| Unșpearul132 a întrebat:

Bună tuturor! As vrea sa știu dacă la liceul Ion Creanga din Bucuresti profesorii predau serios ( adică dacă își fac treaba asa cum trebuie) ma refer la expresia " a se face carte". Și pe lângă asta as vrea sa știu ce fel de colectivitate și anturaj este acolo.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Profesorii predau foarte serios la toate liceele, doar copii sunt cei care invata sau nu, fiindca se face carte acolo unde copilul are dorinta sa invete.
Cat despre colectivitate si anturaje, este greu de spus, fiindca in fiecare an si in feiacre generatie exista cate unul sau doi, care traumatizeaza pe ceilalti, dar totu tine de tine, de cum te comporti tu cu ceilalti fiindca TU esti cel care dai tonul.
Cand tu esti primul care respecti pe ceilalti si arati asta, toti ceilalti te vor respecta la randul lor.
Dar daca tu esti tacut si ascuns, nu slauti si nu vorbesti cu nimeni, colegii se feresc de tine, fug, iar aia mai puternici vor incerca chiar sa te hartuiasca, ca sa fie siguri ca nu-i ataci tu primul.

| Unșpearul132 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Nu la toate liceele se presa asa cum trebuie. Exista și licee în care profesorii chiar nu se ocupa de elevi. Și exista o mulțime de exemple.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unșpearul132):

Profesorii nu mai de ce sa se ocupe de elevii, acum urmaresc o programa scolara deja stabilita la ministerul Invatamantului, li se preda materia din carte si numai cine vrea sa invete, invata.
Nu este vina profesorilor daca copii nu invata, mai ales cei de liceu care au pretentie ca sunt adolescenti si nu trebuie sa le impuna nimeni nimic.
parintii au obligatia sa-si suparvegheze si sa-si verifice copii, chiar si adolescentii, lapa la 18 ani, daca au invatat, daca si-au facut temele, daca sunt cu ochii in carte, nu in telefon, nu pe strada, nu afara dupa ora 8 in timpul scolii.
Vremurile s-au schimbat!
Copii buni care vor sa invete carte, nu au nevoie sa se ocupe nimeni de ei, sunt atetnti la ore, invata acasa, fac teme si asa ajung oameni constiinciosi cu profesii serioase si banoase.