| Baaamilogule a întrebat:

Ca sa fac muschi mai eficient la sala cum ar trebui sa lucrez? Cu cele mai grele greutati cu care pot face repetari sau cu greutati putin mai usoare cu care fac mai multe repetari?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cu greutati mai usoare si multe repetari. Cu cele grele doar daca vei ajunge la un nivel foarte ridicat.

15 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Pentru o luna sau doua iti poti lua un instructor, el te va invata sa executi corect astfel incat sa nu ai parte de accidentari sau dureri. Cea mai mare greseala a majoritatii este sa traga cu cele mai mari greutati dar sa nu fie o executie corecta si sa duca la dureri in timp. Cel mai ok, este sa incepi cu ceva mai usor. Si sa nu crezi in miturile cu inaltimea si sala.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca esti abia clasa a VIII-a, deci esti inca copilas mic, care nu are nevoie de sala, fiindca nu este recomandata copiilor in crestere, deoarece le inhiba si stopeaza hormonii de crestere.

la varsta asta ai nevoie de un sport de echipa, ca sa te dezvolti si de mult, foarte mult invatat, ca-n 2 luni dai evaluarea nationala.

Sala o poti face DUPA 20 de ani, cand corrpul s-a oprit din crestere si atunci poti sa lucrezi la dezvoltarea si intertinerea musculaturii.

| sweetys a răspuns (pentru Violleta2022):

Astea sunt mituri. Daca genetic iti permite sa ajungi la 2 m, ajungi, nu tine de sport. Daca parintii sunt scuzi, scund va fi si copilul, si invers. Nu mai dati informatii eronate. Singurul lucru daunator este executarea gresita a exercițiilor care pot duce la accidentari serioase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sweetys):

Genetica a fost intotdeauna corecta, cu conditia ca copilul sa nu fie infiat sau sa aiba un parinte pe vecinul sau prietenul din vecinatate.
Nu te mai baga in discutiile adultilor daca nu cunosti, fiindca induci in eroare baiatul care a pus intrebarea.
Nici nu cred ca au voie legal sa primeasca copilasi de 14 ansiori la sala, cel putin in occident este categoric interzis, asa cum ar trebui sa existe si in Romania, ca sa nu le afecteaza copiilor sanatatea la fel ca si fumatul si vapatul.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru sweetys):

E prea proasta femeia asta, nu stie pe ce planeta traieste si vorbeste de sanatate, iesi da-te-n...
Auzi cica nu te mai baga in discutiile adultilor, adultul p*** care esti, iesi dracu de pe site ca te faci de ras distruso.

| Baaamilogule explică (pentru Violleta2022):

Am osul pieptului iesit putin pe afara si chiar doctorul mi-a recomandat sala

| Violleta2022 a răspuns (pentru Baaamilogule):

Ma indoiesc ca ti-a recomandat medicul sa faci sala.
Medicul iti poate recomanda GIMNASTICA MEDICALA dar nu sala, fiindca lucrul cu greutatile la ansorii astia iti pot afecta grav cresterea si dezvoltarea.

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să-ți pui astfel de întrebări. Acolo sigur vei găsi un instructor care îți poate spune ce trebuie să faci și cum să faci. Nu va fi permanent cu tine, dar îți va explica lucrurile de bază și îți va da răspuns la orice întrebare. Problema serioasa apare când va trebui să iei proteină sau te va încânta să faci injecții cu steroizi. Aici frumusețea poate să apară în detrimentul sănătății tale. Acestea nu sunt substanțe interzise, dar ele sunt mereu la granița dea ataca sănătatea și pot distruge ficatul, inima, potența. Aici se aplică expresia "Scapă cine poate". Nu suntem toți la fel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

"Acestea nu sunt substanțe interzise" -> eu stiam ca steroizii sunt interzisi.

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate că așa o fi; nu știu.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Cosmin86):

Interzisi in ce sens? Faci rost de stero cu 2 click-uri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Pai interzisi la concursuri in primul rand (daca te prind) si e interzis sa-i gasesti in magazine de suplimente.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu o sa ajunga vreodata pampalaii astia de aici sa participe la concursuri de genul laughing

| ReddY25 a răspuns:

A doua opțiune

| LisaJulie a răspuns:

Pai încearcă sa ridici mai întâi greutăți mici pana de obișnuiești! Iar apoi treci la greutati mari