| Rizeaaureliabianca14 a întrebat:

Buna! Am o intrebare. Sunt incepatoare, am permisul de 5 luni. Astazi pentru prima oara m-a oprit politia. Ei au dat drumul la girofar, la cel sonor in spatele meu, iar eu m-am tras pe dreapta si am incetinit, crezand ca au nevoie de loc sa treaca. Apoi au strigat prin statie sau ce au ei, sa opresc iar eu am oprit imediat, oricum eram trasa pe dreapta. Ei au spus ca au pornit girofarele de mult, dar nu este asa. Imediat dupa ce s-au legitimat, mi au spus ca unde am luat permisul de fac asa, si eu le am spus frumos ca au pornit girofarul in spatele meu si ca nu inainte. Ei au spus ca atunci trebuie sa imi fac un control, si s au enervat cand eu m-am panicat si nu mi am mai gasit asigurarea de panica. Nu am semnat procesul, mi au luat permisul pe o luna si mi au dat si amenda. Nu inteleg pentru ce acest lucru si aceasta atitudine. Ce imi sugerati sa fac? Pentru ca nu mi se pare normal. Multumesc frumos!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu consideri ca nu ai incalcat nici o regula de circulatie atunci poti face plangere contraventionala la judecatorie, in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.
Va trebui sa dovedesti ca este asa cum spui tu, altfel plangerea o sa fie respinsa.

| Rizeaaureliabianca14 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos! Imi pare rau ca nu am inregistrat cat de urat a vorbit politistul

| Simpatic a răspuns:

Daca nu te panicai ii puteai intreba motivul pentru care te-au tras pe dreapta! caci nu cred ca au facut-o de nebuni

"nu mi am mai gasit asigurarea de panica"

asigurarea RCA oare nu se poate gasi de catre politisti si interogand baza de date? eu zic ca da

daca ai motive intemeiate sa crezi ca au facut "abuz de putere", poti face contestatie...
in orice caz primul lucru as merge in audienta la seful lor, seful politiei rutiere!

va reamintesc tuturor faptul ca "în cazul în care șoferul refuză să semneze procesul-verbal, acesta se comunică prin poștă, iar termenul în care sancțiunea poate fi contestată în instanță curge din momentul comunicării amenzii. "

| Rizeaaureliabianca14 explică (pentru Simpatic):

Poate nu m-am exprimat bine, asigurarea i-am dat o imediat, doar ca a durat vreo 2-3 minute. Nu am nicio problema cu politistii care isi fac treaba, pana la urma asta e slujba lor. Dar mi se pare absurda reactia lor si motivul, tinand cont ca ei erau in regim de urgenta, dar nu a mai fost urgenta cand m- a oprit. Si acesta a fost motivul retinerii permisului, ca el a considerat ca nu am oprit la semnalul lui, insa eu in momentul in care el a pornit girofarul si cel acustic, am tras pe dreapta, crezand ca nu are loc

| Simpatic a răspuns (pentru Rizeaaureliabianca14):

Ok
nu cunosc detaliile pentru care te-au tras pe dreapta...
daca consideri ca s-a facut un "abuz"fie mergi la seful 'sectiei lor', fie asteapti sa iti vina acel proces verbal (daca semnai il aveai pe loc) desi cum s-a zis este greu sa demonstrezi ceva daca nu ai probe concludente, iat tu nu ai in acest caz probe!
eu stiu ca daca pe mine ma trage pe dreapta un politist fie am avut viteza fie il rog sa imi aduca la cunostinta motivul/motivele
acesta imi spune motivul si apoi eu semnez procesul-verbal! daca semnezi PV-ul nu inseamna neaparat ca esti vinovat si nici NU inseamna ca nu poti depune contestatie prin asta! deci multi soferi gresesc crezand ca ce? ca daca nu semneaza procesul-verbal vor scapa sau cum?

este foarte adevarat ca nu toti politistii sunt niste oameni lipsiti de caracter sau maniere, doar unii sunt asa si ei le fac reclama proasta tuturor celorlalti politistil

| Violleta2022 a răspuns:

Aveai muzica data tare in masina, de nu ai auzit masina de politie mai devreme?

| Rizeaaureliabianca14 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Nu, radio ul era oprit si nu eram distrasa de la drum. Polistitul a pornit girofarul acustic in spatele meu, iar eu imediat am tras pe dreapta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rizeaaureliabianca14):

Poti face contestatie in primele 2 saptamani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singurul lucru pe care îl poți face e o contestație, asta bineînțeles dacă ai o minima dovada ca sa poți demonstra că e așa cum zici tu.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Dar bineînțeles, faptul că nu ai semnat procesul verbal te va încurca in procesul de contestație că trebuie să aștepți să îl primești prin posta.

| Rizeaaureliabianca14 explică (pentru suntserios):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Lupică27 a răspuns:

''m-am panicat si nu mi am mai gasit asigurarea de panica'' Daca te panichezi din nimic toata, apoi ce faci daca iti sare un nebun in fata masinii? cum gestionezi situatia? cred ca te blochezi si nu sti ce sa mai faci.

| Rizeaaureliabianca14 explică (pentru Lupică27):

Nu mă blochez, dar atata timp cat el din start vorbeste urat si nu inteleg pentru ce imi ia permisul fara a incalca legea, si fara a ma lasa macar sa intreb ceva, fiind si prima oara cand ma opreste politia, bineinteles ca m-am panicat

| Lupică27 a răspuns (pentru Rizeaaureliabianca14):

Nu justifica fatpul ca te-ai panicat, viata e dura si imprevizibila, nu te intreaba nimeni de cate ori te-a mai oprit politia.
Revenind la prima idee, ce faci daca se intampla ceva grav si spontan? te blochezi.

| Rizeaaureliabianca14 explică (pentru Lupică27):

Am mai raspuns la intrebare. Am pus aceasta intrebare pe grup pentru a cere o parere si un sfat. Nu s-a intamplat nimic grav si spontan pentru a se ajunge la aceasta idee. Poate am exagerat prin a folosii cuvantul "panica", pur si simplu am ramas socata ca a dpus suspendarea permisului, nu cred ca toti soferii la 18 ani sunt indiferenti de această întâmplare. Nu a fost nimic grav si nici spontan. Multumesc!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Contestație la secția de poliție.

| Rizeaaureliabianca14 explică (pentru ValentinMihai78):

Multumesc frumos! Asa o sa fac. Imi pare rau doar ca nu am inregistrat ce a spus si cat de urat a vorbit cu mine, dar ei sigur au camera pornita si se aude cum au vorbit

| suntserios a răspuns (pentru Rizeaaureliabianca14):

Realizezi că faptul că au vorbit urat nu e o probă concludentă pentru a face contestație nu?