| MAteiLaAjutat a întrebat:

Salut TPU,

Am o problema la un Renault Laguna 2 la macaraua de la geamul șoferului. Ridicam la un moment dat geamul și pe la capătul cursei aud un sunet puternic( ca o explozie) in ușă. După aceea, geamul nu se mai mișcă, însă când dau de buton, motorasul de la macara se aude in usa. Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cablul rupt.
Mergi la service.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A cedat ceva din macara.
La majoritatea masinilor se gaseste kit de reparatie macara.
https://www.youtube.com/watch?v=5o9D2lsvFeY

Pentru mine (mecanic), montajul kitului este o lucrare de dificultate medie si chiar usoara la unele masini, pentru altii e misiune imposibila :))
Ultima data am montat kitul de reparatie pe un Focus, dupa ce a incercat altcineva, si l-a incalcit bine. Am indreptat spranga, am indepartat piesele vechi ce zdranganeau in portiera, am tras si intins spranga pe unde trebuia, si totul a fost bine.

| MAteiLaAjutat explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu cred ca o sa am probleme cu demontarea( pe spate le am demontat și înlocuit deja alături de un tovarăș), numai ca nu aveam habar deloc ce ar putea fi și nu posed cunoștințele necesare unui diagnostic, deci la mine mereu rămâne sa schimb tot.