| noname2021 a întrebat:

Hei,ce sampon de antimatreata si anticadere a parului folositi? Eu am folosit multe si nu au functionat.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu functioneaza pentru ca acele produc matreata, spalate pe cap cu ceva bio, frunze de nuc https://adevarul.ro/......index.html

3 zile per saptamana

| noname2021 explică (pentru RAY):

Da dar vezi tu eu am parul deschis, spre blond, daca folosesc frunze de nuc mi-l inchide.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avon.

| laSoledad a răspuns:

Foarfeca de taiat parul la perioade regulate de timp pentru un par sanatos si pentru anticadere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele scalpului ( matreata, scalp prea uscat etc ) pot determina caderea parului.

Carenta de zinc, calciu si magneziu favorizeaza caderea parului - poti sa-ti faci analizele ca sa excluzi si posibilitatea acestui factor. Variaza alimentatia si consuma cat mai multe fructe, oleaginoase si legume. Hidrateaza-te, consuma apa inainte sa simti senzatia de sete.

Lipsa somnului sau nerespectarea unui program optim pentru odihna ( ideal ar fi ca la ora 22-23 sa dormi ) si prezenta stresului duce la formarea radicalilor liberi de catre organismul nostru, iar acestia favorizeaza caderea parului. Stresul mai este o cauza a caderii parului si poate sa favorizeze aparitia matretii. Stresul deterioreaza sistemul imunitar, deteriorarea fiind produsa de o substanta chimica ce e secretata cand celule nervoase raspund la stres.

Daca folosesti fixativ, gel sau iti freci parul cu prosopul sau cand il speli cauza e destul de clara. Unele sampoane cauzeaza caderea parului.

Matreata este cauzata de o ciuperca din specia malassezia, ai nevoie de un sampon cu un ingredient activ care sa combata ciuperca asta.

Selsun Blue mi se pare cel mai bun sampon pentru matreata, de la prima spalare mancarimea a disparut, si dupa vreo 4 spalari a disparut si matreata.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Un sampon mai ieftin este Herbagen pentru matreata cu zinc pyrithione(ingredientul activ ) si castane.
Al 4-lea ingredient ar trebui sa fie Zinc Pyrithione.

Pentru spalarea parului dupa ce scapi de matreata foloseste un sampon mai blnad. Ambele au ingrediente benefice pentru par, dar primul are si o cantitate mare de vitamina E care are efecte pentru caderea parului, pe langa restul ingredientelor benefice. Cel putin o data pe saptamana spala-te cu samponul antimatreata pentru ca matreata are tendinta sa recidiveze.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

https://pellamar.com/......de-urzica/

| Nătărău a răspuns:

Ai încercat ca remediu să nu folosești nici un șampon, ci doar apă? Încearcă.

| noname2021 explică (pentru Nătărău):

Da dar parul meu nu e curat daca il spal doar cu apa..se vede ca si cum nu l-as fi spalat.

| QuoVadisss a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceleasi probleme ca si tine si pot sa iti spun ca la mine a avut efect Alpecinul sau Ducay. Sunt doua sampoane foarte bune pe care le gasesti numai in farmacii. Sunt pentru mai multe tipuri de par.
Succes!

| Korma_Cristina_1984 a răspuns:

Buna! Am avut si eu problema asta, incearca sampon de la gerovital, il gasesti si in farmacie.