| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

Si care-i problema? realizeaza`te profesional, ai timp de iubiri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In romania e complicat sa ajungi acolo unde zici u mai ales ca parintii tau nau bani suficienti incearca u sa lucrezi sa strangi un ban dar salariile sunt mici imi pare rau pentru tine macar o sa ai diploma de liceu si oricum e bine si asa

| sickparade a răspuns:

Si eu vreau sa ma realizez pe plan profesional...insa parintii mei ar avea bani sa ma trimita la facultate. Visul meu este sa merg sa studiez in strainatate deoarece sunt constienta ca in tara nu am foarte multe sanse. Daca esti o eleva buna, cu medii mari si stii ca poti invata vorbeste cu profesorii, cauta pe net burse si oferte de studii in strainatate. Se fac imprumuturi, bani pe care ii platesti dupa ce ai un servici stabil. Intereseaza-te, daca vrei reusesti. Cat despre parintii tai, nu trebuie sa te simti ca o povara. Ei ar face totul sa te vada fericita si te iubesc. Se zbat pentru ca tu sa ai o viata mai buna decat au avut-o ei. Mereu urmeaza-ti visele, pentru ca mai tarziu ai putea regreta...sad

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te neaparat la o facultate de stat, pe profilul care iti place, o sa poti primi bursa.
De asemenea, pe timpul facultatii, poti lucra cu timp partial, se mai gasesc asemenea slujbe.
De altfel mai exista si studiile la fara frecventa, precum si invatamantul la distanta.
Succes!

| emulas a răspuns:

De obicei la 5-8 daca ai 10 pe linie iti da statul bursa de merit...blablabla
daca ai peste 16 i-ati un job si strange bani...
Te felicit pentru alegerea ta!
Ma bucur ca nu ti-e gandul la prostii!

| Zambet a răspuns:

Deci sincer acum.mai rar gasesti fete dinastea.Ma bucur nespus ca vrei sa iti continui studiile in loc sa stai noapteaa prin baruri cu baietii si cu ceilalti.in fine.

Parerea mea este sa nu iti planifici viitorul in Romania.Acum,vezi si tu cum se duce totul de rapa.Greve,proteste peste proteste.

Dupa cate ai zis, parintii tai nu te pot ajuta foarte mult din punct de vedere financiar. De aceea poti face imprumuturi, platindu-le cand iti vei gasi un loc de munca stabil.

Si stai linistita, nu esti deloc o povara pentru parintii tai. Nici un copil nu e o povara pentru parintii lui. Dumnezeu te-a inzestrat cu calitati bune, de aceea parintii te pretuiesc si te iubesc mai mult ca orice. Ei se bucura ca au o fata asa ca tine.In ziua de azi nu mai vezi asa ceva prea des. Ma bucur pentru tine si tine-o tot asa! Vei reusi sa iti indeplinesti obiectivul! O seara minunata! :*.

| atianin a răspuns:

Tu sa le spui parintilor tai ca esti foarte mandra de ei chiar daca sunt simpli oamini de la tara iar in ce priveste facultatea alege ce iti place tie sa inveti pentru ca altfel vei avea regrete daca faci ceva doar pentru ai multumi pe ai tai si vei ajunge sa fii o rebela. Daca doresti atat de mult sa faci o facultate vei gasi o solutie cu ajutorul parintilor si a celor apropiati sa stii ca nu esti singura conteaza cat de mult iti doresti asta.
Daca parintii tai te iubesc atat de mult te vor intelege si vor face tot ce le sta in putere sa te ajute.Mul succes si noroc.
P. S. In ce priveste mitul ca la pe la 19 ani iti gasesti marea dragoste sa stii ca nu e adevarat.

| ikram a răspuns:

Poti sa mergi la Facultatea de chimie sau facultatea de matematica, sau poti sa mergi chiar la Facultatea de Chimie din cadrul Politehnici si devii inginer chimist.

Daca mergi la o universitate de stat, ai sansa sa intri la un loc la buget (adica sa nu platesti taxa de scolarizare) iar daca inveti f bine poti sa iei bursa de merrit, sau oricum ai putea sa incerci sa iti depui dosarul pentru o bursa sociala daca parintii se incadreaza in conditile universitatii pentru acordarea de burse sociale. Oricum trebuie sa te tii de treaba si sa inveti, poti prinde si cazare la camin (in Iasi la UNiv. Al. I Cuza locul in cam cu 5 e 100 lei pe luna, si este si mai scump in camere cu mai putine pers) si bineinteles si a univ tehnica din iasi poti prinde inca si mai usor camin, poti merge la politehnic ala facultatea de chimie, si daca o sa inveti nu o sa-ti fie foarte greu nu este o concurenta foarte mare.

Pe timpul facultatii de asemenea poti lucra si mai castigi niste bani.

| anaoi a răspuns:

Nu am timp sa citesc comentariile si sfaturile pe care le-ai mai primit. dar daca tot crezi ca esti o povara, desi ai tai sigur nu spun asta, de ce nu faci ceva in sensul asta?
munceste mai mult, lucreaza mai mult, ca sa poti obtine o bursa, sa nu ai nevoie sa investeasca ei prea mult in tine.
conteaza daca te ambitionezi si iti propui cu adevarat sa reusesti.sunt oameni care nu au avut nimic si s-au descurcat. tu ii ai pe ai tai, chiar daca nu intr-o mare masura ca pe un sprijin material, ii langa tine, sa iti vorbeasca, sa iti dea un sfat...
eventual, poti alege o facultate aproape de tine, ca sa nu fii nevoita sa stai la camin, sa platesti destul de mult si alte chestiibig grin

| bombonica_1146 a răspuns:

Eu una sunt de parere ca ar trebui sa incepi sa muncesti, sa iti pui cate un banut deoparte pentru mai tarziu. Incearca sa te ambitionezi sa fii u insasi si sa arati celorlalti ca singura te-ai putut ridica. Pentru varsta ta e normal sa te indragostesti, dar cred eu ca ar trebui mai intai sa te realizezi pe plan profesional, sa treci peste problema cu banii si uite incearca sa apelezi la ce e mai bun din tine pentru a putea invata bine ca sa obtii o bursa. Asta e parerea mea.

| Un NiMeNi CeLeBrU a răspuns:

Angajeaza-te pentru a strange baniwinking

| mariamarybu a răspuns:

Cauta pe internet facultati de chimie! Dar mai bine te-ai interesa de facultati in strainatate! In romania nu sunt asa bune facultatile! Poate in timisoara, bucuresti sau cluj ai putea gasi facultatea dorita! Chiar ma inpresionat povestea ta si cred ca oamenii ca tine pot ajunge oriunde cu putina vointa si curaj! Poti avea o relatie si la varsta de peste 20 de ani!

| emma_6707 a răspuns:

Pai ai putea dupa ce termini licul sa stai un an sa te angajezi undeva, sa-ti castigi niste bani, apoi te inscrii la facultate si iti iei si un job poate part-time daca nu vei avea timp de unul cu norma intreaga

| grinch a răspuns:

Fa si de aia si de aia. e un ex bun de la soramea, care e la fac de psihologie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma crezi sau nu, am copilarit cu o fata care a facut dreptul la Bucuresti si noaptea spala vase prin restaurante si era sefa de promotie.Iti recomand sa faci de toate dar sa nu te abati de la adevarata cale.Succes.

| alonet a răspuns:

Hei, daca iti place mate si chimia, la facultatea de mate fizica din cluj sau, si facultatea de chimie se intra usor la buget (fara taxa), si iti dau si bursa ca la aceste facultati nu se prea inghesuie lumea happy asa ca ai toate sansele sa devi o "stea"

| vladix a răspuns:

Te hotorasti bine ce vrei sa faci in viata si te axezi si studiezi numai aspectul ala. Nu poti sa inveti mai multe meserii in acelasi timp. Deocamdata nu trebuie decat sa inveti, ca sa fi cel mai bun in cee ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Principalul e sa crezi in propriile fortse...si sa nu te deskurajeziiiii...vei reushiiii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
in cazul tau ar trebui sa studiezi la o facultate care are mari legaturi cu viata la tara
de exemplu : inginer agronom
sau medic veterinar
sau pentru silvicultura, apicultura, etc.
discuta cu parintii tai, cu profesorii tai de liceu, cu fostii tai profesori,
discuta cu oamenii de la voi din localitate (la primarie, etc.) sa vezi ce lipseste mai mult si mai mult acolo
poate gasesti ceva legat de masini agricole, etc

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Un sfat. Nu ramane in Romania. Du-te peste hotare si fa-te cunoscuta. Toata lumea o sa fie mandra de tine

| dyddyyyx18 a răspuns:

Bv, te felicit pentru alegerea ta se a pune planul profesional inaintea celui sentimental... oricum o sa ai timp si pentru cel sentimentalwinking
daca zici ca iti place chimia si matematica ai putea sa te duci la automatica, politehnica, la o facultate de chimie sau la una de mate. happy
Si te asigur eu, ca nu esti o povara pe umerii alor tai... Cred ca sunt chiar foarte mandrii de tine ca ai astfel de preocupari, si nu te preocupa dragostea, sexul, etc.

| zeenath a răspuns:

happy Buna! Cu incredere in D-zeu si in tine poti! Eu am incercat asta multi ani si am reusit, cu ajutorul lui D-zeu, de la familie putinul cat s-a putut si de la mine multa munca! Acuma imi dau ultima sesiune la medicina happy au fost intr-adevar ani lungi si plini de sacrificii! Am lucrat foarte mult ( ziar, designer, barmana, vanzatoare )! In urma unui accidenta acum 2 ani, nu am mai putut sa lucrez. eram in prag de a nu-mi permite sa termin faculta ( mentionez ca ianinte am termin un colegiu medical, si eram pe punctul sa termin si faculta de arta. acum termin stomatologia ). Mi-a venit ideea de a lucra acasa pe contul meu si cu abilitatile mele! Am inceput s afac obiecte de arta si decoratiuni inclusiv bijuterii handmade, invitatii de nunta, marturii nunta /botez. si asa am reusit ca sa imi platesc si chiria si taxa pe ultimul an de faculta cat si materialele dentare de care aveam nevoie ca sa lucrez in clinica pe perioada studentie. Eu iti urez muuuuulta bafta si nu te lasa! Se poate!

| redlovepiu1980 a răspuns:

Au dreptate si colegii care au scris mai jos, fi optimista. O rugaminte am la tine, daca vreodata ai nevoie de ajutor, singura casa unde te poti ruga e casa lui D-zeu si prietenii.Sincer eu sunt mutat in Bucuresti de 3 luni si crede-ma ca ma descurc singur de la 18 ani.Am terminat o facultate si un master amandoua au acelasi prifil si anume:Teologia.Am stat 12 ani in pitesti sa muncesc si sa ma tin la facultate.Repet nu e usor la inceput, dara daca vi cu visul pe inima si cu gandul la ai tai o sa reusesti si ai sa vezi ca D-zeu te va ajuta f mult.Iti promit ca o sa ma interesez pentru tine la o facultate care o sa iti placa matematica si chimia; te pup si adresa mea id e:puiuarsu23.ai grija de tine si tine cont de raspunsurile oamenilor care iti vor binele si iti rasp la oful tau. pup

| OanaOana9 a răspuns:

Si eu am 18 ani si ma gandesc prima data la facultate, deci nu esti singura. Deci pregateste-te bine bine de tot, sa fie si parinti tai si tu mandra de tine, mergi unde iti place. Bafta!

| 31957319 a răspuns:

In primul rand tu trebuie sa fi fericita, nu parintii tai.
Vrei sa te realizezi pe plan profesional! inteleg, mate -chimie, ajungi un inginer bun ( ma rog la Dumnezeu sa se intample asa) ai deja 24 - 25 de ani, jobul care il vei avea te v-a solicita 100%, mai pierzi 3-5 ani da? ( asta daca te implici asa mult cum mi-ai dat de inteles ) iaca ai 28 -30 de ani, esti tanara zic unii, ai un job excelent te vei incalzi tu. Dar sacrifici tu primul sarut, prima relatie, prima iesire la o cofetarie, la un film?
Crezi ca vei ajunge un savant fa-o te inteleg, dar si ei au trait in adolescenta o iubire.
Si mai o chestie fara suparare, mi-am dat seama ca esti de la o comuna mai mica, sat. Stai sa dai de un oras mai mare, cluburi, discoteci, sa vad atunci tot asa esti?
Iti doresc bafta, dar sfatul meu ii; combina-le un pic, nu te lua dupa altii sa mergi in extreme, ei vorbesc usor cand nu ii vorba de ei insusi. Nu trebuie sa fie marea iubire, dar iubirea unui baiat iti lipseste asta stiu sigur, esti la varsta la care parintii nu mai au ce sa se bage, ei intr-adevar iti vor binele dar in felul lor.
Si nu iti mai face probleme de viitor, nu sti ce se poate intampla, trecutul a trecut, dar prezentul traieste-l.
Cred ca asta ar vrea si Dumnezeu. Ai grija de tine si fa ce iti zice inima, nu alti oameni. Iar daca vreodata crezi ca nu iti mai vorbeste, inseamna ca nu o asculti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi in cel mai scump club din bucuresti si ia-ti un "irinel", vine cu cele mai bune imbunatatiri si dotari standard : casa in pipera, 2-3 masini nemtesti, cont gras, silueta la fel, + bijuterii si altele

hei, ai 19, zambeste, maine poate nu mai arati la fel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, am auzit de niste fosti colegi de liceu care au facut ceva facultate in domeniul chimiei si acum unul lucra la Petromidia si unul la ceva fabrica de medicamente si n-au intrat pe pile. Gandeste-te ce ti-ar place tie sa faci cel mai mult sa faci, eu cand m-am decis la ce facultate sa ma duc ma gandeam in felul urmator: ce m-ar determina pe mine sa ma dau jos intr-o dimineata cand as fi foarte obosit si nervos, suparat, etc. si m-ar determina sa ma duc la munca si asa am ales facultatea. Cauta pe google sa vezi ce facultati is si ce profesie devii dupa ce termini facultatea. Vobeste cu parintii deschis si spune-le daca pot sa te sustina la facultate si spune-le inca de la inceput ca si daca nu te pot sutine tu tot o sa-i iubesti. Si eu is de la tara si parintilor mei lea fost greu sa ma sustina la facultate. Si cauta sa vezi daca is ceva fundatii care te-ar putea ajuta cu bursa, sau la facultate ai putea primii ceva bursa de ajutor. Si roaga-te la Domnul sa te ajute si ca el e bun si ne da ce e mai bun pentru noi. Asa a fost si cu mine Domnul.

| shtephie a răspuns:

Mai intai realizeaza-te pe plan profesional, apoi pe cel sentimental happy
Poti sa dai la medicina daca iti place chimia happy
Succes in viata!

| coolgirld a răspuns:

Si eu sunt de la tara dar fratemiu a facut zece clase ear soramea 12 Dupa aceia au plecat la timisoara, sau calificat pe domeniu de macelari si au plecat in germania. Acolo sunt salarii foarte mari si poti trimite si parintilor tai o parte din bani. Pe deasupra este varianta a doua sa strangi banii, iar cand ai destui sa te inscrii la facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti o persoana demna de admirat.Incearca sa inveti ca sa obti bursa. Poti sa incerci facultatea de medicina avand in vedere ca iti place chimia.Eu sper sa ti se indeplineasca toate visele si sa ai parte de tot ce e frumos in viata, ajuta-i pe parintii tai fiindca au facut tot posibilul sa te creasca sanatoasa ...si nu conteaza ca sunt oameni de la tara nu studiile conteaza pana la urma, ci omul aici ma refer la valori.Mult succes!