| martoncorina a întrebat:

Buna,
Am avut contact sexual in data de 15.02. 2020.
Contactul a fost protejat, dar imi e teama ca totusi din micile jocuri sa nu fi intrat sperma in vagin. Poate el s-a atins si când a pus mana a intrat in vagin.
Ciclul mi-a venit in data de 22.02. 2020 si a durat 4 zile.
Ieri, 21.03. 2020 trebuia sa imi vina ciclul dar nu a venit. Nici astazi, 22.03. 2020 nu a venit si nici nu am vreun semn sa vina..este posibil sa fiu insarcinata?
Sunt foarte speriata, mai ales avand in vedere situatia actuala, cu virusul.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Avand in vedere ca dupa contactul sexual intretinut in data de 15.02. 2020, in termen de 7 zile s-a terminat ciclul menstrual in data de 21.02. 2020 iar in ziua urmatoare 22.02. 2020 a inceput urmatorul ciclu menstrual prin pornirea sangerarii menstruale reiese ca actul sexual a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta, cea in care este 100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in vagin si este explicata in urmatorul raspuns :
https://www.tpu.ro/......i-inceapa/
Fiindca sangerarea menstruala a tinut 4 zile si in mod sigur s-a desfasurat similar cu menstruatiile anterioare se poate afirma ca a fost o menstruatie autentica care se produce numai in cazurile in care ovulul NU a fost fecundat si in consecinta NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter in acel ciclu menstrual.
Daca dupa ultima menstruatie nu au mai fost intretinute noi acte sexuale, atunci acum este cu totul imposibil ca in acest moment sa poata sa existe chiar si o sarcina pur ipotetica si neinceperea menstruatiei are la origine o dereglare a activitatii hormonale in decursul ciclului menstrual. Pornirea sangerarii menstruale se va produce negresit in zilele urmatoare fiindca chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale uneori pot sa apara mici abateri de ordinul a +/- cateva zile. Multa sanatate