| Bun123 a întrebat:

Am luat anticoncepționale Yaz la prescrierea medicului. doar ca îmi venea menstruatia înainte cu o săptămâna sa ajung la pilulele albe. acum am fost din nou și mi-a prescris Qlaira. am văzut ca sunt tot de la Bayer. poate să-mi spună cineva ce diferență e între ele sau o părere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Eu nu am luat aceste 2 mărci de pastile, am luat cerazzete, desorelle si karissa. Dar cauza pentru care îți vine înainte sa termini pilulele albe ar putea fi ca nu le iei imediat ce se termina menstruatia. Cand ai început prima folie de pastile? Normal aștepti sa iți vina si sa se termine menstruatia si apoi incepi folia cu prima pastila, aferente zilei săptămânii in care ti s-a terminat sangerarea. Daca faci asta deja si tot îți vine inainte sa termini pastilele, poate fi și pentru ca nu s-a obișnuit corpul cu ele încă, in 2, 3 luni ar trebui sa se regleze menstruatia, nu stiu ce sa zic, eu nu am pățit la niciuna din anticoncepționalele pe care le-am asta. Doctorul ce ti-a spus?

| Bun123 explică (pentru Madaxo97):

Am început yaz în prima zi de menstruatie pentru ca așa mi-a spus ginecologul. și le-am luat timp de 8 luni. o lună venea când trebuie după pastilele și o lună venea înainte de cele albe

| Madaxo97 a răspuns (pentru Bun123):

Mda, ciudat, înseamnă ca nu le-a acceptat corpul poate, nu stiu ce sa zic

| IulianaAna a răspuns:

Buna iubita! Yaz este un contraceptiv oral combinat, care contine etinilestradiol si progestogenul drospirenona. De asemenea, la doze terapeutice, drospirenona are proprietati antiandrogenice si antimineralocorticoide slabe. Nu are activitate estrogenica, glucocorticoida si antiglucocorticoida, in timp ce Qlaira este utilizat pentru tratamentul sângerărilor menstruale abundente (necauzate de nicio boală a uterului) la femeile care vor să utilizeze contraceptive orale.