| Anonimul151 a întrebat:

În momentul de față sunt la un colegiu economic, profil turism și alimentație ( învățământ profesional). Anul asta, termin. Dar doresc să continui și liceul. Având în vedere că e liceu cu profil economic, se dă bacul din matematică care e la un "nivel", destul de complicat.

Dacă doresc să nu dau bacul la mate la ce liceu ar trebui să merg? ( Aici mă refer la real sau altceva de genul? )

Ce profil? Filologie, bilingv engleza, spaniola etc? Dacă merg la un profil de genul având în vedere că eu practic aș merge tot în a 11 ( pentru a face liceul voi repeta clasa a 11 a ), va trebui să dau probe de diferențe nu?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie mai întâi de toate să te gândești ce meserie ți-ar plăcea să practici și crezi că ai putea să o și practici. După aceea te gândești la ce liceu să dai.
Nu te mai gândi la diferențe. Poți să le dai, poți să nu le dai.
Nu toate liceele au și profile de seral. La secretariatul unui astfel de liceu ți se va spune de la început dacă o să dai diferențe sau nu.
Dacă făceai liceul de la început acum ai fi terminat mai repede. Dar este bine și acum decât deloc. Apoi te gândești la bac, și apoi la o facultate. La stat este gratis.

| Anonimul151 explică (pentru anonimg):

Știu. Nu vreau să merg la seral din mai multe motive. Tot la liceu de zi vreau să merg. Aș fi mers la liceu direct dacă nu o aveam pe diriginta din a 8 a. Care a fost cum a fost atunci. Au fost multe în perioada aia... Eu direct la liceu am vrut, dar... Vorba acelei diriginte "NU E DE TINE liceul ăsta", iar acum am ajuns să am media generală peste 9. Iar ea a vrut sa ma trimită la un liceu care e printre cele mai proaste din oraș.

A zis ca nu e de mine pentru că e un Colegiu renumit... Și cică după părerea ei nu m aș fi descurcat. Dar ..tot unde am vrut eu am intrat, chiar dacă e profesionala. Mai sunt multe dar am zis pe scurt.

De aceea vreau sa continui și liceul... Să i au bacul dacă reușesc iar după să văd dacă reușesc să fac și o facultate. Mi au recomandat mulți profesori de aici de la liceu.