| Scharfschütze666 a întrebat:

Salut, la facultatea de de Inginerie Electrica, Electronica si Tehnologia Informatiei, pe profil electronica si telecomunicatii, cat de multa matematica se cere? Eu provin de la profil uman si nu prea am facut. Este grea? Se poate invata rapid?

Răspuns Câştigător
| maria94ana a răspuns:

Buna! E destul de greu daca provii de la profil uman dar nu imposibil (depinde cat stii dinainte) Eu am fost pe Stiinte ale Naturii si la inceput am simtit diferenta intre mine si cei care au fost la Mate-Info. Profa de Analiza 1 a fost foarte mirata cand a auzit ca eu am fost la Stiinte. M-a intrebat ceva gen: Daca ai fost la Stiinte ce cauti la noi? In ideea in care majoritatea vin de pe mate-info!

| Scharfschütze666 explică (pentru maria94ana):

Te descurci cat de cat? Cat a trebuit sa inveti ca sa prinzi firul? Imagineazati, eu am facut mate asa, cam alandala, profesorii nu si-au dat interesul.

| maria94ana a răspuns (pentru Scharfschütze666):

Eu ma descurc nu mai am probleme acum. Nu stiu sa iti zic cat mi-a luat...am mers la toate cursurile, seminariile, unde nu ma prindeam mai rugam colegii sa imi explice. Dar eu am facut mate in liceu, nu iti zic ca sa ma laud, ci ca sa te ajut (sper) dar fara a face meditatii sau vreo pregatire pentru Politehnica am luat 10 la mate in BAC si 9 la admitere...si totusi am simtit o diferenta la inceput cum iti spuneam happy

10 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

Matematica avand in vedere ca este inginerie se cere destul de mult.Dar cred ca este si mai greu daca vi de la uman.

| pulx a răspuns:

Este destul de greu ca sa inveti matematica daca ai fost pe profil uman.Nu stii mai deloc matematica deoarece la profilul tau nu se cerea matematica.

| Scharfschütze666 explică (pentru pulx):

Cei drept nu stiu matematica mai deloc, deci este mult prea greu?

| pulx a răspuns (pentru Scharfschütze666):

Daca aveai facuta matematica din clasele a 9-12 era mai usor, dar asa nu ai nici cunostintele de baza.

| maria94ana a răspuns (pentru Scharfschütze666):

In cazul asta nu te duce, pentru ca o sa te chinui degeaba, plus ca ai nevoie de matematica multa la toate materiile aproape!(integrale, derivate, serii si siruri, transformate) happy

| Scharfschütze666 explică (pentru pulx):

Am facut matematica 9-12, dar profesorii nu au luat-o chiar in serios, si a fost cam batjocura (stiinte sociale a fost profilul)

| pulx a răspuns (pentru Scharfschütze666):

Pff stiu cum e. Eu in clasa a 5-a primul semestru ma jucam carti...

| Scharfschütze666 explică (pentru pulx):

Credeam ca sunt singur happy, eu am facut asta in clasa 7, 8, 10. Dar nu pentru ca voiam, ci pe cel de la catedra chiar nu il interesa de noi. In a 10 am avut profesoara si statea sa discute cataloguri de la Avon cu fetele.