| Lataretu_Dragos_2002 a întrebat:

Mi.am cumparat un atv de 49cc, daca ma prinde politia ce poate sa imi fac?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu circuli cu el pe drumurile publice politia nu are treaba.
Daca ai permis de conducere, cel putin de categoria AM, mopedul este inscris la primarie, are ITP valabil si tu ai RCA, poti circula legal pe drumurile publice.
Daca nu indeplinesti cele enumerate si totusi circuli cu mopedul pe drumurile publice, te faci vinovat de savarsirea a 2 infractiuni si 2 contraventii, putand fi condamnat penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa te scarpini... big grin
Vei fi bun, cel putin, de plata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fata de ce a zis Ioandelasal precizez ca nu vei lua decat jumatate de pedeapsa ca esti minor. In aceste conditii, o sedere de 6 luni la 2 ani si jumatate la un centru de pedeapsa o sa te invete multe lucruri noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai permis si daca il conduci legal nu iti face nimic

| dolceromania a răspuns:

Daca nu ai permis ati face dosar penal.

| Ionutszu a răspuns:

Daca ai carnet B nu iti face nimic ( daca ai acte in regula, daca esti minor amenda parintilor, daca esti major chiar puscarie-daca nu ai carnet)iar daca ai carnet si nu ai acte iti ia carnetul

| Lataretu_Dragos_2002 explică (pentru Ionutszu):

Nu merg cu el pe sosea doar pe drumuri

| Ionutszu a răspuns (pentru Lataretu_Dragos_2002):

Daca nu circula politia pe acolo cred ca e ok...e pe risc, eu fac scoala de soferi deci daca vrei iti spun exact ce se intampla." Condus fara permis se pedepseste cu inchisoare" daca esti minor nu stiu... daca este considerat vehicul incredintat, parintii pot face inchisoare sau sa primeasca cel mai probabil amenda penala. Am regulamentul in fata.