| Andra4862 a întrebat:

Buna ziua! Astăzi o rudă foarte apropiată (mai bătrână) a fost diagnosticată cu cancer (prima fază). Eu de fel nu sunt cea mai credincioasă persoana, dacă începe ca în fiecare zi să ma rog pentru acea persoană, să citesc din Biblie și să fac fapte bune etc se poate ca acea rudă să se vindece? Sau măcar să nu moara? Ca sunt foarte stresata. Stiu ca minunile lui Dumnezeu există, dar aș vrea să stiu daca pe lângă lucrurile enumerate, ce ar mai fi bine să fac, aș face orice ca acea persoană să se vindece (plâng de 5 ore într-una). Scuzati categoria.

Răspuns Câştigător
| RedMarr a răspuns:

E simplu.
1)Vorbeste cu un Doctor(bun) - pe partea lui e tratamentul de tip medicamentos. Sunt diferite forme de boala cu Tratamente diferite.
2) Va trebui sa urmeze un Regim alimentar Special ( ce alimente sa evite. Aici un (doctor)Nutritionist ii poate recomanda ce si cum (poti citi articole si pe internet, dar e mai sigur asa).
3)Vorbeste cu un Preot (orice biserica sau cea mai apropiata) sa ce Acatist/sfant(om al lui Dumnezeu) l-ar putea ajuta in Situatia lui. Sa mijloceasca pentru vindecare.
Aici, partea cu Rugaciunea, trebuie sa se implice si el, bolnavul in cauza. Adica sa vrea. Daca nici el nu Cere, Dumnezeu nu vindeca cu Forta(Liberul arbitru/alegerea). Nu e de ajuns Numai Tu.
Cam asta poti face/depinde de tine.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai putea sa o ajuți să caute un medic bun și să treacă mai ușor prin tratament

| Dismally a răspuns:

Nu. Daca rugaciunile puteau vindeca boala nu mai aveam nevoie de spitale si doctori...

| Lupică27 a răspuns:

''mainile care ajuta sunt mai sfinte decat gurile care se roaga''

| Răzvănykă a răspuns:

Nu are sens sa te rogi, sa citesti din Biblie sau sa te rogi stafiei imaginare, deoarece nu exista. Mai bine ramai rationala si apelezi la un medic priceput, cum a zis si @suntserios.

| Lupică27 a răspuns (pentru Răzvănykă):

E parte din planul lui dumnezeu sa-i dea cancer lui viorel laughing