| vicatih a întrebat:

Am avut relatii protejate, dar într-o zi prietenul a incercat fara prezervativ dar nu a intrat pana in vagin, dupa 2 saptamani am avut un contact cu el si pe chilotei erau 2 pete de sange cu o saptamana inainte de ciclu, sanii m-au durut, azi 23 februarie trebuia sa imi vina ciclu si inca nu mi-a venit. Pot sa fiu insarcinata? Va rog ajutati-ma imi ies din minti.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca acea scurta penetrare (,, doar a bagat-o si chiar a scos-o'') a vaginului a avut loc in a 8-a zi a ciclului menstrual, adica cel mai probabil cu 2-3 zile inainte de a incepe perioada fertila chiar si daca ar fi existat urme de sperma pe penis (pe gland sau uretra), formarea unei sarcini in acel moment ar fi fost in proportie de peste 95-97% IMPOSIBILA. Fiindca astazi 23 Februarie, este a 29-a zi a actualului ciclu menstrual si fiindca au aparut si simptomele premenstruale se poate aprecia ca nu ar trebui sa ai motive de teama sau ingrijorare deoarece in mod sigur menstruatia va incepe in orele sau zilele urmatoare. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrerea ta NU reiese nimic concret fiindca nu ai oferit date certe si precise si din acest motiv NU se poata formula un raspuns obiectiv. Incearca sa oferi suplimentar date precise privind data de incepere a ultimei menstruatii si mai ales data la care au fost intretinute contactele NEPROTEJATE deoarece doar in urma unor astfel de contacte devine posibila formarea sarcinii. Multa sanatate!

| vicatih explică (pentru corbulalbrosu):

Contactul a fost pe 3 februarie, dar practic nu a fost nimic, doar a bagat-o si chiar a scos-o ultima menstruatie am avut-o pe 26 ianuarie,

| vicatih explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc foarte mult.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vicatih):

Fiindca acea scurta penetrare (,, doar a bagat-o si chiar a scos-o'') a vaginului a avut loc in a 8-a zi a ciclului menstrual, adica cel mai probabil cu 2-3 zile inainte de a incepe perioada fertila chiar si daca ar fi existat urme de sperma pe penis (pe gland sau uretra), formarea unei sarcini in acel moment ar fi fost in proportie de peste 95-97% IMPOSIBILA. Fiindca astazi 23 Februarie, este a 29-a zi a actualului ciclu menstrual si fiindca au aparut si simptomele premenstruale se poate aprecia ca nu ar trebui sa ai motive de teama sau ingrijorare deoarece in mod sigur menstruatia va incepe in orele sau zilele urmatoare. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Nu inteleg asta cu "nu a intrat pana in vagin"...adica practic nu a facut nimic, nu?
Nu prea avem de unde sa stim ce anume s-a intamplat acolo.

| vicatih explică (pentru sofisis):

Da, practic nu a fost nimic.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sa inteleg ca nu a avut un contact sexual propriu-zis. Atunci ingrijorarea ta cu privire la sarcina e practic nefondata. Si ai simptome premenstruale. Cel mai probabil menstruatia o sa apara cat de curand.