| andreea12deea a întrebat:

Buna, am 16 ani și 5 luni sunt împreună cu iubitul meu de 23 de ani de aproape 2 ani, țin să precizez că părinții mei și ai lui au fost de acord din prima cu relația noastră. Tin să mai precizez că sunt însărcinată în aproape în 38 de săptămâni. Problema e că cat timp am stat cu iubitul meu nu prea am trecut pe acasă în vizită pentru ca tatăl meu se imbata mai mereu și face scandal și de cate ori ne-am dus la el sau s-a imbatat mereu ne-am certat, tata cu mama sunt despărțiți de foarte mult timp, aproape 7 ani cu mama nu am nicio promblema, ea ne înțelege și ne ajuta, dar problema este la tata. O dată a chemat poliția că nu mă lăsa iubitul sa mă duc în vizită la el acasa, poliția și-a făcut datoria de a mă duce acasa dar când a plecat de la fata locului polițiștii m-a dat afara. Tin să menționez că era beat manga! Întrebarea mea este are ce sa ne facă tata in legătură cu copilul meu nenascut? Ne amenință că îl va baga pe iubitul meu in pușcărie iar pe mine la cămin cu bebelușul, poate face asta? AJUTAȚI-MĂ VA ROG DIN SUFLET!

10 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Despărțiți sau divortati? Este o mare diferenta! Tu fiind minoră! Daca exista hotărâre de divort definitiva si mama ta are custodie totala asupra ta este alta treaba!
Daca nu a fost decăzut din drepturi părintești pentru agresiuni sau alte violențe contra ta ca părinte biologic si încă in drepturi legale ar cam putea!

| andreea12deea explică (pentru MistarGoGu):

și ce as putea face in legătură cu asta eu la sfârșitul lunii acestea voi naște și vreau doar o familie liniștită nu vreau că iubitul meu sa fie prin pușcărie degeaba ( zic degeaba pnt că și eu am acceptat să fiu și să stau cu el în legătură cu copilul chiar daca pare absurd ni l-am dorit inițial erau toți de acord cu relația noastră de aceea am crezut că nu oasă am niste probleme atât de mari eu nu vreau sa mi nimeni copilul de la gat nu vreau sa stau prin centre și camine cu el ) vreau doar sa rezolv aceasta plomblema

| andreea12deea explică (pentru MistarGoGu):

țin să precizez că părinții mei nu am fost căsătoriti legat doar și a întemeiat o familie iar după câțiva ani sau despărțiți din cauza abuzului tatălui meu fata de mama mea a trecut 7 ani de atunci. Mama a fost plecată inca de atunci în străinătate are doar câteva luni de când sa întors în România că sa mă poată ajuta pe noi stint că cu tata nu pot rezolva nimic a decis să vina ea sa poată rezolva bloblemele care vor fi la nașterea copilului meu!

| MistarGoGu a răspuns (pentru andreea12deea):

Tatăl tau v-a agresat vreodată fizic pe tine sau prietenul tau? Sau doar se îmbată si " da din gura "? Puteti voi face plângere contra lui pentru hărțuire! Chiar Daca părinții nu au fost căsătoriți el ca tata biologic si in drepturi legale poate merge la Politie si sa " inventeze " tot felul de tampenii doar de dragul de a face rau!

| MistarGoGu a răspuns (pentru andreea12deea):

Se poate merge pana la solicitarea unui ordin de restricție contra tatălui Daca acesta mentine un comportament agresiv la adresa voastră *( tu, prieten sau mama ta )! Initial la Politie si apoi prelungit la instanța pe termen mai lung! Dar trebuie sa aveti dovezi de agresiune sau amenințări!

| vatadezahar24 a răspuns:

Buna! Îmi pare foarte rău să aud ca încă sunt persoane care trec prin cazuri de genul. Ce te sfătuiesc este să mergi la poliție urgent și solicită un ordin de protecție împotriva tatălui tău! Ai grijă de tine si de copil. Mult noroc!

| darrio2007 a răspuns (pentru vatadezahar24):

Nu se duce la Politie pentru ca este minoră. Pe deasupra si insarcinată.

| vatadezahar24 a răspuns (pentru darrio2007):

Poate mama ei sau partenerul să facă asta

| darrio2007 a răspuns (pentru vatadezahar24):

Tot aia e. Varsta ei este aceeasi.

| vatadezahar24 a răspuns (pentru darrio2007):

Trebuie să se poată face ceva