| Aaa13579 a întrebat:

Am avut un iubit aproape 3 ani si am tinut foarte mult la el si l-am iubit din toata inima. Acum s-a despartit de mine, credeam ca-s sanse foarte mici sa se intample asta pentru ca era perfecta relatia noastra. Nu ma mai simt in stare sa mai iubesc vreodata si nu stiu ce sa fac, nu mai pot sa cred in iubire si nici in relatii, nici in tot ce tine de alta persoana si sa gasesc pe altcineva pe viitor

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Crede-ma, simti doar o senzatie de atasare puternica acum, dar iubire este mult mai greu sa fi simtit, nu uita ce am discutat aici https://www.tpu.ro/......e-la-mine/
ai avut o relatie de 3 ani doar de la distanta!
si noi userii activi putem avea relatii prin TPU, colegiale, amicale de la distanta, unii de aici au astfel de relatii strict de la distanta!
inteleg ca la tine a implicat sentimente!
dar o relatie strict de la distanta nu este ceva "sanatos", recomand sa iei o pauza, sa cauti hobbyuri, sa citesti, sa vezi filme, sa iesi sa te plimbi des, sa socializezi pe cat posibil, si cand te vei simti in regula, peste un timp, sa iti cauti un baiat cu care sa ai o relatie serioasa, cu cineva cu care te poti vedea si fizic, nu doar discutand de la distanta, video si text...

| dullcat a răspuns:

Buna.E firesc sa gandesti asa acum, nimeni nu este in culmea fericirii si a pozitivismului dupa o despartire, prin urmare poti sa plangi cat vrei, ai dreptul.Dar mai ai si obligatia de a invata ceva de aici, ce a fost bine si ce nu, astfel incat sa stii cum sa te comporti pe viitor, pentru ca relatia sa fie una sanatoasa, sa nu faci aceleasi greseli.

Cel mai usor este sa astepti pur si simplu, sa iti reiei stilul de viata si ritmul dinainte de relatie, sa te intorci la sinele tau, mai ales la acea parte pe care sigur ai neglijat-o cand ati devenit doi, ca asa se intampla de obicei, timpul se imparte si rupi din altele.In felul acesta vei reusi sa treci cu pasi marunti, dar siguri, ceva mai usor peste toata experienta urata.Pastreaza totusi o doza misuscula de optimism, nu stii niciodata de unde poate rasari o noua sansa si daca tu refuzi sa iti mai deschizi inima din nou, o poti rata.Nu doresti asa ceva, nu? Ai grija de tine si ai incredere ca totul va fi bine, deocamdata e nevoie de un timp de vindecare sufleteasca, nu sa sari in alta relatie.Numai bine!

| Frank51 a răspuns:

E la modă despărțirea din păcate. Se despart și oameni cu 20 de ani de căsnicie, din motivele standard: "nu mai merge", "nu mai e cum a fost", "nu îl mai/o iubesc", și ce-i drept fiecare om are dreptul să plece când nu mai merge bine.

Însă eu văd altfel relațiile.

O dată ce este persoana potrivită lupți pentru relație orice ar fi. Nu merge ceva? Spune ce ai pe suflet. Nu mai există iubire? Înseamnă că nu a existat niciodată. Tot timpul sunt neînțelegeri/certuri? Învățați să vă împăcați și să înțelegeți ce a fost de vină. A intervenit plictiseala/monotonia? Ce surpriză, la ce te așteptai?

Dacă nu lupți pentru cea mai importantă persoană din viața ta, înseamnă că de fapt nu era cea mai importantă.

| Aaa13579 explică (pentru Frank51):

De parca n am luptat, m-a alungat o saptamana si sa nu l mai caut si plus dintr o cearta mica(i-am dat si spatiu), dar degeaba ca a ales sa plece. L am tot rugat sa discutam si nimic.
As fi vrut sa tina la mine cum am tinut si eu la el

| Frank51 a răspuns (pentru Aaa13579):

Nu vorbeam de tine, ci la modul general. În cazul expus de tine el te-a lăsat cu ochii în soare, deci nu ai contat pentru el. Să treci peste mai repede este singura soluție câștigătoare pentru tine, că acum realizezi că nu a dat doi bani pe tine și pe relația voastră.

| wildthing a răspuns:

Vei gasi. Nimeni nu e de neinlocuit. Ai doar nevoie de un pic de timp. Timpul vindeca multe rani.

| FreddieM a răspuns:

Uita si mergi mai departe.
Persoana pe care o vei iubi cu adevarat va fi sotul tau.
Toate celelalte,, iubiri'' sunt doar experiente de viata.
Cheers

| sammie a răspuns:

Unii nu intelegeti. Nu trebuie sa-ti faci relatie dupa ce te-ai despartit. Te-ai despartit recent si in 2 ani sigur te vindeci. Sunt oameni in toate colturile Pamantului nu ramai singura.

| Aaa13579 explică (pentru sammie):

Am spus pe viitor, n am de gand sa-mi fac relatie chiar acum

| Miruna333 a răspuns:

Da-i timpului timp. Vei vedea cu timpul ca vei crede in iubire si in relatii

| XxBlueRosexX a răspuns:

Asa gândeam și eu când s-a despărțit de mine după 3 ani de relație dar stai liniștită ca la un moment dat va trece și-o sa găsești pe altcineva, încearcă sa gândești pozitiv și lasă plânsul deoparte, acum ca vine vara iesi pe afara cu prietenele mergi în club fa orice îți stă în putere ca să nu mai ai gânduri negative, știu e greu acum dar încet încet o sa îți revii și o sa găsești un alt băiat pe care o sa îl iubești și care te va iubii și el.
Sper ca te-am ajutat multă sănătate take care.

| Aaa13579 explică (pentru XxBlueRosexX):

Nu am prietene cu care sa ies hah, dar multumesc multa sanatate la fel

| LisaJulie a răspuns:

Dacă ești adolescenta este normal sa simți ca el este singura persoana pe care o vei iubi vreodată! Dar adevărul e altul : vei avea multe relații și vei trece prin foarte multe despărțiri pana sa găsești persoana cu care vei rămâne! Ești abia la început! Și eu am trecut prin multe relații și despărțiri iar acum recent am găsit o persoana pe care o plăceam din liceu dar nu am avut curajul sa îi spun! Nu stii niciodata de unde poate veni iubirea! Capul sus!

| norisorulpufos a răspuns:

Dau aceste sfaturi din fotoliu, fără să știu nimic și fără să ințeleg.
Ești foarte indrăgostită de un om care tocmai te-a părăsit.
Sentimentul e cumplit, te simți trădată, abandonată.
Dar ce poți face? Nimic.
Cauți consolare si incerci sa intelegi unde ai gresit.
Ai regrete pentru acea relatie si ai vrea sa-i para si lui rau ca te-a parasit.
Dacă asta iti face bine, povesteste deceptia ta si citeste sfaturile celor care incearca sa fie alaturi de tine.
In curand toata lumea o să-ți dea sfaturi.

| Răpităînnori a răspuns:

O să treacă, ai răbdare. Timpul o să te vindece.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Și asta doar din cauza unuia care ti-a înșelat așteptările?

| ovidasmihai a răspuns:

Sunt din Râmnicu Vâlcea și am 34 de ani. Eu aș vrea pe viitor să nu mai fiu singur. Să găsesc pe cineva cu care pot vorbi orice. Îmo doresc să-mi întemesc o familie.

| Issadoria a răspuns:

Redescoperă-te pe tine, fă chestii ce-ți plac, bucură-te să fii singură, învață să te iubești când ești singură. Văd multe fete ce nu pot trăi fără a fi iubite sau care trăiesc în obișnuința unei relații... ceea ce e greșit. Dar oricum, suferă. Că prin suferință poți să treci mai departe și o să înveți ceva.