| Happy Man a întrebat:

Ca orice adolescent am o mare problema. Peste un an o sa trebuiasca sa-mi aleg un profil la liceu (practic am sa aleg drumul pe care am sa-l urmez in viata) si am niste probleme. La romana, engleza, geografie (partea legata de uman) sunt foarte usoare si as putea oricand sa dau la Filologie sa trec liceul cu o nota foarte buna, dar visele mele tind spre o meserie care se bazeaza pe economie si matematica. La informatica sunt destul de bun (nici la mate nu stau rau am 8-9) si as vrea sa dau la profilul mate-info, dar imi este foarte frica de matematica. Colegii de clasa imi spun ca la acest profil matematica este super grea... dar ce sa fac. Sa aleg cei usor si sa iau bacul cu 8-9 sau sa dau la mate-info stiind ca am frica de mate si as putea trece bacul cu 5?

Răspuns Câştigător
| D3X73R a răspuns:

Ma,du-te unde iti este mai usor! matematica nici o data nu a fost usoara! Daca vrei sa te duci undeva intr-o firma, poti sa iei 10 la BAC dar daca tu nu sti sa gandesti sa te descurci un pic degeaba

4 răspunsuri:
| OpreaSimonaAlina a răspuns:

Eu sunt la profil mate-info bilingv engleza si chiar daca in generala am avut doar note de 9 si 10 la mate la testul initial am luat 5 big grin
Acum am si note de 6-7 si media 8 dar ma bucur ca am venit la profilul asta pentru ca am sansa sa fac matematica cu una dintre cele mai bune profesoare din judetul meu (Mures) care poate fi foarte rea si severa (ceea ce ne face pe toti sa muncim mai mult) dar poate fi si foarte draguta in acelasi timp. Daca ai sansa sa faci matematica cu o profesoara/profesor bun atunci nu are de ce sa iti fie frica de bac pentru ca si mie mi-au spus multi ca nu voi avea prea multi de 10 in liceu la matematica dar la bac am garantat cel putin un 9 pentru ca inveti matematica la un nivel inalt.
Oricare ar fi decizia ta sper ca vei fi multumit cu alegerea pe care o faci si nu uita ca matematica nu e asa grea si urata precum parewinking!

| aspir69 a răspuns:

Du-te unde iti este mai usor ca sa iei bacul cu o nota mare, iar la facultate o sa poti sa te inscrii unde vrei avand o nota mare la bacalaureat.

| bubex333 a răspuns:

Fa ce vrei tu nu ce-ti impun altii...fa ce simti ca vrei daca vrei mate-info te duci acolo; oricum se castiga si mai bine din informatica daca te intereseaza si banii; urmeazati calea si sigur vei ajunge departe big grin

| applepie a răspuns:

Profilul de filologie iti deschide mult mai putine cai imediat dupa ce termini liceu fata de cele pe care le poti avea studiind mate-info. Daca ai fost 4 ani pe filologie, este aproape clar ca ai sanse sa dai la drept/ la litere/ etc, doar nu faci romana si celelalte degeaba ca sa te duci la facultatea de matematica de exemplu.
Ai spui ca iti este frica de matematica, sincer media 8-9 este una pe care o poti mentine si la liceu, iar bac-ul... mai ai timp sa vezi ce faci atunci.
Te sfatuiesc sa mergi pe ce iti place nu ceea ce este usor, caci daca am merge toti pe ceea ce e mai usor? Unde am mai ajunge in lumea asta?