| Sufar a întrebat:

Salut! Cum as putea sa imi curat dpf-ul la masina singur?
Sau care ar fi cea mai buna optiune de curatare?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde in ce stare este. E mai bine sa-l inlocuiesti daca este prea plin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O varianta este spray-ul de curatare DPF. Il pulverizezi in filtru, fie pe caura sondei, fie pe capatul DPF-ului (desfaci evacuarea spre motor), apoi pleci (de preferat cu motorul cald), intr-o tura mai "in forta", de preferat pe o urcare lunga, sa poti sta in treptele mici, cu presiune mare pe evacuare.
Exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=Kka0-ke4Hxs

Varianta 2: il demontezi, il clatesti o data cu apa, apoi bagi ceva solutii degresante, si il clatesti din nou cu apa sub presiune. Eventual il montezi ud, pornesti motorul si iesi la o plimbare, sa se usuce.

Curatarile profesionale nu-s mare lucru, constau intr-o inmuiere cu solutie speciala, dupa care se sufla apa si aer prin el, pana cand iese apa curata.
Demo: https://www.youtube.com/watch?v=fWGK1qewV1o