| anonim2789 a întrebat:

Trec printr-o despărțire, relatia a durat 3 ani,a fost foarte toxica și am avut mai multe despărțiri,dar de data asta chiar vreau sa fie definitiv. Insă am o singura problema, am îndepărtat foarte mulți oameni iar prietenele care mi-au mai rămas au și ele relatii lungi, asta înseamnă ca nu pot avea mereu timp de mine iar eu simt ca dacă stau in casa innebunesc, am tendința sa ma impac cu el doar pentru a nu rămâne singura pentru ca știu ca el era mereu acolo.Ce ar trebui sa fac, cu cât stau mai mult singura cu atat ma gândesc mai mult la el și chiarrrr nu as vrea sa ma impac cu el?(ps. nici cu familia nu sunt in relatii foarte bune)

7 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Mergi la un psiholog, ai atașament evitant și de asta nu vrei sa scapi de el din viața ta, pentru că el era singurul care te iubea și totodată ai și traume care îți blochează orice fel de relație.
Pentru că dacă nu vindeci trauma, papa relații pe viitor sau vei atrage băieți la fel cum e și fostul/actualul.

| VoidEternal a răspuns:

Get a hobby...

| StoicAnalysis a răspuns:

Esti fata. Statistic vorbind, ai de 10 ori mai multe sanse la agatat decat un baiat. Intra intr-o aplicatie de dating si incearca sa-ti gasesti partener acolo. Asta daca simti ca ai depasit momentul. Dar pana atunci, cauta sa te implici intr-un grup de oameni ce fac activitati care te atrag.

| LisaJulie a răspuns:

Mergi intr-un loc nou cum ar fi un local nou sau parc nou sa încearcă sa cunoști cât mai mulți oameni! happy Te va ajuta și vei găsi pe cineva în final

| Madaxo97 a răspuns:

Nu te împaca cu el, caută alt băiat mai bine, si daca esti singură ce dacă? Învață sa petreci timp si singura doar tu cu tine, sa citești ceva, sa vezi un serial bun, sa te plimbi singura pentru a reflecta la viata ta, la ceea ce îți dorești, te-ar putea ajuta asta mai mult decât crezi.

| Korkodeln a răspuns:

Nu trebuie sa stai intr-o relatie toxica din frica de singuratate. Sunt multe locuri si posibilitati unde poti socializa sau chiar cunoaste un nou partener, de exemplu:

- voluntariat la camine de batrani sau de copii.
- voluntariat la centre veterinare care fac castrari gratuite pentru animale fara stapan.
- mers la cursuri de dans de societate.
- participa la grupuri de calatorie/drumetii, sunt multe in diverse regiuni ale tarii si se intalnesc pe Facebook.

| Diana4you97 a răspuns:

Este clar că relațiile toxice trebuiesc evitate cu orice măsură. Cel mai bine ar fi să îți găsești pe altcineva.