| rox_8767 a întrebat:

Care vi se pare cel mai avantajos regim politic ( este democratia sau nu cel mai avantajos)argumentati

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu ai precizat pentru cine avantajos.

| anad a răspuns:

Clar ca prefer democratia si nu vreau nici in vis sa revenim la regimul comunist.Acum avem totusi alta viata si mai multe libertati si oportunitati.

| daddy a răspuns:

Pai cam toate regimurile politice si formele de guvernare se dovedesc a fii inutile pentru fiecare popor si se tot schimba pentru ca oamenii mereu cauta altceva care sa ii multumeasca
asa s-a intamplat si cu ideologia totalitara care nua durat mult si a cazut pentru ca s-a vazut ca nu a dat roade si ba dimpotriva chiar a provocat multa suferinta si confuzie si deci a cazut si fascismul si nazismul, mai sunt cateva tari comuniste dar nu vor rezista nici ele
lumea s-a saturat de stalin, musolini, mao tse tung, ceausescu, hitler si au gasit altii care pe urma vor cadea si ei si vor adopta alte regimuri si alte ideologii politice
una alt exemplu ar fi si regimurile arhaice care inca se mentin cum este monarhia constitutionala in marea britanie dar si aia pun pariu ca nu va mai ramane mult timp imediat ce da baba coltuwinking