| Anastasia29 a întrebat:

Dacă ma trec pe religia musulmană este păcat? Vei ajunge în iad pentru asta? Vreau răspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dupa unii, da, dupa altii ba. Conform islamului, Iosif, Maria si Isus erau toti musulmani.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da e pacat, cine il paraseste pe Mantuitorull Hristos nu ajunge in rai"Oecine neaga pe Fiul n-are pe Tatal"1 Ioan 2:23

| ania a răspuns:

Da e pacat, cine il paraseste pe Mantuitorull Hristos nu ajunge in rai"Oecine neaga pe Fiul n-are pe Tatal"1 Ioan 2:23
Diferenta esentiala e ca musulmanii nu cred in Dumnezeirea Mantuirirului Hristos, iar Biblia spune"Nimeni nu piate spune Iisus este Domnul decat prin Duhul Sfânt 1 Corinteni 12:3.

| mODIN a răspuns:

Intrebarea mea este: conform notiuniilor de 'bine' si de 'rau' pe care le ai in prezent, in ce fel s-ar schimba comportamentul tau daca ai trece la islam?

Nu am inteles niciodata ideea asta de a merge in iad pentru ca ai ales, pe hartie, religia "gresita". Adica daca penticostalii au dreptate, inseamna ca baptistii care au in proportie de 99.999% aceleasi idei si obiceiuri vor merge in iad sa sufere pentru eternitate din cauza imoralitatii lor?

In mod specific unde ar fi pacatul aici? Care e distinctia majora dintre Islam si Crestinism care ar justifica o pedeapsa din partea lui Dumnezeu?

Pe de alta parte, de ce ai avea nevoie de o convertire oficiala? Pe bune acum, Dumnezeu nu e functionar public sa se ia de tine in functie de tehnicalitati, cel putin asa cred eu. Daca citesti Coranul ca fiind un acatist, nu e tot aia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu este același, numai popii diferă.

| EestiSodalane a răspuns:

Da, normal că e păcat. Asta inseamna sa apostaziezi.

| T0Teu a răspuns:

Musulmanii nu Il slujesc pe adevaratul Dumnezeu, deci, prin urmare, e păcat zic eu

| Scotianca a răspuns:

Comform zeului din Biblie da este pacat.
Exodul 20:3-5
3 Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine!

Trecerea la alta religie inseamna inchinarea la alt zeu.

| doctorandus a răspuns (pentru Scotianca):

Conform islamului, Biblia a fost la origine dictata de Allah unor profeti musulmani (ai evreilor).

| mODIN a răspuns (pentru Scotianca):

Atunci inseamna ca Islamul nu e alta religie, avand ambele acelasi zeu

| Scotianca a răspuns (pentru mODIN):

Atunci de ce Islamul nu face parte din Crestinism sau invers?

| mODIN a răspuns (pentru Scotianca):

Pai aia zic, de ce nu face? E aberantă distincția. Islamul șiit, de exemplu, ne mult mai apropiat de creștinismul ortodox decât de islamul sunnit

| Scotianca a răspuns (pentru mODIN):

De ce nu-ti place Islamul sunnit?

| mODIN a răspuns (pentru Scotianca):

Islamul sunnit in mod specific mi se pare cea mai valida religie din toate pe care le stiu in momentul de fata. Nu inteleg de ce ai presupus ca nu-mi place laughing

| Justme111 a răspuns:

Toți cei care nu aleg să se pocăiască, să il aleagă pe Isus care este singura cale spre rai, vor ajunge în iad, indiferent de religie.

| vatadezahar24 a răspuns:

Dacă tu simți nevoia și crezi ca islamul este calea pe care vrei să o urmezi, nu este păcat și nu trebuie să îți faci probleme de așa ceva, doar să fii sigură pe decizia pe care o faci. E important să simți asta în suflet. Spun asta ca musulmana. Multa baftă!