| unbaiatanonim a întrebat:

Daca o crestina cu multa credinta in Dumnezeu, cinstita, care face fapte bune, respecta postul, il cinsteste pe Dumnezeu e diagnosticata cu cancer osos in faza terminala si ii mai ramane doar cateva saptamani de trait iar ea se roaga la Dumnezeu sa nu o lase sa moara pentru a-si putea ingriji parintii care sunt paralizati, si ea moare, cine e tras la raspundere? Da Dumnezeu dovada de bunatate?

7 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Bai da ai gasit-o frate. DUpa ce ca pe fata aia ai
"inzestrat-o" cu cancer asa dintr-o data mai avea si parintii paralizati, ai mai pus si intrebari cretine. Pe cine dracu vrei sa tragi la raspundere cand cienva moare din CAUZA NATURALE? Dumnezeu ( chair si de ar exista) nu ar putea sa fie bun mereu. Binele si raul sunt doar simple concepte inventate de om ( la fel ca si Dumnezeu) pentru a'si explica mai usor viata. Binele pentru tine, pentru alt om poate sa fie rau, sau invers.

| Alikke a răspuns:

Nu intelege-ti?
Dumnezeu nu se poate opune destinului.
Suntem mari.
Este sarcina noastra sa avem grija de noi insini prin ceea ce natura ne-a dat.
Dumnezeu este pus doar pentru ca sa rasplateasca oamenii care nu isi pierd speranta chiar si cand speranta pare pierduta.
In schimb. Noi trebuie sa avem grija de noi.
De ce s-ar baga in viata noastra entitatea numita Dumnezeu?
Ea se va baga atunci cand va veni vremea.
Povestea fiecaruia pe Pamant are un sfarsit tragic.
Toti oamenii vor sa li se dea mura in gura fara sa faca nimica in privinta asta.
Probabil acea poveste este neadevarata.
Tu zicand-o numai pentru ca sa iti dovedesti dreptatea.

Pace.

Asculta ceva muzica Zen si nu te mai gandii la lucruri inutile. Tu esti tu, altii sunt altii.

http://www.youtube.com/watch?v=lVeCx0bM7Xg&feature=related

| Nucreeed a răspuns:

BA deci gandeste logicstraight face la cati oameni sunt pe planeta asta pun pariu ca 50% sunt atei si numarul e in crestere...pentru ca ei aleg sa gandeasca in loc sa isi piarda timpul cu chestii din astea cu dzeu...si ce mai zice in biblie care apropo.a trecut prin foarte multe mainistraight face
fata aia a fost prea naiva ...si'a pierdut ultimele zile din viata rugandu'se in loc sa profite de ea.
eu unu nici pe patul de moarte nu m'as gandi la ZEU ala la care va ganditi voi

| DyNo a răspuns (pentru Nucreeed):

Foarte adevarat, zei elohim ( Eli, El, Iahve etc ) tradusi prin Dumnezeu, la care se roaga judeo-crestini sunt doar niste creatii ale unor semisalbatici de acum aprozimativ 2000 de ani si nu au nici o putere asupra noastra, doar daca am fost indoctrinati de la varste fragede cu credinta in ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata,moartea este din bunatate a lui.noi ne facem griji prea mari.da ia spune de ce mor in general oamenii? ca nu toti mor de cancer? si la aceeasi varsta? daca ai putea tu sa hotarasti ce ai face? hai zi ca pe desteptul oricine poate sa faca pana la proba contrarie?

| roxaa15 a răspuns:

Te-ai gandit macar pentru o clipa cum ai pus intrebarea? pai un om bolnav cu cancer osos si in faza terminala are dureri ingrozitoare, abia se misca( asta daca se mai misca singur)si tu vrei sa aiba grija de cineva cand el( ea) sunt total dependenti de altii.Nu cred ca ai pus bine intrebarea

| unbaiatanonim explică (pentru roxaa15):

Se roaga pentru vindecare, nu pentru prelungirea vietii cu cancer. Daca ea moare, parintii ei nu mai au de cine sa fie ingrijiti si mor de foame, fiind paralizati.