| anabla12 a întrebat:

Salut, vreau sa îmi răspunda rapid dacă a mai pățit cineva din voi. De sâmbătă seara m-a luat o durere foarte tare de cap și aveam o stare de rău, voma, somnolenta simțeam asa ca îmi tremura mâinile, nu pot face nimic și acum ma simt tot asa cu mâinile. Aseară am luat o pastila și a trecut, acum a început iarăși sa ma doară da mai incet în spatele capului... m-am trezit cu o durere ușoară în gat și o nara înfundata cu limba albita, am o stare rea posibil sa fie meningita? E ceva grav? Ajutorrrr

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Dar ca să fii mai bine pune palmele peste urechi și vezi unde ajunge degetul mare, pe ceafă.
Apasă cât poți de tare cu degetul mare acolo și vei fi mai bine.

8 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu cred ca este meningita.Acum aveai febra mare si durerea nu ceda de la o pastila.
Un medic iti poate pune diagnosticul corect in urma interpretării unor analize.
Poti merge la urgenta si prezinti situatia acolo.
Pana atunci, poti sa repeti tratamentul la care a cedat durerea, sa te hidratezi cu ceai, apa, supa.Sa iei multa vitamina C.
Multa sanatate,

| anabla12 explică (pentru ioana748):

Ca miercuri seara am făcut baie parul se uscasè, afara se făcuse frig și plouase puțin dar am avut geamul deschis și era cam frig posibil din cauza asa m-a tras curentul joi nu am avut nimic doar parca asa o stare mai rea de la căldură..vineri m-a duruse capul puțin dar în partea din fata...acum mi-am pus niște sare calda la ureche poate face bine.mie mi e frica sa nu am meningita

| ioana748 a răspuns (pentru anabla12):

Oh, te inteleg. Si eu sunt supersensibila la curent. De aceea ma si feresc de el. Ia antiinflamatoare. Panadol(paracetamol), lbuprofen, Aulin, ce stii tu ca functioneaza la tine.
Sunt niste picaturi Otis t pentru urechi, ieftine si eficiente.
Si cum am mai spus, lasa un medic sa puna un diagnostic.
Nu crea scenarii care ti vor face doar rau.
Eu zic ca o sa ti treaca cu analgezice si picaturi de urechi si te vei feri de curent pe viitor.
Multa sanatate ❤️

| anabla12 explică:

Mersi, acum ma doar dar puțin și îmi simt urechea dreapta ciudata asa înfundat și ma doare putin... poate sa fie ceva o răceală?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anabla12):

Cea mai mare greseală să stai in frig sau cu geamul deschis dupa baie.
Trebuie acum să stai cu capul la caldura mult timp.
Am facut si eu asa si abia mi-am revenit după vreo 10 zile.
Apoi am fost multa vreme sensibil la frig si vant.
Asta a fost experienta mea.

| anabla12 explică:

Mulțumesc pentru răspuns, ați avut tot asa dureri de cap mai mult timp?

| anabla12 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult pentru sfat

| anonim_4396 a răspuns (pentru anabla12):

Sunt vreo patru puncte cele mai dureroase pe ceafă.
Masează-le sau apasă tare timp de 10 secunde pe fiecare.
E cel mai bun remediu pentru dureri de cap de orice fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anabla12):

Da.
Dar ca să fii mai bine pune palmele peste urechi și vezi unde ajunge degetul mare, pe ceafă.
Apasă cât poți de tare cu degetul mare acolo și vei fi mai bine.