| nyoentox2002 a întrebat:

Am o întrebare e de naționalități! De exemplu Chinezi-Japonezii-Coreenii arată cam la fel.
Indienii-Sirilanchezii-Bangladesii arată cam la fel!
Dar noi românii cu ce țări ne asemănăm la fizionomie?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se presupune că genetic, un strămoș de a lor a suferit o mutație genetică care sa răspândit rapid,acelasi lucru și cu ochii verzi,albaștri,voi sunteți combinați genetice,in Banat mai mult persista gândirea șvăbească dar și genetica,in Ardeal genetica săsească,in Oltenia genetica latina,Moldova genetica slava,tara românească e mai genetic latinizată,Moldova slava, Ardealul genetica săsească, maghiara, Banat un mix de genetici unguri, sârbi, șvabi

| Simpatic a răspuns:

Noi ne asemanam mai mult cu dacii la ten si mai putin cu romanii (imperiul roman) happy

| Theo94 a răspuns:

Cu europenii, suntem europeni.

| anonimulll12345 a răspuns:

Nu suntem o natie homogenica deci nu ne asemanam cu nimeni prea mult, dar cel mai apropiat cu Bulgarii, Din cele mai vechi timpuri (Cu mult inainte "celebriilor daci" cat si ulterior) datorita geografiei grupuri de popoare venind din toate directiile catre toate directiile (nu doar est-vest) au traversat/format regate asimiland si/sau anihiland populatiile locale ca ulterior ei insansi sa aiba aceeasi soarta. Din acest motiv Romania de azi a luat nastere tarziu in comparatie cu altii in secolul 14