| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Nafta si multe felicitari felul cum gindesti si ce ambitioasa esti Bravo /ar fi bine sa citeasca mai multi tineri intrebarea ta [mai alesca sunt ff multi care fac facultate pe spinarea parintilor

| lovenotsex a răspuns:

Oricat de mult ai vrea sa faci cum voe ei, la un moment dat daca nu-ti place tie 100%, iti va fi greu sa ajungi undeva. Dar trebuie sa fi ambitioasa, invata, daca vei intra undeva la stat nu te da batuta, invata pentru fara plata, iar cum a zis si onutzu intre timp ia-ti un job, iar cu iubirea nu trebuie s-o cauti vine ea la tine. p. s:multa bafta in tot ce-ti propui...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bv intai de toate e de admirat ca mai exista asemenea ''copil''. Parerea mea e ca poti intra oriunde vrei, pentru ca esti o fata capabila, si daca reusesti sa intri la fara taxa, poti cauta un job part-time, intr un oras ca bucuresti vei gasi, si te vei descurca singura.
Iti recomand ca facult Agronomie are diverse specialitati, ai de unde alege, e facult f buna, si poti si lucra.

| shopyx a răspuns:

Aja e aici, oamenii care nu au vor sa faca ceva si nu pot datorita banilor datorita acestui fapt Romania are multe persoane destepte si nu stie de ele, oricum ia bursa si incearca sa te angajezi pe undeva in acest timp. O sa ai un viitor bun in fata.si sti de ce? pentru ca o sa lupti pentru ei si cand lupti pentru cineva pe care-l iubesti reusesti.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar majoritatea oamenilor care se respecta nu se casatoresc de tineri, lasa casatoria pe planul secund, si se implinesc sa spun asa pe plan profesional. Urmeaza o cariera pe care o doreste fiecare. Unii oameni pun cariera pe primul plan partea de casatorie ramane pe planul secund. Numai asa poti avea o cariera pe care o doresti. Restul dau gres si se casatoresc de la varste fragede nefacand nimic pe plan profesional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar majoritatea oamenilor care se respecta nu se casatoresc de tineri, lasa casatoria pe planul secund, si se implinesc sa spun asa pe plan profesional. Urmeaza o cariera pe care o doreste fiecare. Unii oameni pun cariera pe primul plan partea de casatorie ramane pe planul secund. Numai asa poti avea o cariera pe care o doresti. Restul dau gres si se casatoresc de la varste fragede nefacand nimic pe plan profesional. Dar gandeste-te bine la ce facultate vrei sa urmezi inainte de o cariera, caci daca o alegi gresit o sa regreti pe la anul 2, si vei fi nevoita sa renunti la ea.

| Elena_5433 a răspuns:

Sunt multe burse pentru studentii romani, in Scotia de exemplu facultatea este gratuita. Eu as recomanda faculatitle din Elvetuia sau Marea Britanie, am foarte multi prieteni care sunt multumiti de conditiile de acolo. Din cate am inteles ei au apelat la niste burse in cadrul British Council, cauta pe net ca sigur vei gasi!

| Zenithf a răspuns:

Având în vedere preferințele tale eu zic ca tu ai putea încerca sa mergi la farmacie sau automatizări/calculatoare, ambele iți oferă șansa de a găsi un post bun după ce termini facultatea, sa lucrezi într-un mediu curat pentru o remunerație buna.
Dar trebuie sa ai în vedere ce liceu ai terminat, s-ar putea ca nivelul tău de pregătire sa nu fie destul de ridicat și să trebuiască sa "stai cu burta pe carte", ceea ce, după cum spui tu, nu ar fi o problema pentru tine.
Domnul fie cu tine și cu familia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu vorbesti cu oamenii care te cunosc, profesorii de liceu in primul rand.Nu e suficient 'sa-ti placa" chimia si matematica, trebuie sa si stii intr-adevar carte.Vad ca limba romana nu e punctul forte asa ca...
Chetia cu banii nu se pune, un copil destept intra la stat, iar cheltuielile sunt minime ( presupun ca nu ai facut liceul la tara, deci ai mai stat in camin, asa ca daca parintii tai au avut bani de camin vor avea in continuare ), masa de asemenea nu e o avere.
Pe timpurile trecute era chiar mai ieftin decat acum, doar creier, munca si stiinta se cerea pentru facultate, asa ca pica faza cu "parintii n-au putut sa faca facultate din motive de bani ".
Sfatul meu e sa fii realista, cerebrala, sa te gandesti ce stii sa faci si sa ceri sfatul parintilor si profesorilor.
Nu te imbata cu apa rece "ma fac inginer chimist sua profesor de mate ', gandeste-te ce sanse ai sa te angajezi! Romania e o tara extrem de rea cu tinerii ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi sa dau timpul anapoi cu 15 ani si sa am mintea pe care o am acum as da cu zaru ce sa ma fac si nimic nu mi-ar sta in cale, dar vezi tu, omul nu se naste a toate stiutor, in general este influentat de mediul inconjurator cam 90% si daci si proverbul aschia nu sare prea departe de trunchi, nu incerca sa calci pe urmele parintilor ca vei avea aceeasi soarta ca si ei (ASTA NU SI IN CAZUL IN CARE PARINTI AU AJUNS BINE), in general o fata urmeaza exemplul mamei :daca mama a reusit in domeniu asta voi reusi si eu. Ca sa ajungi pe o pozitie inalta in viata nu o sa poti sa impaci si capra si varza din prima, si aici ma refer la parinti tai si la viata ta, dar tot raul spre bine ca doar asa vei reusi. Ca totul sa fie mai simplu pentru tine pentru ca astea sunt vorbe grele pentru o fata de 19 ani, cauta un exempu real al unei femei de succes care a reusit in viata pornind de la 0. O FI CARTEA O COMOARA DAR INTERNETUL ESTE O MINUNE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suna la 0764261533

| ghinionistul112 a răspuns:

Du-te la medicina sa dai la facultate. Sau la medicina la sectiunea asistenta pediatrica sau la unde te pricepi mai bine.

| Miauti a răspuns:

Poti face si o scoala sau cursuri profesionare iar cand dai la facultate deja tu capeti experienta.

- poti pleca instrainatate la munca
-poti munci si pe aici
- sa te casatoresti

Invata si intra la o facultate fara taxa, sau da la politie.

| ioandreii a răspuns:

Dureros, ca toti stim ce e bine si toti avem pareri frumoase, dar cand sa facem nimic, invocand motive ca avem copii familie servici si altele...
draga fata i-ati gandu de la strainatate primul lucru.
al doilea daca vrei sa faci ceva in viata nu reusesti de una singura iti trebuie o echipa, prietenii, frati... tara aceasta are multi oameni valorosi dar nu sunt uniti si nu se pun in valoare, nu se sprijina ci din invidie isi pun piedici.
apoi cauta un domeniu la care nu se ingramadesc toti ceva la care sa te pricepi in mod special tu.
nu te gandi la relati ca nu ai nevoie fiindca orice functionar care ocupa un post bun si nu stie nica sa faca are in spate oamen valorosi care sa faca si treaba lui aceasta e un mod de a te lansa pentru inceput... sunt o mie de aspecte de care trebuie sa tii cont in viiata dfar nu am chef sa le listez aici
in schimb daca ai avut rabdarea sa citesti pana aici am o oferta pentru tine eu sunt din iasi sunt insurat si am o casa cu 4 camere te pot primi la mine pe perioada facultati sau cel putin pentru inceput si te pot ajutta sa gasesti un loc de munca din care sa te intretii din greu si sa mai trimiti si un ban acasa...
va fi greu dar daca un drum in viata nu e greu inseamna ca nu duce nicaieri...
succes si astept sa ma contactezii vezi ca deja au inceput inscrierile la facultatile din iasi

| Andrrei a răspuns:

Iti recomand cu cea mai mare caldura faculatea de asistenta medicala odata terminata poti pleca in strainatate ( aici nu se plataste bine ) iar un salariu incepe de undeva de la 2500 EURO
din bani astia cred ca vei putea trimite si parintilor 200 de euro si poti economisi si tu
Odata cu trecerea timpului salariu tau creste in 6 ani deja iti ajunge la 4800 de euro si te vei putea intoarce in Romania peste alti 6 ani.
Deci sa facem un calcul primii 6 ani salariu incepe sa creasca de la 2500 cam pana pe la 4500 apoi daca mai faci un studiu acolo o faculta pac sare cu inca 300-400 de euro iar urmatorii 6 ani vei continua cu 4800-4900 de euro si astfel vei avea bani sa-ti iei o casa in Romania o masina o posibila afacere sa-ti deschizi si sa-ti intemeiezi si tu o familiebig grin

Cel putin eu asa voi face... cine stie din coincidenta vei vedea mesajul meu te vei gandii mai mult si poate peste ani ne vom vedea pe acolo happy

| LOoPy a răspuns:

happy super. pai dc nu te faci profesoara de mate sau de chimie? (dar nu in Romania )oricum, trebu sa muncesti mult sa ajugi acolo unde iti doresti. succesc in viata happy

| perla a răspuns:

Draga mea. si eu am o cumnata care este la facultate si se mentine cu bursa. invata tare bine si asa un pic o ajuta si soacra mea.cu ce are daca poti gaeste. ti un servici si cu bursa si cu cat castigi poate o scoti la capat! un pic si parintii...si asa cu DOAMNE -DOAME inainte se poate totul nu deznadajdui.eu am vrut sa termin macar liceul si nu l-am mai terminat. asta e cine vrea cu adevarat poate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asistent medical, medic, si lucrezi peste hotare ca liber profesionist eu asa am facut acum cistig intre 7 si 9000 euro pe luna...la doubai...

| OanaVlad a răspuns:

Imparte alocatia cu parintii tai... mi se pare bine asa! asa ai avea si tu bani dar si ei!happy

| kamyla13 a răspuns:

Cea mai mare greseala a unei fete, este sa se marite in loc sa isi continuie cariera profesionala. un baiat sau o relatie nu rezolva problema, mai ales cand esti nevoita sa traiesti la mana lui

| Robert5678 a răspuns:

Eu spun mai bine sa iubesti.Gandeste-te,este in oameni sa iubesti, iar in fete mai ales la varsta aceasta.Nu sa te realizezi pe plan "Profesional". Da, sigur, mai incolo. ceea ce vreau eu sa spun este sa fi sigura ca asta este sigur ce vrei.Peste cativa ani iti va parea rau ca ai ramas fara acesti ani frumosi dintr-o semi-copilarie. Iar pe atunci, va fi prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bafta. O sa reusesti. Dumnezeu o sa fie cu tine.Si sa stii ca niciodata nu o sa fi o povara pe capul parintilor tai.

| Tzoncu a răspuns:

Poti sa faci bani si fara facultate. Exemple sunt destule. Un sfat: nu te gandi ca vei trai bine dupa terminarea facultatii. Gandeste-te ca vei lucra intr-o firma. Asta inseamna ca tie iti va reveni cca. 30-40% din roadele muncii tale, restul se va duce la... ai ghicit, la patron. Sfatul meu: daca esti tanara, studiaza un pic piata si vezi care sunt lucrurile care se cer in general, de care lucruri au oamenii nevoie in general si fa o facultate la sfarsitul careia sa poti oferi oamenilor aceste lucruri de care au nevoie. Apoi vei lucra pe cont propriu, si nu pentru o firma care nu te apreciaza. Numai bine.

| bianka93 a răspuns:

Pai ia-ti un job.ca sa kastigi niste bani si asa vei reusi sa mergi si la o faclt cu bursa... daca ai medii marihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo dar nu le poti impaca pe amandoua ar trebui sa lasy fetele pentru vacanta adica atunci cand nu invety. te admir eu am 14 ani sunt fata si eu m-am gandit sa termin scoala apoi sa incep cu baiety doar e timp nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imbina utilul cu placutul.mergi la fac si angajaza-te. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce usor spune un anonim aici. Cred ca viseaza saracul. Imbina utilul cu placutul? Fa facultate angajeaza-te. Daca vrei o facultate la zi te tin parintii draga/dragule, deci mai bine vezi-ti de studii ca o viata o sa tot muncesti. Te angajezi dupa facultate avident.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cariera e cea mai importanta, invata cat mai mult ca sa ocupi un loc la stat la o facultate care iti place. Sunt multi studenti care invata si lucreaza, nu ai fi ultima, tot ce trebuie sa faci e sa fi foarte hotarata si sa ai ambitie. Mult succes.