| assasinu a întrebat:

Buna TPU tocmai mi-am cumparat un malaguti madison T150 nu are acte da persoana de la care l-am cumparat mi-a zis ca imi face de o verificare dintr-un servis auto prin care sa rezulte ca are motoru doar de 49cc poate tine locul actelor sau ma ajuta cu ceva daca ma opreste politia...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Verificarea tehnica nu tine loc de acte. Daca se incadreaza la categoria moped atunci trebuie inscrisa la primaria din localitatea ta de domiciliu. Inscrierea se poate face in baza contractului de vanzare-cumparare sub semnatura privata si a unei declaratii pe proprie raspundere, autentificata la un notar public, in care declari de la cine a fost cumparata, faptul ca vanzatorul nu ti-a dat actele si ca nu este furata. Daca te prinde politia circuland cu ea, fara sa fie inscrisa, te faci cu un dosar penal, conform art.85 din OUG 195/2002, pedeapsa fiind inchisoarea de la 1 la 5 ani. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa fiu scurt daca nu ai acte si te opreste politia ai probleme indiferent ce ai avea de la ce service auto. Aia este doar o verificare tehnica (,) care nu te ajuta cu nimic!

| push2gl a răspuns:

Mai intai trebuia sa te interesezi cat costa inmatriculareasi restul (daca vrei sa fii in regula )si dupa aia sa iei unul neinmatriculat, eu am umblat si cheltuit mult cu toate ca aveam acte (au trebuit traduse...etc)

| razwan3l a răspuns:

Nu prea
pentru ca iti tebuie asigurare actu de provenienta sa dovedesti ca nu ii furat chestii din astea

| D33A_5116 a răspuns:

Eu itizic sa ai grija.succes