| anonim_4396 a întrebat:

Ați observat că mulți oameni se pierd pe ei înșiși in lumea asta virtuala?
In toate platformele astea care sunt la moda multi se pierd pe ei și apoi după o perioadă suferă și se reîntorc la ei.
Unii devin dependenți de aceste platforme și își pierd timpul inutil acolo
Oare aceste aplicații sunt create cu scopul de a manipula oamenii de rând?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Ați observat că mulți oameni se pierd pe ei înșiși in lumea asta virtuala?"

da, am observat asta

unii se pierd pe ei insisi, din pacate nu toti se mai si 'regasesc' happy
insa pentru unii virtualul, 'asta' este o meserie, pentru bloggeri, vloggeri, domnisoarele care cauta sponsori, cati si mai cati care lucreaza in diferite domenii etc
deci pentru fiecare actioneaza cumva diferit lumea aceasta virtuala...si fiecare are un alt scop pentru care devine dependent, in cazul unora se pare ca merita aceasta dependenta... in timp ce in cazul majoritatii NU

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am observat, pentru ca eu studiez oamenii care reusesc, nu pe cei ce fac experienta in esec.
Aceste aplicatii sunt create cu scopul de a afisa reclame pe care sa castige mai mult decat ii costa sa mentina platforma in functiune. Este business.
Manipularea poate veni sub forma de dragoste, credinta, militarie sau prietenie.
Platformele astea sunt societati, sau mai bine zis companii, care atrag public si apoi vand spatiu publicitar. Nu e nici o conspiratie, e afacere si atat.

| relian a răspuns:

Platformele is sa faca bani, nu sa manipuleze, fac bani daca au cu cine.
Inainte oamenii mergeau in parcuri, ce faceau acolo, pe acolo infloreau restaurante, crisme, deci aia nu manipulau faceau bani, acolo unde se aduna lumea.

Asa si cu internetu asta, lumea se aduna mai usor, si de oriunde, iar ei fac bani, cam la asta se rezuma tot.
De manipulare nu prea e chiar asa, daca e sa fii manipulat, te indroctineaza de mic copil la scoala si au asigurata latura asta.