| suntbosmarebos a întrebat:

Salut, daca eu ca elev major, termin anul scolar in clasa a 12-a pe 7 iunie, mai primesc alocatie pentru luna iunie, sau mai a fost ultima?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei primi alocatia si pe luna iunie, avand in vedere prevederile art.6, alin.(6) din L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6
  (6) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condiţiile de acordare."

| suntbosmarebos explică (pentru Ioandelasal):

E posibil si pe iulie? ca zice n felu urmator "Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condiţiile de acordare." si mie conditia de acordare nu mi mai e indeplinita din iunie

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntbosmarebos):

Conditia inceteaza in iunie, asa ca vei mai primi numai pentru aceasta luna, nu vei primi si pe iulie.

| suntbosmarebos explică (pentru Ioandelasal):

Oke, multumesc frumos