| XLilSmileX a întrebat:

Cum se roteste pamantul in jurul axei sale? In sensul acelor de ceasornic sau invers? Dar in jurul soarelui?

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Uite iti propun un experiment: ia o mingiuta si deseneaza niste sageti pe "ecuatorul" ei...
rasuceste-o intr-o sigura directie: fie in sensul acelor de ceasornic, fie invers acelor de ceasornic si uita-te la ea... o sa vezi ca in o emisfera pare ca se roteste in in sensul acelor de ceasornic iar in cealalta emisfera pare ca este in contrasens... asta este valabil si in cazul miscarii in jurul soarelui. deci este corect sa intrebi in functie de punctele cardinale!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pamantul,in jurul axei sale se roteste spre est. Miscarea de revolutie este miscarea Pamantului in jurul Soarelui pe o orbita de forma alungita (elipsa). Aceasta miscare se face de la vest spre est si dureaza 365 de zile si 6 ore (un an).

| KEiGHT a răspuns (pentru darrio2007):

364 zile si 6 ore = 6x4 = 24 = an bisect 365 zile

| KEiGHT a răspuns (pentru darrio2007):

364 zile si 6 ore, in AN bisect(la fiecare 4 ani) anul are 365 zile

| stlucian a răspuns:

Depinde cum tii ceasul

| XLilSmileX explică (pentru stlucian):

Eeeee sa mori tu. Tu cum te uiti la ceas? straight face

| lungumihai69 a răspuns:

Pamantul se roteste in jurul Soarelui in 365 de zile si 1/4 zi, de aceea, la fiecare 4 ani, luna februarie are 29 de zile in loc de 28. Pământul se rotește spre est. Dacă este observat dinspre Steaua polară (Polaris), acesta se rotește în contrasens față de acele unui ceasornic.