| gritt a întrebat:

Din ce motive e posibil sa te trezesti dupa 8-9 ore de somn mai obosit decat atunci cand te-ai culcat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de ora la care te-ai culcat. Ceasul biologic al organismului.

| aditimus a răspuns:

Totul tine si de alimentatie, daca ajung tarziu seara bag o shaorma si dorm organismul lucreaza noaptea sa proceseze in loc sa stea linistit.
Incearca sa bei apa si sa eviti zaharul pentru ca iti da energie pe moment si pe urma te moleseste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din multe motive. Unul din ele că somnul nu este ceea ce credem noi, pentru creier. Se odihnește partea care comandă mușchii și care ia contactul cu lumea exterioară și lucrează foarte tare partea de procesare a informației interne, cu zeci și sute de vise din care ne reamintim doar poate unul dimineața, pe ultimul.

| Lukasssz a răspuns:

Anxietate

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să te hidratezi, să nu mănânci cu 2-3 ore înainte de culcare și să nu dormi nici prea mult, nici prea puțin. De asemenea ar fi bine dacă ai evita să stai pe telefon sau calculator cu o oră înainte de culcare.

| Mavni a răspuns:

Permanent sau numai uneori?
Daca numai uneori, inseamna ca organismul era prea obosit si nu i-au ajuns cele 8-9 ore. Nu s-a relaxat.
Dar daca e permanent, ar trebui sa te vada un medic. Probabil un cardiolog.

| Dekle a răspuns:

Din cauză că ai dormit prea mult, nu aveai nevoie de atâta somn...

| Mavni a răspuns (pentru Dekle):

Dekle sau duda?
Organismul se trezeste singur cand e odihnit. Nu doarme mai mult.