| Rareş_Maximilian_1994_oR2E a întrebat:

Am 18 ani si sunt FATA(nu e contul meu acesta) si de curând soramea s-a mutat cu prietenul ei in casa cu mine si părinții noștri. Ea s-a mutat cu el intr-o garsoniera acum 2 ani. Eu fiind acasa singura de 2 ani. De cand a venit nu ii mai suport deloc. Trebuie sa stau ca mereu sa ii ascult (camerele noastre sunt una langa alta), ei se trezesc dimineața la 5 jumate si mereu ma trezesc si pe mine. Ma stresează rau. Ma cert cu ai mei într-una. Le-am spus ca de cand au venit astia acasa mi s-a dus toata liniștea, toata intimitatea, mi s-a dus toata viata liniștita! Si faza e ca pe mine nu ma înțeleg ai mei. Doar pe ea o înțelege si tot pe mine ma cearta într-una

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

E greu sa inregistrezi un cont pe TPU, a trebuit sa il folosesti pe al lui Rares. Iti sugerez sa le explici parintilor care e problema fara sa tipi sau sa insulti.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nefiind casa ta ci a parintilor tai, amandoua aveti acelasi drept sa stati acolo!
Chestia cu intimitatea este relativa, ca doar nu intra peste tine in camera si nu au sex in fata ta, deci, nu-i vorba de intimitate, este vorba de faptul ca tu te-ai obisnuit singura si nu ai chef sa-i vezi in casa parintilor tai.
In aceeasi masura in care tu ai dreptul la locuit acolo, are si ea acelasi drept. Daca nu-ti convine, poti sa-ti faci bagajele si sa te muti, asta ar fi o varianta convenabila pentru toti, cred.
Parintii tai au dreptate, trebuie sa faceti compromisuri, ei trebuie sa plece la 5.30 probabil la muncam tu stai acasa pe spinarea si cheltiuiala parintilor sau pleci si tu la munca?
Din pacate, in toate familiile se fac compromisuri, macar unul din familie tot se scoala de dimineata sa plece la munca si-i deranjeaza pe ceilalti. Asa este in familie, asa se comporta oamenii intre ei, cu blandete si intelegere, cu toleranta.
Deci, daca stai acasa pe banii babacilor tai si in casa lor, la 18 ani, taind frunza la caini, cred ca nu ar trebui sa te plangi, pentru ca nu mai ai acest drept.

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer cu ei. Spune-le ce nu îți place sa îți facă și stabileste limite clare.Dar vorbește frumos și nu ii acuza. Spune-le cum te simti și ce vrei sa respecte legat de intimitatea ta.

| nda a răspuns:

Fa cum ti-a spus danay72, asa e cel mai bine. incearca cu frumosu, iar daca nu se poate... raspunde-le cu aceeasi moneda. daca ei nu te respecta pe tine, tu de ce sa-i respecti? deranjeaza-i si tu cand le e lumea mai frumoasa, sa vezi daca le place.

| KanezuY a răspuns:

Cumparati dopuri de urechi.Ele dau randament suta la suta.

| BogDaNuTzXD a răspuns:

Mutate la minewinking

| andreyksd a răspuns:

Mutate

| Rareş_Maximilian_1994_oR2E explică:

Le-am spus ce ma deranjează. Dar părinții mei mi-au spus ca oricum nu ai ce face. Ca nu poate sa o dea pe soramea afara din casa din cauza mea. Si orice le-as zice tot eu sunt cea rea... Sincer nu-mi
Place ca sa fiu certată cu cei cara stau in casa dar sincer nu mai rezist. Daca sunt buna sunt luată de proasta.

| Anny441 a răspuns:

Buna. Lucrul acesta nu este unul firesc.Eu zic sa mai incerci sa vorbesti cu ai,sa le spui clar ce te deranjeaza la comportamentul lor,si poate ajungeti la un compromis,la un program. Dar sa nu fi isterica cand le vorbesti,ca daca tu vei fi asa,atunci parintii tai ti-o vor "intoarce" mai rau si atunci nu rezolvati nimic. Sau daca nu,atunci vorbeste cu o ruda apropiata, in care ai incredere, poate te va intelege. Vorbeste si cu fratele tau. Si spune-i sincer ce simti. Totul trebuie sa se resolve in liniste, nu cu urlete si tipete, ca asa o sa fie si mai multe conflicte.