinta, adica trecuta primarie in partida lui.
2. Casa nu este proprietatea soacrei - cum gresit spune anonimull - deoarece socrul tau este decedat. Casa, daca a fost facuta sau cumparata de cei doi soti apartine: 5/8 soacrei tale, 3/16 sotului si 3/16 cumnatei tale.
3. Cat priveste cheltuielile de intretinere, daca ele nu vor sa dea mai mult, le poti obliga doar prin instanta.
4. Daca veniturile va permit, va puteti muta in chirie si cereti iesirea din indiviziune.
5. Ce sa faceti la casa? Atata timp cat nu sunteti proprietari deplini - asta puteti sa o vedeti daca scoateti extras de carte funciara (nu adeveinta de la primarie) - fara acordul celorlalti nu puteti sa faceti nimic, iar daca faceti va fi in folosul la toti proprietarii.
Desigur ca nu este clara situatia imobilului in prezent: daca s-a facut dezbaterea mostenirii dupa tata sau nu.

| anonimuIl a răspuns:

Casa e proprietatea soacrei care are o fată și un băiat (soțul tău).

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

Menționez că tatăl lui este mort și după moartea lui actele sunt făcute pe numele lui dar automat are dreptul și maică sa și sora sa eu vreau să ne facem casa noastră însă nu dorește vrea să facă aici tot ce avem nevoie

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci dacă s-a făcut succesiune după moartea socrului tău și soțul tău a rămas unic moștenitor, soacra ta și cumnata ta ar trebui să te trateze ca STĂPÂNA casei și să faci tu ce vrei cu ele în casa aia.