| Ionoo a întrebat:

Vă salut! Cine mă poate ajuta cu o problema la un Audi a4 b7 2.0 TDI BPW? La mers constat ( nu mereu) mașina începe și dă șuturi și se aude un frecat, dacă bag piciorul în ea dispar șuturile. Cine a întâmpinat problema rog să mă ajute!????

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da-i o curatare EGR-ului. E posibil sa inchida cu intarziere. La mers constant el se deschide undeva la 30-40%, sa bage cate un pic de gaze in motor, cat sa reduca poluarea si sa raceasca zona de ardere din motor. Daca este mai murdar, lucreaza greoi, scapa prea multe gaze si lasa motorul fara oxigen.
Alte cauze ar fi din alimentare, si mai ales senzori. Poate senzorul de jos (de pe vibrochen) nu citeste bine la cald, si pierde cateva ture. La turatie mica se simte mai tare decat in accelerare.