| Andreealauraflori27p a întrebat:

Bună!
M-am căsătorit în urma cu 4 ani și am 2 copii.
Eu și soțul meu stam cu fratele lui și nevasta în casa, ei au 2 copii și cu noi mai sta și socrumio. Doar în weekend fiind ca în săptămâna lucrează în alt oraș și sta acolo. Soacra nu am a murit acum 10 ani.
Ideea e ca de când am venit aici am început sa ne certam cu frateso și nevastă-sa (ei 2 sunt veri din frați, de fapt pentru soțul meu nu e doar cumnata ci și vara). Mereu ne certam și ne împăcăm dar nu durează mult ca ne certam iar. Curtea e mica noi locuim toți în casa bătrâneasca are 3 camere. Ei si-au făcut o vila în fata chiar lângă ea, vila la care și soțul meu a contribuit la începutul construcției dar la care a renunțat pentru ca nu se poate trai cu ei. Noi am decis inițial sa locuim în cea bătrâneasca și ne-am legat cu 2 camere (baie și bucătărie). Ei gătesc provizoriu în vila și dorm aici în casa iar noi gătim unde am ridicat tot în aceeași casa batraneasca.
Mereu ea îl îmbarliga și îl manipulează pe bărbatul ei sa se certe cu frateso adică bărbatul meu. Nu îl suporta și vrea sa se împartă curtea. Nu suporta ca de când am venit eu sa nu mai fie ea șefa peste tot. Barbatuso face exact ca ea, orice ar zise ii da dreptate și se cearta pentru ea. Ne certam adesea de la copii ca nu face nimeni liniște și eu având 2 mici și ea unul nu respecta deloc liniștea. Ce putem sa facem? Ne certam mereu și ne înjuram, ne punem ambitii. Noi am vrut sa cumpăram casa în alta parte dar am întâmpinat probleme cu niște acte și ei nu vor nici sa se mute acolo și nici noi nu putem face nimic aici. Ne țin încurcați. Cică au tot dreptul ca dacă nu ne convine sa plecam.
Socrumeu sta cu noi nu cu ei. Mereu l-a preferat pe barbatumio. Idee e ca el nu zice nimic, nu se baga.
Ce putem face contra lor?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Am fost și în situația ta și în a ei și singurul lucru pe care pot sa ti-l spun e ca nu o sa aveți liniște pana nu va separați.Nu aveți cum sa comandați atâția intr-o casa clar și cineva mereu va fi șef și cineva sluga.
Măcar rezolvați sa stați în case separate pana una alta. Vorbeste cu ei omenește.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tine-ti gura inchisa ca sa evitati cearta si in felul asta puteti convietuii toti acolo, ca altundeva nu aveti unde merge.

Alta varianta este sa va luati copii si hainele voastre si sa va mutati cu chirie, in alta parte.

Contra lor nu puteti face nimic, pentru ca au acelasi drept pe care il aveti si voi, in curtea aia.

| dullcat a răspuns:

Parca am citit plotul unei telenovele.Nu cred ca voi intelege in viata asta de ce romanii dintr-o data, atunci cand vine vorba de casa si pamant, nu mai stiu ce e aia familie.

| AliGab a răspuns:

De ce sa faceti contra lor si nu pentru voi? Mutati-va si ati terminat toata balacareala, sau poate va place si voua atmosfera.

| Andreealauraflori27p explică (pentru AliGab):

Nu am unde sa ma mut pentru ca ei nu se muta ca să ne tina încurcați

| AliGab a răspuns (pentru Andreealauraflori27p):

In chirie

| A18ndr a răspuns:

Cel mai inteligent cedează.
Dacă voi V-ați ambiționa și ați cumpara o alta casa, V-ați face condiții etc, nu numai ca le-ați da peste nas, dar ati fi liniștiti si împăcati, fără cearta, fără scandal.
Da-l naiba de orgoliu. Nu va duceți cu pământul ala in mormânt. Dacă sunt disperați după avere, sa o ia pe toată.
Pentru bunătatea voastră Dumnezeu va va proteja si ușura viața.
Pentru lăcomia lor, plătesc ei mai târziuhappy