| anonim_4396 a întrebat:

Buna. As vrea niste sfaturi. Dintre Asistenta Sociala si Jurnalism care mi s-ar potrivi dupa voi?
Am fost la Romana-Engleza si era prea multa gramatica si foarte foarte grea, de analizat fiecare cuvant. Eu as vrea undeva unde sa nu fie multa gramatica dar sa fie in rest orice definitii de memorat. Care dintre cele doua este mai usoara decat Romana-Engleza?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Asistența socială. happy
La jurnalism, trebuie să ai talent, dicție, să mânuiești bine condeiul, să ai imaginație, să știi a scrie corect etc
De exemplu, poți alege și Geografia turismului, fiindcă e lejeră.
Noi, de la celelalte facultăți, îi ziceam "Facultatea de balet" big grin

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La Jurnalism se cere MULTA, FOARTE MULTA GRAMATICA, vorbit si scris foarte corect in limba romana.
Deci, nu jurnalism!
Asistenta sociala, poate.
Dar o profesionala de frizerite-manechiuriste, nu ti-ar conveni?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici una din ele nu este pentru tine. Încearcă coafor de căței.

| Yuoia a răspuns:

@Jassmina!
Ca tot veni vorba de gramatica:
"convenii"!
Nu e singura data cand pui doi de "i" desi corect este cu unul singur. Si cum vad repetitivitatea, nu este greseala de tastare.

| wildthing a răspuns:

Tu nu pui problema bine. Trebuie sa te gandesti ce anume vei face dupa. Nu trebuie sa fie "usoara" ci trebuie sa iti foloseasca pe viitor. Acum e momentul cand trebuie sa iti fie greu, sa fii nevoita sa faci eforturi...ca sa iti fie usor mai tarziu.

| Eireann a răspuns:

Am inteles ca nu te impaci cu gramatica dar ai memorie buna. Munca unui asistent social necesita empatie, compasiune, capacitatea de a vorbi cu oameni de toate felurile si un psihic tare, e greu sa te conftunti zilnic cu famili unde se consuma alcool, au loc abuzuri asupra unuia dintre soti sau copiilor, persoane vulnerable sunt neglijate sau infometate. Munca asta trebuie facuta cu pasiune, nu fiindca e grea gramatica.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Alege ce vrei, ce îți place ție personal.Pe urmă când vei realiza că nu a fost alegerea corectă ce vei face, o să dai vina pe noi că te-am îndrumat greșit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad asemănarea. Mergi la asistență că la jurnalism trebuie sa fii in stare macar sa scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asistenta sociala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca coafor de porci la protap, sadrian o sa fie primul tau client.

| brokxy a răspuns:

,,mi-s-ar,, ignorati ce tocmai ati vazut laughing laughing AM ZIS CA SUNT BOTA la gramatica laughing laughing laughing

| Yuoia a răspuns (pentru brokxy):

In cazul asta, jurnalismul e departe de tine.

| Dintrebare a răspuns:

Jurnalism doar daca locuiesti intr-un oras mare unde pe viitor ai o perspectiva sa lucrezi in domeniu. Asistenta sociala ar fi o idee doar ca sa ai in vedere ca va fi nevoie sa te angajezi in sistemul public unde angajarile nu se fac pe criterii de performanta. Ai putea lua in calcul sa mergi totusi pe romana engleza in continuare. Facultatea se face. Daca nu e inginerie, unde e mai greu, orice facultate se termina. Deci nu te speria de chestia asta. Si parerea mea este ca atunci cand iei dezicia, sa te focusezi mai mult la perspectivele din viitor decat la frica de cursuri.