| HLuca a întrebat:

Este legal sa ti în captivitate un cocos de munte?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este legal, dar multi ii cresc in curte. Romania este o tara parasita de autoritati.

| dullcat a răspuns:

E un animal protejat de lege.Tu ce crezi?

| HLuca explică (pentru dullcat):

Am fost la Băile Felix la hotelul Prezident, acolo aveau ca un fel de țarc cu animale printre care era și un cocos de munte. Nu mi se pare normal fiind o specie protejata.

| dullcat a răspuns (pentru HLuca):

Pai nu este, eu detest orice inseamna prilej pentru oameni de a casca ochii/gura la animale tinute in captivitate.Nu este nevoie sa mai adaug, gradinile zoo din Romania sunt absolut penibile si necesita desfiintate urgent.In alte tari nu am fost, nu mai doresc sa sustin asa ceva platind bilet si facand parte din multimea care,, iubeste animalele''. Se aude vorba ca in sanctuare conditiile sunt ceva mai decente, but still...

| Simpatic a răspuns:

Este specie protejata de lege, deci nu este normal sa fie tinut in captivitate https://infocluj.eu/......l-de-munte

| ioana748 a răspuns:

Ce sa faci acum. Daca te ai trezit cu el in curte. L ai infiat, doar nu era sa-l lasi asa.

| LisaJulie a răspuns:

Nu prea e legal pentru ca este o specie protejata

| Standt a răspuns:

Este ILEGAL. E specie protejata.

| HLuca explică (pentru Standt):

Am fost la Băile Felix la hotelul prezident, acolo aveau ca un fel de țarc cu animale printre care era și un cocos de munte

| Standt a răspuns (pentru HLuca):

Probabil au o minigradina zoologica. E un regim aparte. Nu e crescut "la curte".

| Mark1Kram a răspuns:

Nu e legal
Dar il poti creste in curte
Bafta C?