| iulianwyy a întrebat:

Salut, cum pot sa câștig bani ca adolescent? Mă pricep în mediul onlin, și la muncă, dar nu am idee ce să fac și în ce domeniu. Vă rog să îmi dați niște sugestii, dau funda

Răspuns Câştigător
| readytofly a răspuns:

Ca adolescent, există încă modalități prin care poți câștiga bani online sau să-ți dezvolți abilitățile. Iată câteva sugestii:

Tutoriale online:

Dacă ești bun la anumite subiecte (matematică, limbi străine, programare etc.), poți oferi tutoriale online pentru alți elevi.Folosește platforme precum YouTube sau Twitch pentru a împărtăși cunoștințele tale.

Vânzarea produselor handmade:

Dacă ai abilități în croitorie, bijuterii, pictură sau alte activități creative, poți crea și vinde produse handmade.Platforme precum Etsy sunt potrivite pentru astfel de afaceri.

Freelancing:

Dacă ești priceput la scriere, design grafic, programare sau alte domenii, poți lucra ca freelancer. Înregistrează-te pe platforme precum Upwork, Freelancer sau Fiverr.

Participă la sondaje online:

Există site-uri care plătesc utilizatorii pentru a completa sondaje online.Caută platforme precum Swagbucks, Toluna sau Survey Junkie.

Vânzarea hainelor sau obiectelor pe care nu le mai folosești:

Poți să-ți vinzi hainele, jucăriile sau alte obiecte pe care nu le mai folosești.Folosește platforme precum OLX, Facebook Marketplace sau Mercari.

Aminteste-ți că este important să fii atent la siguranța online și să ceri întotdeauna permisiunea părinților sau tutorelui tău înainte de a începe orice activitate online. Succes!?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La ce fel de muncă te pricepi?

| iulianwyy explică (pentru darrio2007):

Online sau fizic?

| darrio2007 a răspuns (pentru iulianwyy):

„mă pricep în mediul online, și la muncă, dar nu am idee ce să fac și în ce domeniu."
Pe mine ma intrebi, daca tu nici macar nu ai habar de un anumit domeniu?

| iulianwyy explică (pentru darrio2007):

Tu ai zis "la ce muncă te pricepi" și eu te întreb dacă fizic sau online, chiar e așa greu de priceput? începi așa sa te iei de un copil pentru ca ai tu greșeli de exprimare, am pus o simplă întrebare

| darrio2007 a răspuns (pentru iulianwyy):

Fizic. La ce te pricepi?

| darrio2007 a răspuns (pentru iulianwyy):

Acum am vazut ca esti clasa a 8 a. Deci, poate ceva online, că la munca fizica nu ma astept.

| iulianwyy explică (pentru darrio2007):

La muncă fizica nu mă pricep foarte bine, îmi mai ajut tatăl la unele lucrări în timpul lui liber dar nu sunt un expert, online mă pricep cam la orice

| darrio2007 a răspuns (pentru iulianwyy):

Deci, alege online.

| peanutbutter32 a răspuns:

E o pierdere de timp sa cauti metode din astea. mai bine inveti un skill si iti faci o cariera

| iulianwyy explică (pentru peanutbutter32):

Asta fac, dar sunt încă în școală în clasa a 8 a și până termin tot vreau să produc ceva pentru propriile nevoi și să mă obișnuiesc cu munca fie ea online sau fizică

| MistarGoGu a răspuns (pentru iulianwyy):

Încearcă sa înveți Design Grafic! Eventual editare foto / video ca vei gasi oportunitati destule! *( firme de publicitate, edituri, tipografii digitale )!
Corel Draw, Adobe Photoshop & Ilustrator cam asta sunt baza pe parte de print / foto
Pe partea de video
Corel Video Studio, Sony Vegas, sau de la Magix.com

| MistarGoGu a răspuns (pentru iulianwyy):

Daca ai talent pe parte muzicală *( nu voce neaparat ) poti începe sa înveți utilizare de soft-uri de editare audio / muzicală *( sa faci instrumentale )
Aici ai : FL Studio, Cubase si de la Magix.com mai ai ceva soft de editare muzicală