| justandrey5000 a întrebat:

In primul rand Sarbatori fercite! Acum de Craciun am primit cadou un playstation 3. Normal ca am vrut sa-l incerc dar din pacate nu imi merge. Vreau sa mentionez ca nu e cumparat de la cineva care nu il prea folosea. Am primit doar doua cabluri la el AC Power cord ( acela care il bagi in priza ) si cablul USB ( adica cablul HDMI ). Eu am un televicor LCD care are HDMI dar intrebarea mea de ce nu merge? Imi trebuie si acel cablu AV ( acela cu 3 capete )?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Stai asa sa nu fi gresit ca sant si eu bucuros de ce vopseala mi-a tras la controleru de PS4 din imagine laughing daca e un beculet mic rotund care se aprinde e pentru ca se gandeste incarca daca e cel din stanga in loc sa se faca verde devine galben cu tiuiturile alea de 3 ori e problema care ti-am ziso adineauri. Conecteaza din nou firele cum trebuie porneste tv apoi da drumul la consola si comuta la tv pe canalul HDMI daca nu apare nimic tine apasat pe butonul ON/OFF un timp si vei auzi un tiuit sau cateva in fine nu lua degetu si tine apasat iar pana vei vedea imaginea si gata urmezi pasii pentru pornire care sant simpli. Daca ai manualul consolei citestel pentru a face o resetare completa in caz ca nu ti se aprinde becul galben la pornire cum am zis adineauri.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Firul USB e cel care incarca telecomanda, cablul VGA care nul ai e optional dar cel HDMI e suficient. Daca ai cablul usb, hdmi si cel de alimentare e bun, se aprinde un bec galben sau rosu? Daca nu se aprinde nimic i s-a ars transformatorul intern.

| justandrey5000 explică (pentru mgtow):

Da, se aprinde un bec galben langa acel port usb, unde pun cablul joystick. Nu cred ca are un defect. L-am primit din Italia de la o persoana de incredere. Problema ca la televizoarele din Italia au incluse ceva ce merg consola fara sa ma conectezi acel cablu AV sau RCA ( cu trei capete ). Iar eu avand un LCD cu HDMI de ce nu imi merge?

| mgtow a răspuns (pentru justandrey5000):

Tu ai problema becului galben al mortii. Trebuie sa ti se faca un reballing cu vreo 100 maxim 150 ron nu cred ca ajungi pe acolo ti se face un reballing. Reballingul consista in adaugarea unor noi bilute de staniu si scoaterea celor vechi de la microchip care s-au topit si nu permite functionarea consolei. Daca o bagi in priza si totul e bine ii dai la buton si face pi pi pi de 3 ori aia e cauza. Ala te-a luat de tolomac si a facut putin misto de tine, macar putea repara problema el dar 50€ il costa. La straini numai tv cu HDMI vezi in tara cum nu prea sant bani e normal ca lumea sa nu aiba un tv misto putini au asa ceva.

| justandrey5000 explică (pentru mgtow):

Salut! Dar cand dau drumul la consola nu se vede nimic dar se aude un sunet la tv, nu el acel pi, pi, pi

| mgtow a răspuns (pentru justandrey5000):

Becul de pornire ce culore are si ecranul tv e negru?

| justandrey5000 explică (pentru mgtow):

Becul de pornire este verde si ecanul albastru la tv

| justandrey5000 explică (pentru mgtow):

Becul la porinire este verde si ecranul tv-ului este albastru

| mgtow a răspuns (pentru justandrey5000):

Stai asa sa nu fi gresit ca sant si eu bucuros de ce vopseala mi-a tras la controleru de PS4 din imagine laughing daca e un beculet mic rotund care se aprinde e pentru ca se gandeste incarca daca e cel din stanga in loc sa se faca verde devine galben cu tiuiturile alea de 3 ori e problema care ti-am ziso adineauri. Conecteaza din nou firele cum trebuie porneste tv apoi da drumul la consola si comuta la tv pe canalul HDMI daca nu apare nimic tine apasat pe butonul ON/OFF un timp si vei auzi un tiuit sau cateva in fine nu lua degetu si tine apasat iar pana vei vedea imaginea si gata urmezi pasii pentru pornire care sant simpli. Daca ai manualul consolei citestel pentru a face o resetare completa in caz ca nu ti se aprinde becul galben la pornire cum am zis adineauri.

| mgtow a răspuns:

Atunci cauta canalul HDMI daca zici ca ai fir HDMI ori nu e bun firul daca nu intra sau mufa de la tv sau consola nu merge cum trebuie. Incearca la o ruda sa vezi daca merge