| Beninleni00 a întrebat:

Bună, sunt fata și am 14 ani, îmi cam super urăsc părinții și e din vina mamei mele în mare parte deoarece tatăl meu a aflat ca mama l-a inselat prin septembrie anul trecut and abia începusem scoala cu ceva Mohamed pe internet, eu știam despre chestia asta și când aflasem eram supărată pe ea și i-am spus ca nu e bine ce face dar mi-a spus că nu e nimic serios și ca nici nu sunt împreună și m-a făcut sa nu-i zic lui tata prin a ma cumpăra cu diferite chestii, și de asemenea nici eu nu voiam sa-i spun de frica de a nu se despărții sau de a se certa, sunt un copil sensibil și doar gându ca ceva rău s-ar întâmpla cuiva apropiat ma face sa plâng, când tata aflase era o mare ceartă între el și mama, el fusese derutat și voia divorț, aceea a fost cea mai urata noapte din viata mea, am plâns pana la 4 dimineața iar la 5 jumate ma trezise mama când se pregătească sa plece la lucru sa ma roage sa o împac cu tata, ce femeie se folosește de copil ca sa-si rezolve problemele între adulți, la 7 ma trezisem sa plec la scoala, eram moarta de oboseala, abia mergeam și se vedea și pe față mea deoarece îmi spuneau prietenele ca arat nedormita și ca am ochii roșii și umflați, după 2 ore de școală a trebuit sa plec acasă deoarece nu mă simțeam bine deloc și făcusem febră, nu i-am zis tatălui meu asta deoarece nu voiam sa fac lucrurile mai grele pentru el asa ca i-am zis ca ne-a dat drumul mai repede, el intrase intr-o mica depresie și plângea în fiecare zi pe ascuns sa nu îl vad nici eu nici fratele meu care are 16 ani, eu sufeream la fel de tare și pentru mama și pentru tata asa de tare ca îmi doream sa nu mă fi născut pentru a nu trece prin chestia asta, au reușit sa se împace dar aparent tata a decis sa mai stea cu ea doar pentru mine și fratele meu ca să nu be arate lumea cu degetul, ai spune ca am un tata bun ceea ce e adevărat dar comportamentul lui violent, arogant și nemulțumit îl strica deoarece era din ce în ce mai gelos și a facut-o pe mama sa schimbe 2 locuri me munca, acum vreo 2-3 săptămâni s-a angajat la o alimentara de lângă noi, de atunci tata o tine în puf, iar pe fratele meu și mai ales pe mine pentru ca vai doamne sunt fata ne tratează in scârbă, ne pune sa ii spălăm vasele și sa-i maturam și toate alea în fiecare zi ca la sfârșitul zilei sa se plângă și sa tipe pe noi ca nu facem nimic toată ziua și o tot lauda pe mama ca vai cât își bate ea capul la servici și vine acasă obosita dar eu de fiecare data când am fost la alimentara ea nu prea făcea mai nimic, pleacă la 2 după masa și vine la 9 seara, dar are 2 fețe, când e cu mine se rade și ii spun cât de frumos e un cântăreț de care îmi place și ma pune sa ii arat poze cu el dar când aude ușa de la dormitorul lui tata, sare în sus și se preface ca matura sau ceva, nu m-ar mira sa aflu ca iar sta cu mohamezii pe Instagram, cică făcea sex online sau ceva de genul, ce sa fac ca tatăl meu sa ma trateze naibii cum ma trata înainte, ca acum pentru el sunt ca o cârpă pe care o arunca cum vrea?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

At Beninleni00:

Despre ce inselat vorbesti fetita, cand de fapt a fost un flirt online?
Ai pus paie pe foc la parinti, a iesit scandal, se cearta toata lumea si tot tu afirmi ca-ti urasti mama?

Ar trebuii sa-ti fie rusine ca ai facut acest lucru, pentru ca este problema mamei si a tatalui tau, sa discute si sa-si rezolve problemele personale, fara ca copii care habar nu au habar ce sunt relatiile sexuale si inselatul, sa-si bage coada si sa distruga casnicia parintilor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este vina ta ca te-ai nascut in familia aia.
Adolescenta este suficient de grea incat sa nu merite sa te stresezi cu porcariile adultilor. Ocupa-te de scoala, pregateste-te de liceu, si scoate cat mai multi bani de la pampalaii astia 2 (sorry).
Si... Sa devii femeie serioasa, nu d'asta care mai sare gardul.
Tatal tau e indragostit de maica-ta, de aia se poarta asa. Da-i pace, ca e fraier.
Nu poti trezi un om din betia 'iubirii', trebuie sa-l lasi sa se duca la fund, ca tolomacul. Aia e.
Zi merci ca e indragostit de maica-ta, ca altii se indragostesc de crve straine, si abandoneaza familia.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Probabil a aflat ca ai stiut si nu i ai spus, de aceea tatăl tau se comporta urat cu tine.Sau sa arate mamei tale cat de mult o apreciază si ce barbat protectiv are, uitand ca tu esti fata lui si ca ai nevoie de protectie de asemenea.
Este neplacut ca parintii sa si folosească copiii in problemele lor, dar se intampla foarte des acest lucru.
Ce sa faci, acestia sunt cu acestia defilezi.
Este ok sa o ajuti pe mama ta la treaba. Dansa participa la cheltuielile din casa, participi si tu cu ce poti.
In rest relatia dintre ei chiar nu te privește.Tu poti sa i iubesti si impreuna si separati.
Momentan incearca sa nu te consumi, desi nu este usor. Incearca sa fii observator si cam atat.
Si poate inveti ceva din greselile lor pentru mai tarziu cand vei fi si tu parinte.
Pana atunci, ai liceu de terminat, poate vreo facultate. Le ai si tu pe ale tale.
Ei cu ale lor, tu cu ale tale, bla, bla, bla.
Cand vei fi majora, poti incepe o viata independenta si sa fie sanatosi.
Mult succes si viata cu impliniri si liniste.
Toate cele bune ❤️

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt părinții tăi care ți-au dat viata.
Fără ei nu ai fi existat.
Așa că incearcă să nu-i judeci și să-i vorbești de rău.
Iar după patru ani ești liberă să pleci din casa lor și să faci ce vrei.
Vor trece foarte repede cei patru ani.

| Felissa13Eden a răspuns:

Din pacate nu ai ce face. Familia nu ti-o alegi, iar parintii trebuie sa ii respecti asa cum sunt ei.
Nu e problema ta ce fac ei in cuplu, isi rezolva singuri problemele, tu esti copilul lor, nu terapeutul lor.
Axeaza-te pe scoala, invata bine, mergi la un liceu bun, o facultate, sa iti poti face viata cum iti doresti.

| Standt a răspuns:

M-am oprit la "inselat pe internet". Acum si sexul se face online? rolling on the floor Cum dracu'? Sau mai corect, cati ani ai de poti sa crezi asa ceva?
Ia intreaba-l pe tatal tau in cate paturi s-a culcat cu alte femei de cand e insurat.

| Stefan927 a răspuns:

Salut. Din ce am citit am inteles ca dupa ce mama ta la inselat pe tatal tau, tatal tau intra intr-o faza depresiva. Iar dupa acea faza decide sa nu divorțeze de mama ta pentru tine si fratele tau. Iar apoi el incepe sa va trateze ca pe niste carpe, iar pe mama ta o trateaza mai bine decat pe voi. Inainte de faza aia din septembrie, cum era tatal tau, se comporta la fel sau se comporta mai bine cu voi? Daca da, aceea faza la schimbat pe tatal tau. Iar acum ii este frica ca mama ta il poate insela iar. Cel mai bine ar fi sa incerci, cand il prinzi intr-o stare buna si cand ii singur, sa incerci sa ii explici tot ce simti, si sa ii zici ca ai vazut ca s-a schimbat mult fata de cum a fost inainte de faza aia din septembrie.

| anonimul738374 a răspuns:

Nu știți un răspuns nu mai întreba pe saitul asta că sunt oamenii proști, întreabă inteligenta artificiala ea e mai deșteptă de 1000 de ori decât un om, aplicația o găsești pe google

| Salontanul a răspuns (pentru anonimul738374):

Iti dai seama ca ai jignit o multime de useri pe aici? Tu vorbesti de "oameni prosti", tu care nici sa scrii nu stii?