| cautatorbbfg a întrebat:

O sa mai creasca calitatea filmelor la cinema? 1080? 4k cat e acum? Si o sa mai creasca in viitorul apropiat? In afara de 4dx ce se mai poate adauga la un film 3d simplu ca sa fie si mai imbunatit sau 2d?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca nu stiai exista de ceva timp smart tv-uri 8kwinking
bineinteles ca ceea ce va urma in viitor va fi la un nivel 'demential'!

| cautatorbbfg explică (pentru Simpatic):

Pai si la cinema se va mai adauga? anul asta. anul viitor? sau la ochelari 3d se mai adauga ceva?

| Simpatic a răspuns (pentru cautatorbbfg):

Cu siguranta ca si cinematografia se va dezvolta in acest sens dar nu neaparat in 1 an cat in urmatorii ani
asta nu putem sti exact cu acuratete ca fix in 1, 6 ani sau in 5 ani, dar evolutia va exista
de exemplu acum 20 ani cine stia de placi video cu "Ray tracing"?
tehnologia este intr-o continua evolutie
din punctul meu de vedere este ceva bun dar si ceva rau, daca pot afirma acest paradox! da, boomul tehnologic nu are doar chestii bune!
a se vedea exemplul saltului tehnologic AI, care va lasa in curand multi oameni fara joburi, deci este tehnologia buna? este, dar are si 'influente' rele? are

| dullcat a răspuns:

As spera sa creasca nivelul de realism 3d, fiindca deocamdata nu sunt impresionata, ochelarii aceia plasticati sunt o porcarie care rezulta intr-o risipa uriasa de plastic, iar toata distractia ii costa de obicei pe cei care poarta ochelari.Sau poate sunt doar eu sensbila, chiar daca nu imi cumpar locuri aproape de ecran.Am mai citit totusi experiente nu prea placute pentru ochelaristi, deci da, rezulta din perspectiva mea ca mereu este loc de imbunatatiri.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, progresul se oprește aici. Și peste 50 de ani vor fi exact la fel ca astăzi.

Pentru că și calitatea de astăzi este aceeași cu cea de acum 50 de ani, nu?

| cautatorbbfg explică (pentru johnnny123):

Eu intrebam daca anul asta, anul viitor, cat mai apropiat ce imbunatatiri.