| Sachiroo a întrebat:

Salut TPU! După ce a făcut egal cu Belarus, România riscă să piardă locul 2 în grupă. În caz că se întâmplă asta, iar țara noastră pică pe 3, cum se va putea califica la EURO 2024? E Vorba de numărul mai mare de puncte obținute? De gulaveraj? De un meci tur-retur cu altă clasată de pe locul 3? și în caz de departajare, va fi ca barajul ca pentru pentru Cupa Mondială? Se va juca și semi-finală și finală pentru calificare? Dacă se va juca barajul, cu cine va pica România? Cu locul 3 din grupa J?
Și încă ceva. Cu Israel cum rămâne? Dacă nu se termină războiul la ei, ar putea să dispute meciul cu noi pe un stadion din altă țară?

Răspuns Câştigător
| Cherciumihai a răspuns:

Dacă România ar ajunge pe locul 3 în grupă, calificarea la EURO 2024 ar depinde de diferite criterii de departajare. În primul rând, se iau în considerare punctele obținute în meciurile directe, apoi golaverajul și numărul de goluri marcate. Dacă ar fi necesară o baraj pentru calificare, se va juca un meci tur-retur cu o altă echipă clasată pe locul 3 dintr-o altă grupă. În ceea ce privește Israelul, în cazul în care nu se poate juca pe stadionul lor din cauza războiului, meciul ar putea fi mutat pe un alt stadion într-o altă țară.

| Sachiroo explică (pentru Cherciumihai):

,, În primul rând, se iau în considerare punctele obținute în meciurile directe". Te referi la România și Kosovo, nu-i așa? Eu întrebat, considerându-se că România ar termina pe locul 3, cu mai multe puncte decât Kosovo, Belarus și Andorra. Pe te că altfel, nu ar putea fi. Gen România vs Luxemburg în meciurile directe.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ne clasam cel putin pe locul 2 in grupa nu ne calificam, se califica numai primele 2 clasate din fiecare grupa.

| Sachiroo explică (pentru Ioandelasal):

Păi și barajul? În 2016 Ungaria a fost cu noi în grupă, și s-a calificat de pe locul 3.

| gabicoo a răspuns:

Ne calificăm ca de obicei: În fața televizorului!

| Sachiroo explică (pentru gabicoo):

Se pare că ne-am calificat. Eu și alții ca mine, urmărind meciul din fața televizorului.

| Drake21 a răspuns:

Ne calificam sigur in Germania, Batem in meci direct ori pe Israel ori pe Elvetia

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Avem putere de cumparare ca Ungaria si Portugalia, si acesta este un factor important pentru calificare suntem consumatori

| Sachiroo explică (pentru Drake21):

Ai avut dreptate! Am bătut pe Israel!

| DorinaK a răspuns:

Ce sa caute Romania la Cupa Mondiala cu asa echipa?

| Sachiroo explică (pentru DorinaK):

Eu vorbeam de Euro 2024

| DorinaK a răspuns (pentru Sachiroo):

Tot o echipa slaba avem. Romania nu are ce cauta nicaieri.

| Sachiroo explică (pentru DorinaK):

Se pare că va merge la anul, la Euro, în Germania.