| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
| Andu_7395 a răspuns:

Hey. Pai poli, fac de mate, fac de chimie, anumite sectii de la ASE, biologie etc. Bursa e undeva la 3 milioane, trage tare si te si angajezi. Fruntea sus, acum e timpul sa tragi ca sigur nu vrei sa ramai si tu la tara happy

| saispe a răspuns:

Citeste putin despre viata lui Steve Jobs. Si el se simtea o povara pe umerii parintilor (adoptivi).

| Ramonyka19 a răspuns:

Eu zic sa intri la bursa daca ai medie de intrare la bursa, daca nu inscriete la fara frecventa si angajeaza-te astfel o sa poti sa iti platesti tu singura facultatea si de ce nu daca iti mai raman ceva banisori ii poti ajuta pe ai tai...sau macar cu bonurile.Nu de alta, dar si eu sunt in acceasi situatie numai ca eu stau la oras i o am doar pe mama si eu sunt in situatia ta si stiu cum e.eu vreau sa ma inscriu la fr ca sa-mi pot plati singura facultatea.Si dupa aia o sa ai timp si de tine dupa ce gatzi facultatea si de iubiri.Nu avea frica iubirea vine cand nici nu te ashteptzi!

Alte răspunsuri
| niku_6695 a răspuns:

Iati un job la care sa te duci iainte sau dupa facultate sa ai timp de studii si sa castigi si ceva bani pentru facultate

| SmYle_7042 a răspuns:

Imprumuta de la niste prieteni buni niste bani, si cand vei avea banii eshtea ii vei intoarce
bravo, ma bukur p/u tinehappy

| Merry24 a răspuns:

Felicitari pentru gandirea ta sa dea domnul sa reusesti eu am facultate si nu ma primeste nimeni, cariera e cariera dar orice fata are nevoie de un sprijin masculin

Alte răspunsuri
| FlorinFlorinF a răspuns:

Te cazez la mine acasa whistling

| roxana_6693 a răspuns:

Ar fifoarte greu.

| traveler a răspuns:

Pentru inceput succes, la data cand scriu precis esti deaja studenta de 1 an.Aiurea nu stiu de mai intri pe aici insa.invata invata si asa reusesti in viata. Daca termini aici poate gasesti un contract undeva in UE ma rog sa iti fie aproape cred, si apoi te poti "ridica" si sa iti ajuti si parinti.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai probabil iti va merge rau, daca te sacrifici inutil.
De-abia de-aici deriva problemele fiindca... ai sa traiesti toata viata intr-o refulare continua, un cosmar pe care poate cineva ti-l va intelege, insa nimeni nu te va SIMTI, eventual un animal. Cosmarul va fi ca nu vei putea sa le reprosezi niciodata ca le-ai returnat sacrificiul, renuntand la ce ti-ai propus. Anii vor trece peste tine si tu tot ce vei putea face va fi sa... refulzezi si sa te schimbi permanent, dintr-o fire radioasa intr-una catranita.
Stiu ce spun si sunt gata sa renunt la acest cont, daca imi va infirma vreun psiholog spusele.

| BihBang a răspuns:

Poate sa-ti gasesti ceva de lucru in paralel cu facultatea...sau o bursa ar fi excelenta!

| Myaxxx a răspuns:

Ep...e visul tau. daca tu vrei sa iti urmezi visul si chiar iti place foarte mult.nu te opreste nimeni.tu decizi.

| PuFaRiNaDoLshe a răspuns:

Ma bucur ca mai exista si oameni carora le e gandul la educatie si familie.Te-ai putea angaja undeva, dar sa vorbesti cu patronii sa iti dea salariul la timp.Crede-ma-exista patroni care iti dau salariul dupa 2 saptamani si pentru tine nu este bine.Mult succes!

| gaby37 a răspuns:

Asta nu-i cauza nobila
dar stii ce poti face du-te la bucatarie si suge o ceapa si totu o sa fie mai bine

| merla a răspuns:

Ajutai cat poti dar traiesti viata, nu te mai intalnesti cu acesti ani

| eftimie a răspuns:

Eu sp sa mergi mai departe si sa ai incredere in dumnezeu pentru ca ai sa reusesti MULT NOROC

| Purification a răspuns:

Si chiar daca te realizezi pe plan profesional tot ai timp de fete.

| negru30 a răspuns:

Du-te si la munca si la scoala

| sabrisabrinuta a răspuns:

Eu zic ca e o idee foarte buna ideea lui Razvan, te iubire te poti ocupa si la batranete dar doar la copilarie poti sa te axezi cu adevarat profesional, cel mai bine ai avea mai multe job-uri, de exemplu babysitter etc...Succes!

| KarynaBettley a răspuns:

Lucraza ca contabila daca iti place mate

| fulgerul a răspuns:

Fatooo,tu nu sti ce vrei! De cand visul parintilor se suprapune cu cel al copiilor? Care vis al tau? Ala indus de parinti? Ce visuri,ce prostii cu posibilitati materiale,ce nehotarare a ta, ce cosmar? Ex; M-a frecat mama la creieri sa dau la facultate.N-am vrut, mu-mi placea pisalogeala.Am avut pile sa nu fac armata,eu am zis ca vreau sa fac armata,am facut-o! Mama,da-i si dai,sa fac facultate,eu,nu si nu! Cand a terminat vorbele si sa resemnat,m-am pus cu burta pe carte si in juma de an, am intrat cu 9, 34 la management industrialsi comert exterior.Lucram la vagoane,la reparatii,imi luasem o nevasta top-model, faceam o facultate si lucram particular pana la 1, 2 noaptea. Vrei rezultate, fa sacrifcii, altfel nu se poate!

| คlєxヅ a răspuns:

Adrian899vladut a raspuns cu intelepciune :

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Serios
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate,ocupa un loc la fara plata,invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai tai. happy

In Romania e complicat sa ajungi acolo unde zici u mai ales ca parintii tau nau bani suficienti incearca u sa lucrezi sa strangi un ban dar salariile sunt mici imi pare rau pentru tine macar o sa ai diploma de liceu si oricum e bine si asa.
Si eu vreau sa ma realizez pe plan profesional...insa parintii mei ar avea bani sa ma trimita la facultate. Visul meu este sa merg sa studiez in strainatate deoarece sunt constienta ca in tara nu am foarte multe sanse. Daca esti o eleva buna, cu medii mari si stii ca poti invata vorbeste cu profesorii, cauta pe net burse si oferte de studii in strainatate. Se fac imprumuturi, bani pe care ii platesti dupa ce ai un servici stabil. Intereseaza-te, daca vrei reusesti. Cat despre parintii tai, nu trebuie sa te simti ca o povara. Ei ar face totul sa te vada fericita si te iubesc. Se zbat pentru ca tu sa ai o viata mai buna decat au avut-o ei. Mereu urmeaza-ti visele, pentru ca mai tarziu ai putea regreta...

Du-te neaparat la o facultate de stat, pe profilul care iti place, o sa poti primi bursa.
De asemenea, pe timpul facultatii, poti lucra cu timp partial, se mai gasesc asemenea slujbe.
De altfel mai exista si studiile la fara frecventa, precum si invatamantul la distanta.
Succes!

De obicei la 5-8 daca ai 10 pe linie iti da statul bursa de merit...blablabla
daca ai peste 16 i-ati un job si strange bani...
Te felicit pentru alegerea ta!
Ma bucur ca nu ti-e gandul la prostii!
Deci sincer acum.mai rar gasesti fete din astea.Ma bucur nespus ca vrei sa iti continui studiile in loc sa stai noapteaa prin baruri cu baietii si cu ceilalti.in fine.

Parerea mea este sa nu iti planifici viitorul in Romania.Acum,vezi si tu cum se duce totul de rapa.Greve,proteste peste proteste.

Dupa cate ai zis,parintii tai nu te pot ajuta foarte mult din punct de vedere financiar. De aceea poti face imprumuturi,platindu-le cand iti vei gasi un loc de munca stabil.

Si stai linistita, nu esti deloc o povara pentru parintii tai. Nici un copil nu e o povara pentru parintii lui. Dumnezeu te-a inzestrat cu calitati bune, de aceea parintii te pretuiesc si te iubesc mai mult ca orice. Ei se bucura ca au o fata asa ca tine.In ziua de azi nu mai vezi asa ceva prea des. Ma bucur pentru tine si tine-o tot asa! Vei reusi sa iti indeplinesti obiectivul! O seara minunata! :*.

| craniw a răspuns:

Daca ai o medie buna, poti intra la facultatea pe care o doresti cu bursa si sunt sigur ca te vei descurca.Marea iubire o poti intalni si ca studenta. Succes.

| pinky2505 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te consideri o povara pentru parintii tai, dar ma bucur sa vad ca esti dornica sa ii ajuti si pe ei. pregateste-te de examene si intra la o facultate buna la fara-plata si ai putea sa iti iei un job part-time. bafta pe viitor

| Paulucu a răspuns:

Nici un copil nu va fi vreodata o povara pentru parinti lui.

| DIANAmc a răspuns:

Iti recomand din toata inima sa faci o facultate la fara frecventa deoarece este cea mai buna idee putand sa te intretii de asemenea.invata o meserie foarte banoasa, numai asa vei putea fi realizata pe plan profesional.MULT NOROC, IAR DACA ITI VEI INTALNI IUBIREA SI INTR'ADEVAR VA FI JUMATATEA TA TI-AR RESPECTA DECIZIA SI VETI SI IMPREUNA.MULTA BAFTA

| Xconsult a răspuns:

e normal sa fii speriata e normal sa nu stii ce vrei dar daca vrei sa ati ajuti parintii ai face bine sa faci facultatea, si te rog nu mai spune (simpli oameni d la tara)acestea sunt oameni care teau crescut tiau dat un nume teau trimis la scoala si SINGURA satisfactie este ca tu esti sanatoasa ca poti sa ati indeplinesti visele si mai presus de toate te iubesc pentru ei esti supergirl happy