| IonelFely a întrebat:

Daca am PDW foarte mare, adica 38, 9 (valori normale 10-18) ce investigatii sa fac?
Dintre toate analizele acelea anuale doar PDW este crescut si VSH 1H este mic, adica 3 (valori normale 5-12).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Numai un medic iti va raspunde pertinent, dupa ce interpreteaza rezultatul analizelor.Aici pe TPU nu exista medici.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Raspunsul tau imi aduce aminte de Viorica, nu mi-a placut happy

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

I-ai stalcit numele.Aiurea, eu aveam o colega Viorica, din R.Moldova, tare draguta in facultate, nu merita asa asociere. laughing Revenind, cu ce difera mai exact de al tau? E acelasi sfat, sa mearga la medic.Asta e, nu dau raspunsuri care sa fie placute, ci realiste. Multe intrebari nici nu ar avea ce cauta aici, nu degeaba scrie mai sus textul ala cu rosu. Sa fim realisti, nu face nimeni 6 ani de facultate plus multi altii de rezidentiat ca sa raspunda gratis pe tpu.Bine, am inteles ca inainte era o doamna medic, dar nu mai este activa acum.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Eu asa ii zic, Viorica, o alint, fara ea ar fi un site mai trist TPU.
Nu am zis ca raspunsul tau este gresit, doar nu mi-a placut, pentru ca genul acela de raspuns l-am vazut la doamna respectivawinking

Cat despre medici pe acest site, te asigur ca exista cel putin unul, care raspunde cu drag gratis, pentru ca in viata asta nu totul se rezuma la bani

| Robert2526 a răspuns:

Valorile alea nu spun mare lucru, se evalueaza in context clinic. Trebuie sa mergi la medicul de familie.La prima vedere pare ca ai o anemie, dar doar PARE, de aceea investigatiile urmatoare vor merge spre confirmarea/infirmarea anemiei, deci tot niste analize de sange vei avea de facut. Dar repet, doar in context clinic, in principal, valorile acelea nu indica in mod clar
boala sau ceva de genul.

| IonelFely explică (pentru Robert2526):

Multumesc mult! In dupa amiaza asta am primit rezultatele acelea. Maine merg la medicul de familie, apoi continui cu control la medic hematolog.

| Robert2526 a răspuns (pentru IonelFely):

Mult succes cu investigatiile tale si nu te impacienta, o sa fie totul ok, sunt sanse sa nu fie nimic in neregula de fapt

| DrMihailoviciS a răspuns:

Salutare! La un așa pdw se recomanda o analiză de sânge completa, adică CBC. Exista foarte multi factori care determina nivelul asta, nu se poate afla mare lucru din doar niste procente.
Oricum, stai liniștit, totul va fi bine! Fa analizele acestea și vei fi îndrumat!
Sper că te-am ajutat! Doamne ajuta!
DrMihailoviciS