| anonim_4396 a întrebat:

Am luat pastila de a doua zi si acum menstruatia mi-a intarziat 17 zile. Am un ciclu menstrual regulat de obicei, am facut doua teste de sarcina, ambele negative. Se poate sa imi intarzie menstruatia atat de mult de la aceasta pastila?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Da, se poate.Depinde de fiecare femeie in parte, poate fi o intarziere de o saptamana sau mai mult, asa cum este in cazul tau.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai exista intarizieri daca ai luat pastila de a doua zi, fiindca "bomba hormonala " pe care ai introdus-o in corp, asta face, iti DEREGLEAZA cilcul menstrual si ovulatia pe urmatoarele 6-12 luni, pe lanaga alte efecte secundare pe care ti le declanseza in corp si pe care le vei oberva in urmatorii ani.

Deci, nu se poate vorbi de intarizere de ciclu pe urmatorele 12 luni, fiindca aici este efectul negativ al pastilei, care ti-a modificat ciclul.

Din acest moment, pentru ca o alta pastila (bomba hormonala) nu mai poti lau in viata ta, va trebuii sa ai sex NUMAI protejat cu PREZERVATIV, fiindca nimeni nu-ti va putea spune cand esti la ovulatie si cand ai risc major de sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil.

| Robert2526 a răspuns:

In functie de momentul ciclului menstrual in care ai luat pastila, varsta ta, greutatea, eventuale probleme de sanatate. sunt multi factori. Dar intarzierea ta nu iese din normal, nu esti insarcinata, nu mai te stresa. Daca nu vine totusi, o sa fie nevoie de o vizita la ginecolog. Ce varsta ai?